Menu

 • Vianočná Rozprávka

 • Jesenná výstava prác žiakov výtvarného odboru

 • Prázdniny pre školský rok 2017/2018

  Prázdniny Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin Termín prázdnin Začiatok vyučovania po prázdninách
  Od Do
  Jesenné 27. 10. 2017, Piatok 30 10. 2017, Pondelok 31. 10. 2017, Utorok 02. 11. 2017, Štvrtok
  Vianočné 22. 12. 2017, Piatok 23. 12. 2017, Sobota 05. 01. 2018, Piatok 08. 01. 2018, Pondelok
  Polročné 01. 02. 2018, Štvrtok 02. 02. 2018, Piatok 02. 02. 2018, Piatok 05. 02. 2018, Pondelok
  Jarné Košický kraj,
  Prešovský kraj
  23. 02. 2018, Piatok 26. 02. 2018, Pondelok 02. 03. 2018, Piatok 05. 03. 2018, Pondelok
  Bratislavský kraj,
  Nitriansky kraj, 
  Trnavský kraj
  02. 03. 2018, Piatok 05. 03. 2018, Pondelok 09. 03. 2018, Piatok 12. 03. 2018, Pondelok
  Banskobystrický kraj,
  Žilinský kraj,
  Trenčiansky kraj
  16. 02. 2018, Piatok 19. 02. 2018, Pondelok 23. 02. 2018, Piatok 26. 02. 2018, Pondelok
  Veľkonočné 28. 03. 2018, Streda 29. 03. 2018, Štvrtok 03. 04. 2018, Utorok 04. 04. 2018, Streda
  Letné 29. 06. 2018, Piatok 02. 07. 2018, Pondelok 31. 08. 2018, Piatok 03. 09. 2018, Pondelok

  Zdroj údajov: Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2017/2018  

 • Karaoke 2017

 • Výsledky výberového kola Karaoke 2017

 • Margecanske fajnoty 2017

  Centrum Margecian sa 14.10 zmenilo na obrovský hodový stôl. Fajnoty rozvoniavali na všetky strany a  okolo improvizovaných kuchýň (kuchní) sa tvorili veľké rady. Kuchári pripravovali kulinárske špeciality podľa starodávnych receptov priamo pred očami návštevníkov na pôvodných peciach. Svoje „kuchne“ a špeciality tu v krojoch  predstavili zástupcovia z Kojšova, Veľkého Folkmára, Jakloviec, Smižian, Krompách, Sloviniek, Kolinoviec,   a ďalších obcí. V sobotu Margecianskym fajnotám počasie prialo, a tak nečudo, že ich prišlo okoštovať množstvo ľudí. Margecanske fajnoty patria k najlepším podujatiam v Košickom kraji a potvrdili to aj v tomto roku. Návštevníci mohli ochutnať pirohy na rôzne spôsoby, halušky, džatky, kokošky, zemiakové placky, jaternice, klobásy, „grajzupu“, pečené pirohy plnené kapustou, domácu gazdovskú polievku, cikošky s makom, fazuľovú polievku, chlieb so „šmaľcom“, kysnuté koláče, pankušky a bryndzovníky. Jednou z najobľúbenejších pochúťok boli, už tradične, gruľovníky – teda zemiakové lokše. Súťaž "O najfajnejšu kuchňu" vyhrali kuchárky zo Smižian z folklórnej skupiny Smižančanka. Okrem ochutnávky rôznych jedál sa „Gazdovského dvora“ predávali aj mliekarenské, mäsové  a cukrárske výrobky,  med a medovina,  sviečky z včelieho vosku, drevené hračky, či krojované bábiky. V Uličke remesiel mohli návštevníci obdivovať zručnosť spišských remeselníkov a kúpiť si netradičné suveníry.  V sobotu sa na pódiu  prezentovali folklórne skupiny a súbory košického samosprávneho kraja. Na pódiu sa predstavili aj namladší folkloristi z regiónu Spiš: Detská spevácka skupina Šafolka a detská ľudová hudba Oriešok, DFS Maguračik, DFS Jadlovček, DFS Slovinočka, DFS Jedlinka z Kojšova  a ďalší.  Sobotňajší program vyvrcholil ľudovou zábavou.V nedeľu fajnoty pokračovali opäť.

