Smižianska gitara

Základná umelecká škola v Smižanoch v spolupráci s občianskym združením Art school Smižany

Námestie M. Pajdušáka 2, 053 11 Smižany

Vás srdečne pozýva na 5. ročník

CELOSLOVENSKEJ GITAROVEJ SÚŤAŽE SMIŽIANSKA GITARA 2024

Propozície súťaze Smižianska gitara 2024

elektronická prihláška

VÝSLEDKOVÁ LISTINA SG2023.pdf

Bulletin GITAROVÁ SÚŤAŽ "Smižianska gitara 2023".pdf

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vyhodnotenie

Smižianska gitara 2023 patrí po úspešných troch ročníkoch už k rešpektovaným interpretačným celoslovenským súťažiam základného umeleckého školstva, ktorými chce ZUŠ Smižany naďalej prispievať k neustálej popularizácii hudobného nástroja gitary medzi deťmi a mládežou. Potvrdzuje to i skutočnosť, že do tohto ročníka sa zapojilo 86 súťažiacich z 33 základných umeleckých škôl a do Smižian prišlo 44 pedagógov z celého Slovenska. Ako organizátori 4.ročníka celoslovenskej súťaže v hre na gitare sme chceli účastníkom sprostredkovať tie najkrajšie zážitky a spomienky na Smižany. Veríme, že si ho všetci užili a že tento deň bol dňom plný krásnych melódií, príjemnej hudby a stretnutí ľudí milujúcich klasickú hudbu. Navyše, tak ako odovzdávame mladším generáciám hudobné dedičstvo, ktoré je nám drahé, zdá sa, že máme povinnosť odovzdávať aj krásu a harmóniu sveta, ktorú symbolizuje hudba. Hudobná výchova k tomu môže výrazne prispieť vďaka hodnotám počúvania a rešpektu, ktoré stelesňuje. Toľko sa toho zmenilo za posledné polstoročie v histórii sveta, v ekonomickom a spoločenskom živote, v spoločenskom správaní, v technickom vývoji. Ako každá organizácia, aj umelecké školstvo a s ním spojené prirodzené súťaženie, sa prispôsobilo a vyvinulo, rovnako ako hudobné vzdelávanie pedagogiky, nového publika alebo jej úlohy v spoločnosti. Čo sa však našťastie nezmenilo, sú hodnoty, ktoré stále bránime a ktorým veríme: schopnosť hudby byť zdrojom harmónie pre ľudí a spoločnosť, náročná a otvorená vízia pre hudobné vzdelávanie, sila výmen a stretnutí za hranicami. Je veľmi dobré, že mnohí žiaci a ich pedagógovia vycestovali za hranice rodného územia. Našou prvou a najdôležitejšou úlohou organizátorov súťaže bolo sprístupniť gitarovú hudbu všetkým – a presne o tom bol 10. máj 2023. Ako ľudia milujúci hudbu deň čo deň zažívame, že spoločné hranie hudby v umeleckej skupine a počúvanie hudby učí ľudí hodnotám, ako je počúvanie jeden druhého a iných ľudí. Z tohto dôvodu považujeme za obzvlášť dôležité vytvorenie miesta stretávania aktívnych, hudobne pôsobiacich mládežníckych súborov a speváckych zborov a hudby milujúcich, zainteresovaných a vnímavých poslucháčov. Pokiaľ len sa bude dať, budeme v tom neustále pokračovať. Veríme, že sa všetkým žiakom počas súťaže dobre hralo, porote ešte lepšie počúvalo. Snáď aj pedagógovia nadobudli nové poznatky, skúsenosti a všetci získali nové priateľstvá. Poďakovanie patrí pedagógom a celému organizačnému i pedagogickému tímu na čele s pani učiteľkou Mgr.Editou Lorkovou, DiS.art a všetkým, ktorí sa na príprave a organizácii súťaže podieľali. Ďakujeme aj našim priateľom, podporovateľom a sponzorom ako aj zriaďovateľovi Obci Smižany a pani starostke Miroslave Szitovej za materiálnu pomoc. Veľmi si vážime účasť odbornej poroty, ktorá hodnotila výkony súťažiacich v tomto zložení: Patrick Vacík PhD.(CZ), Mgr.art.Vladimír Ondrejčák, PhD. (SK), Mgr.art. Miloš Slobodník (SK), Mgr. Tatiana Stachak (PL), M.Mus.Miriam Rodriguez Brullová (SK), Mgr.art. Eva Soviarová, ArtD.(SK)

Teší nás aj fakt, že sa nám po prvý krát podarilo počas súťaže zorganizovať aj seminár Tatiany Stachak (PL) a Masterclass Patrika Vacíka (CZ). Súťaž obohatila aj prezentácia nových hudobných koncertných nástrojov gitár Petra Matouška (CZ) z Prahy.

Ďakujeme: spoločnosti Tesco Smižany, Herba drug Smižany, Diskonto Smižany, mestu Spišská Nová Ves, JV Muzika SNV, Slov Chips Smižany, TZB komplet s.r.o., Studne Spiš, Merkury Broker, Ing.Anne Gibalovej, Ľubici Bonkovej, OZ Art School Smižany a združeniu rodičov a priateľov školy pri ZUŠ Smižany, Galerka Dali Smižany.

Veľká gratulácia patrí aj žiakom našej ZUŠ, ktorí neváhali popasovať sa s konkurenciou a zúčastnili sa tejto celoslovenskej súťaže:

Strieborné pásmo získali žiaci: Tomáš Janečko, Daniel Filipp, Marko Bartoš, Tomáš Sokolovský z triedy p. uč. E.Lorkovej

Bronzové pásmo získali: Lenka Gajanová (p.uč. Š.Vansač),

Tomáš Šuba (p. uč. E.Lorková)

Dovidenia v ZUŠ DEZIDERA ŠTRAUCHA v SMIŽANOCH v roku 2024!

Krásna reportáž o súťaži v roku 2023: