Poslaním výchovy a vzdelávania ZUŠ je pomôcť človeku, aby sa vedel orientovať vo svete kultúry a realizoval plnohodnotne svoj umelecký talent. Snahou školy bude rozvinúť umelecký a osobnostný potenciál každého dieťaťa. Naučiť žiakov kreatívne myslieť a umelecky pracovať jednotlivo i kolektívne. Podporiť prezentáciu mladých talentov na verejnosti a pripraviť svojich žiakov na vyššie umelecké vzdelanie do stredných škôl, prípadne umeleckých súborov (profesionálnych, neprofesionálnych). Umelecká škola svojou činnosťou zabezpečuje zdravý citový život detí a svojou prezentáciou ZUŠ zabezpečuje výchovu umeleckých divákov.
Pre základné umelecké vzdelávanie sú stanovené tieto ciele:
• utvárať a rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov, kultivovať tým ich osobnosť po stránke umeleckej a motivovať ich k celoživotnému vzdelávaniu
• poskytnúť žiakom základy vzdelania vo zvolenom umeleckom odbore s ohľadom na ich potreby a možnosti
• pripraviť žiakov po odbornej stránke pre vzdelávanie v stredných a vyšších odborných školách umeleckého alebo pedagogického zamerania a na konzervatóriách, prípadne pre štúdium na vysokých školách s umeleckým alebo pedagogickým zameraním
• motivovať žiakov k učeniu a spolupráci vytvorením priaznivej sociálnej, emocionálnej a pracovnej klímy
Základná umelecká škola Dezidera Štraucha je v regióne kultúrnym, umeleckým a spoločenským centrom. ZUŠ chce dosiahnuť status kvalitnej otvorenej umeleckej školy so spoločenstvom žiakov, pedagógov a rodičov, ktorej hlavným poslaním je poskytovať komplexné služby v oblasti umeleckej výchovy a vzdelávania s ohľadom i na kvalitnú umeleckú prezentáciu. Škola vychováva žiakov ako harmonicky rozvinuté osobnosti, citlivé a kreatívne, schopné uplatniť sa v kultúrnej spoločnosti so špecifickým dôrazom na:
Vzdelanie - vytvoriť prostredie širšej ponuky umeleckých výchovno-vzdelávacích príležitostí, zamerať sa na skvalitnenie služieb vo výchovno-vzdelávacom procese.
Vzájomná úcta talentov - žiakov viesť k úcte jednotlivých umeleckých odborov a k ich vzájomnému prepojeniu a spolupráci medzi sebou.
Prezentácia - učiť žiakov adekvátne sa kvalitne umelecky prezentovať na verejnosti. Súťažne podporiť a motivovať jednotlivcov i kolektívy.
Podpora kreativity - viesť žiakov k čo najväčšej kreativite, umeleckej slobode a využitiu vlastnej osobnosti v zvolenom umeleckom smere.
Harmonická osobnosť - zo žiakov sa snažiť vytvoriť harmonickú osobnosť – naplnenú psychicky, emocionálne i fyzicky. Vyzdvihnúť emocionalitu žiaka a jej využitie v umení.
Podpora rodiny – prehlbovať spoluprácu rodiny a školy formou angažovanosti rodičov do diania v škole, a tak posilniť vzájomné vzťahy.
Vzdelávanie pedagógov- dať možnosť pedagógom sa v svojom umeleckom odbore ďalej profesijne vzdelávať a zdokonaľovať.
Vzťah k okoliu a regiónu - formovať u detí hrdosť na kultúrne tradície regiónu a regionálnu kultúru, vytvárať aktívny zásah do umeleckého života obce Smižany.
Stop drogám, vulgarizmu a vandalizmu - naučiť žiakov využiť plnohodnotne, prospešne svoj voľný čas a poukázať na nepriazeň drog, vulgarizmu a vandalizmu, gýču.
Základná umelecká škola je škola, ktoré sa podieľa na rozvíjaní vlôh, schopností a nadania detí a mládeže, prípadne dospelých formou záujmovej výchovy a výučby v oblasti umenia, na spoločenskom živote.
Má zriadené štyri odbory :
a) hudobný odbor
b) výtvarný odbor
c) tanečný odbor
d) literárno-dramatický odbor
Základné umelecké vzdelanie môže žiak získať úspešným absolvovaním vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v základnej umeleckej škole.
Základné umelecké vzdelanie sa člení na
a) primárne umelecké vzdelanie, ktoré získa žiak úspešným absolvovaním posledného
ročníka vzdelávacieho programu pre prvú časť prvého stupňa základného štúdia
základnej umeleckej školy; dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s
doložkou,
b) nižšie sekundárne umelecké vzdelanie, ktoré získa žiak úspešným absolvovaním
posledného ročníka vzdelávacieho programu pre druhú časť prvého stupňa základného
štúdia základnej umeleckej školy; dokladom o získanom stupni vzdelania je
vysvedčenie s doložkou.
ZUŠ organizuje štúdium prevažne pre žiakov základnej školy, môže organizovať aj štúdium pre deti predškolského veku, žiakov a študentov stredných a vysokých škôl a dospelých. Prípravné štúdium je určené spravidla pre deti predškolského veku, na intenzívne diagnostikovanie umeleckých schopností dieťaťa a jeho následné zaradenie do príslušného umeleckého odboru. Základné štúdium je určené pre žiakov, ktorí preukázali požadovanú úroveň umeleckých schopností, zručností a návykov umožňujúcu ich ďalší úspešný rozvoj v príslušnom umeleckom odbore. Štúdium pre dospelých je určené pre občanov, ktorí si chcú doplniť a rozšíriť svoje umelecké vzdelanie. Štúdium hlavného predmetu sa organizuje formou individuálneho vyučovania alebo formou skupinového vyučovania. Za skupinové vyučovanie sa považuje vyučovanie, na ktorom sa zúčastňujú minimálne dvaja žiaci .