   

 •  V dňoch 7. – 9. 9. 2017 prebehol vo Vranove nad Topľou 35. ročník celoslovenského festivalu populárnej piesne s medzinárodnou účasťou pod názvom ZLATÝ GAŠTAN 2017. Účasť na ňom si v závere minulého šk. roka 2016/2017 cez výberové kolo „vybojovali“  až traja žiaci speváckeho oddelenia ZUŠ Smižany – Adrián Ondov, Erik Jurčák a Filip Marek.

  Do samotného finále postúpili 4 reprezentantky Poľska, 1 interpretka z Maďarska a 8 súťažiacich zo Slovenska. Tohtoročný 35. ročník sa vrátil do svojich „starých koľají“ a konal sa opäť ako súťažný. 7. 9. 2017 prebehlo prvé súťažné kolo, v ktorom speváci interpretovali pieseň s hudobným podkladom. Nasledujúci deň si svoje spevácke a pódiové zručnosti mohli vzájomne porovnať vo výkonoch so živou kapelou, ktorú tvorili traja vynikajúci hudobníci – Ľubomír Horňak (klávesy), Róbert Tkáč (bicie) a Braňo Kociov (gitara). Všetky spevácke výkony posudzovala trojčlenná odborná porota a tá sa rozhodla titul absolútneho laureáta udeliť poľskej speváčke Kornelii Kulczyckej, titul laureáta Erikovi Jurčákovi a zvláštnu cenu poroty Maďarke Fanni Pénzelikovej. Cenu diváka si vďaka najvyššiemu počtu hlasov z publika odniesol ďalší žiak ZUŠ Smižany - Filip Marek.   

  Aj tohtoročné stretnutie so všetkými organizátormi festivalu, ako aj so súťažiacimi, kapelou a porotou, nás opäť iba utvrdilo o pohostinnosti, profesionalite a náklonnosti k umeniu samotných vyhlasovateľov súťaže, ktorými je Mestský dom kultúry vo Vranove nad Topľou, ako aj ďalší kultúrni pracovníci poľského partnerského mesta Rzeszów.  

   

                                                                                                                                                  Mgr. Lucia Ondrová

   

   

   

   

   

 • Slávnostný večer pri príležitosti 25. výročia prijatia Ústavy SR a Zem spieva na Bratislavskom hrade

  Oslavy prijatia  Ústavy Slovenskej republiky

  Ústava každého štátu predstavuje základný kameň jeho fungovania a jej poznanie by malo byť elementárnou súčasťou občianskej výbavy každého z nás. 

  Pred 25 rokmi poslanci Slovenskej národnej rady schválili 1. septembra najvyššie postavený právny predpis platný na Slovensku - Ústavu SR. Na nádvorí Bratislavského hradu boli počas celého dňa kultúrno-folklórne pásma a večer o 20:20 sa začal slávnostný galaprogram z vyše sto účinkujúcimi z celého Slovenska. Kancelária Národnej rady SR si tentokrát  vybrala šou ZEM SPIEVA. Pri tejto príležitosti 25. výročia prijatia ústavy RTVS odvysielala na Dvojke  3.9.2017 aj špeciálny program, v ktorom účinkovala aj detská spevácka skupina Šafolka a DĽH Oriešok. Oslavy boli veľkolepé, ponad budovu Národnej rady preleteli vojenské lietadlá, zasadol parlament spolu s vládou. Návštevníci z celého Slovenska si mohli pozrieť vojenskú či hasičskú techniku a zblízka sledovať ukážky policajných zásahov. Záver osláv ukončili salvy a ohňostroj, ktorý bol zážitkom aj pre členky Šafolky a Orieška. Okrem toho si deti  spolu z návštevníkmi z rôznych kútov Slovenska mohli prezrieť nádherné priestory Bratislavského hradu. Opäť nám bolo cťou zúčastniť sa takéhoto skvelého celoštátneho programu.

  https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12582/135634

 • Prístavba a rekonštrukcia ZUŠ Dezidera Štraucha sa začala 1.7.2017

  Atrium Architekti

  Možno si ešte spomeniete na našu Umeleckú školu v Smižanoch. V roku 2009 sme navrhli jej rozšírenie, nakoľko záujem o štúdium na tejto škole násobne prekračoval jej pôvodnú kapacitu. Dobrou správou je, že po takmer 10-tich rokoch sa práve začalo s jej realizáciou 
  Žeby "do roka a do dňa...

  Takto bude raz vyzerať najkrajšia a najmodernejšia zakladná umelecká škola v najkrajšej a najväčšej obci na Slovensku v Smižanoch! Tešíme sa!

 • 60.výročie založenia Poľnohospodárskeho družstva Čingov Smižany

  Aj DSpSk Šafolka prišla zablahoželať smižianskemu poľnohospodárskemu družstvu Čingov k ich jubileu. Nech sa i naďalej darí aspoň tak, ako doteraz, ak nie lepšie!

  http://www.snv.sk/archiv/?video=170911-3

 • 360. Radvanský jarmok a 10.medzinárodný detský folklórny festival "Na baňu klopaju " v Banskej Bystrici

  Hosťom festivalu „Na baňu klopaju“ v Banskej Bystrici bola aj ŠaFOLKa

  Po skončení prázdnin odštartovali Banskobystričania jeseň jubilejným 360. Radvanským jarmokom. Zúčastnili sa ho od 7. až do 10. septembra rekordné počty predajcov ľudovo-umeleckých výrobkov, uskutočnilo sa aj stretnutie rodákov žijúcich v zahraničí. Najväčšie podujatie v Banskej Bystrici, ktorého história siaha už 360 rokov dozadu, nezostala svojej povesti nič dlžné ani tento rok. Mesto Banská Bystrica pripravilo pestrý kultúrny program, v spolupráci s viacerými inštitúciami aj špecializované výstavy a zorganizovalo tiež stále sa rozširujúci trh ľudových remesiel. V rámci jarmoku sa uskutočnil aj 10. ročník medzinárodného detského festivalu „Na baňu klopaju“, ktorého sa zúčastnili detské folklórne súbory z Mexika, Poľska, Litvy a Slovensko reprezentovala detská spevácka skupina Šafolka a detská ľudová hudba Oriešok. Zakladateľka festivalu a zároveň vedúca strednej zložky DFS Matičiarik, PhDr.Zuzana Drugová, (programová manažérka Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí pôsobiacej na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici)   a obdivovateľka ŠaFOLKy na margo festivalu povedala: „Galakoncert je prezentáciou slovenských tradícií na pôde mesta – aby sme ukázali to nesmierne bohatstvo, s ktorým v zahraničí vždy divákov aj organizátorov týchto festivalov nadchneme.“ A dodala: „Som veľmi rada, že sa náš festival stal pevnou súčasťou programu Radvanského jarmoku, veď udržiavanie našich tradícií prostredníctvom najmladšej generácie je dôležitá úloha. Pomáhame tak upevňovať naše korene, aby náš „strom“ tradičnej kultúry nevyschol.“ Perfektná organizácia festivalu, vynikajúca atmosféra preplneného námestia krajského mesta a množstvo nadšených detských divákov sediacich v prvých radoch, čakajúcich na ŠaFOLKu, zanechali na nás ako účinkujúcich nezabudnuteľné dojmy šťastia.

  Videozáznam zo záverečného programového čísla Šafolky si môžete pozrieť na:  

  https://www.youtube.com/watch?v=gL1Cnj5wkXQ

 • Festival Pohoda vznikol v roku 1997 ako jednodňové podujatie a postupne sa vypracoval na najnavštevovanejšie multikultúrne open-air podujatie na Slovensku. Hlavný program festivalu tvorí hudba rôznych žánrov, vystúpili kapely reprezentujúce rock, punk, folk, rockabily, world music, reggae, ska, pop, jazz, rave, rôzne žánre tanečnej hudby, folklór, ale aj klasická hudba. Nechýbajú divadelné predstavenia, balet i súčasný moderný tanec, film, prezentácia literatúry, designu aj výtvarného umenia, diskusie na rôzne spoločenské témy, neziskové organizácie. Od roku 2004 sa koná festival na trenčianskom letisku, návštevníci môžu sledovať program na dvoch open-air pódiách, otvorenej aréne a viacerých krytých arénach určených pre tanečnú scénu, ale aj tanečné workshopy, divadlo, literatúru či diskusie, pre rodiny s deťmi je k dispozícii detský park. V tomto roku 7.7.2017 dostala pozvanie účinkovať na pódiu Family park aj detská spevácka skupina Šafolka a detská ľudová hudba Oriešok, ktorá sa predstavila hodinovým programom. Publikum pozostávalo prevažne s detských divákov, nakoľko priestor bol vyčlenený pre rodiny s deťmi. No objavili sa tam aj naši rodáci a niekoľko spišiakov, ktorí nás prišli po vystúpení srdečne pozdraviť. Potešujúcim faktom bolo aj to, že niekoľko detí v hľadisku, vo veku od 5 do 10 rokov, si spievalo spolu so speváčkami repertoár z hudobno- spevných pásem, ktoré odzneli v televíznej šou Zem spieva. Dievčatá a chlapci stihli po našom vystúpení okrem iného aj na živo koncert svetoznámej britskej speváčky Birdy, rodným menom Jasmine van de Bogaerde, ktorá dosiahla celosvetový úspech vďaka albumu Birdy, ktorý sa krátko po vydaní v novembri 2011 dostal na vrchol rebríčkov  AustráliiBelgicku a Holandsku.   Okrem Šafolky bolo pre  nás milým prekvapením stretnúť zakladateľov a majiteľov smižianskej spoločnosti Herba Drug s.r.o. manželov Milých (súkromná rodinná spoločnosť  zaoberajúca sa importom a distribúciou kozmetiky, ktorá je už dlhoročným partnerom festivalu). Na tomto festivale ponúkala svoje výrobky, medzi nimi aj jeden z najobľúbenejších  šampónov na Slovensku šampóny DIXI. Dievčatá neobišli spomedzi stoviek zaujímavých stánkov festivalu práve ten ich, ktorý bol originálny a lákal divákov  možnosťou vyfotografovať sa s nádhernými kvetinovými vencami ponúkané v rôznych farebných kombináciách, a ktoré si mohol každý vybrať podľa  svojho znamenia a mesiaca, v ktorom sa narodil.  V rámci festivalu bola vyhlásená divácka súťaž o najkrajšiu fotografiu priamych účastníkov festivalu, ktorá sa ocitne v novom kalendári DIXI na rok 2018 tejto spoločnosti, a na ktorom bude participovať aj Šafolka a Oriešok. Víťaz môže takto získať aj pobyt v Slovenskom raji na rok 2018. Bolo nám potešením, zúčastniť tak obrovského trojdňového festivalu, ktorý sa radí medzi jeden z najlepších v strednej Európe, na ktorom zažijete ohromujúcu atmosféru medzi cca. 30 0000 divákmi.   

  Do galérie Festival Pohoda 2017 boli pridané fotografie.

 • Slovenský ornament očami Spišiakov

  Nultý ročník výtvarnej súťaže, ktorej hlavnou úlohou bolo zviditeľniť ľudový ornament výtvarného majstra Kostelničáka bol určený hlavne pre mladú generáciu. Žiaci Základnej umeleckej školy Smižany sa rozhodli prepojiť ľudovú tradíciu s moderným ornamentom. Za svoje počiny získali krásne umiestnenia v ZUŠ Kategórii C (1.-4. roč. ZŠ) Martina Lojová s 1. miestom, Dávid Dunčko s 2. miestom a s 3. miestom Tatiana Lengvarská. Mimoriadnu cenu za kreatívny ornament u mladších žiakov bol udelený Dominike Grečkovej. V ZUŠ Kategórii D (5.-9. roč. ZŠ), bola Dominika Zekuciová prvá, Daniela Lesňáková druhá a Mariana Šoltisová tretia. Mimoriadna cena za originalitu putovala Sáre Sumerlingovej. Oceneným blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník súťaže pod záštitou Spoločného školského úradu Smižany a Spišská Nová Ves, Múzea Spiša – Národopisného múzea Smižany, Galérie umelcov Spiša Spišská Nová Ves a Súkromného etnografického múzea Humno v Košiciach. Pedagógovia výtvarného odboru zo Základnej umeleckej školy v Smižanoch v spolupráci s organizátormi súťaže pripravili aj jedinečný bulletin, ktorý bude milou spomienkou pre zúčastnených žiakov a ich pedagógov.

 • Folklórny festival Východná sa každoročne snaží okrem prehliadky toho najlepšieho z tradičného umenia a kultúry  na Slovensku prinášať svojim návštevníkom aj ich modernejšiu podobu. Jeho organizátori preto v rámci dramaturgie nemohli opomenúť ani mimoriadne úspešný televízny program, vďaka ktorému o folklóre hovorí celé Slovensko a aj o speváčkach zo Smižian. To najlepšie zo šou Zem spieva ponúkol vo štvrtok pod holým nebom otvárací deň 63. ročníka festivalu, ktorý v rázovitej obci Východná trval do nedele. „Šou Zem spieva“, ktorej sa zúčastnila aj detská spevácka skupina Šafolka a detská ľudová hudba Oriešok, spôsobila na Slovensku menšiu revolúciu a preto ju organizátori festivalu zaradili do svojho programu Východná 2017. Štvrtkové vystúpenie finalistov relácie „Zem spieva“ na Veľkej scéne východnianskeho amfiteátra si mohli pozrieť aj diváci v priamom prenose na Dvojke RTVS. Po prvý raz v histórii festivalu však dianie na hlavnom pódiu odvysielali dva živé televízne prenosy RTVS. Ďalší sprostredkoval divákom sobotňajší program „Čo je dobré, nie je zlé“ oslavujúci rôznorodosť ľudového tanca. Záverečný festivalový deň v nedeľu si užili rodiny s deťmi s  cieľom  ukázať aj najmladšej generácii krásu slovenského folklóru a tradícií. Aj v tomto programe, ktorý mal názov „Pomôžte nám chvíľu, oslobodiť vílu“, vystúpila DspSk Šafolka s baladou z Ličartoviec a dievčenskými kolesami z Letanoviec. Počas štyroch festivalových dní sa na piatich scénach vystriedalo viac ako 2 100 účinkujúcich. Pre Šafolku  bola časť vystúpiť na tomto prestížnom folklórnom festivale.

  Video záznam Šafolky z Východnej: https://www.youtube.com/watch?v=C8dvstWa-Vo

  Do galérie Folklórny festival Východná 2017 boli pridané fotografie.

  63.Východná - Program: Pomôžte nám chvíľu vyslobodiť vílu: https://www.youtube.com/watch?v=sUv-s9mh9Ok

   

 • Šafolka na krste CD Smola a hrušky

  Dňa 29.04.2017 21.00 hodine sa uskutočnil koncert 20 Rokov tour kapely Smola a hrušky zo Spišskej Novej Vsi a uskutočnil sa aj krst ich nového CD nosiča v Obecnom kultúrnom centre v Smižanoch. Ako hosťa programu a krstných rodičov si kapela pozvala členky detskej speváckej skupiny Šafolka, ktorá okrem pokrstenia CD zaspievala svoje balady z Kolinoviec a piesne zo Žakaroviec, ktoré odzneli v semifinále a finále televíznej folklórnej šou Zem spieva v slovenskej televízii. Divákom sa natoľko páčil prejav dievčat, že si vytlieskali aplauzom spevácky prídavok.

 • Začiatok školského roka 2017/2018 a pedagogicko organizačné pokyny na školský rok 2017/2018

  Nástup žiakov do školy v novom školskom roku 2017/2018 je 4.septembra 2017 od 9,00 hodiny.

  Dňa 4.9.2017 v čase od 9,00 hodiny do 16,00 hodiny si môžu žiaci  vyzdvihnúť rozvrh hodín na nový školský rok v hlavnej budove školy na Námestí M.Pajdušáka 2 v Smižanoch.

   

  Termíny školských prázdnin v školskom roku 2017/2018

   

  Prázdniny

  Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin

  Termín prázdnin

  Začiatok vyučovania po prázdninách

  jesenné

  27. október 2017

  (piatok)

  30. október –

  31. október 2017

  2. november 2017

  (štvrtok)

  vianočné

  22. december 2017

  (piatok)

  23. december 2017

  – 5. január 2018

  8. január 2018

  (pondelok)

  polročné

  1. február 2018

  (štvrtok)

  2. február 2018

  (piatok)

  5. február 2018

  (pondelok)

  jarné

  Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Trenčiansky kraj

  16. február 2018

  (piatok)

  19. február –

  23. február 2018

  26. február 2018

  (pondelok)

  Košický kraj, Prešovský kraj

  23. február 2018

  (piatok)

  26. február –

  2. marec 2018

  5. marec 2018

  (pondelok)

  Bratislavský kraj, Nitriansky kraj Trnavský kraj

  2. marec 2018

  (piatok)

  5. marec –

  9. marec 2018

  12. marec 2018

  (pondelok)

  veľkonočné

  28. marec 2018

  (streda)

  29. marec –

  3. apríl 2018

  4. apríl 2018

  (streda)

  letné

  29. jún 2018

  (piatok)

  2. júl –

  31. august 2018

  3. september 2018

  (pondelok)

   

  Pedagogicko - organizačné pokyny na školský rok 2017/2018 sú na:  https://www.minedu.sk/data/att/11682.pdf

   

 • Tradičný folklórny festival na Spiši oslávil svoj 45. ročník a uskutočnil sa 24. – 25. júna 2017 v krásnom prírodnom prostredí Spišského salaša pod Spišským hradom. Organizátorom festivalu bolo Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v pôsobnosti KSK s partnermi mestom Spišské Podhradie a Spišským salašom. Podujatie bolo organizované s finančnou podporou FPU. Festival sa začal vo štvrtok a piatok živými pozvánkami „Verbovačkou“ v podaní spevákov a tanečníkov a to v historických centrách Spišskej Novej Vsi, Levoči, Spišského Podhradia a na nádvorí Spišského hradu. Sobotné slávnostné otvorenie Vitajce… bolo spojené s vystúpením poľského súboru Zespol Folklorystyczny Vrzos z mesta Ogrodzieńec. Ďalší program ponúkol divákom vystúpenia „Naši najlepší“, kde sa predstavili víťazi jednotlivých súťaži – sólistov tanečníkov Šaffova ostroha 2017, víťazi súťaží detských folklórnych súborov, víťazi v súťaži v speve rusínskych piesní Makovická struna. Návštevníci mali  možnosť zapojiť sa do interaktívnej „Školy tanca“, ktorú viedol finalista Zem spieva Štefan Štec a ĽH FS Hornád  z Košíc pod primášskou taktovkou Dominika Maniaka zo Smižian  a večer už patril folklórnemu súboru Hornád a ich programu OKAMIH. Atmosféru svätojánskej noci okolo ohňa na Spišskom salaši otvorili tanec a spev. Program večer pokračoval v Tancovačke pri vatre a pri muzike ĽH Štefana Cínu do skorých ranných hodín. Zvony nad Podhradím priblížili históriu zvonenia na Spiši a otvorili nedeľný program, ktorý pokračoval vystúpením folklórnych skupín a súborov zo Šariša a ďalší. Podvečer spríjemnil koncert originálneho hudobného zoskupenia Karpaton a Michal Smetanka. Priestory salaša dotvárali výstava historických fotografií „Ľudia a život starých baníckych Žakaroviec“ a fotografie súťaže Fajna Folklórna Fotka, do ktorej sa môžu každoročne návštevníci zapojiť. Jarmok remesiel  nechýbal ani v tomto roku a remeselnícki majstri predstavili remeslá z nášho územia. V sobotňajšom programe nechýbal ani detský folklórny súbor Oriešok, detská spevácka skupina Šafolka, ktorá sa predstavila aj v nedeľňajšom galaprograme, detská ľudová hudba Oriešok a sólistky okresnej a krajskej speváckej súťaže Slávik Slovenska 2017, Jakub Hanzely a Martina Cínová účastníci folklórnej šou Zem spieva a naša domáca folklórna skupina  Smižančanka. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník najväčšieho spišského folklórneho podujatia.

  Video archív TV Reduty o slávnostiach: http://www.snv.sk/archiv/?video=170626-1

  Do galérie Spišské folklórne slávnosti 2017 Spišské Podhradie boli pridané fotografie.

 • Šafolka a Oriešok na MYJAVE58.medzinárodnom folklórnom festivale, ktoré je najväčším podujatím tohto druhu na západnom Slovensku

  Festival sa uskutočnil v dňoch 16. až 18. júna 2017 amfiteátri Trnovce. Organizovalo ho mesto Myjava, Centrum tradičnej kultúry Myjava v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, SNM - Múzeom SNR v Myjave  a s podporou Fondu na podporu umenia. 

  Myjava - centrum kopaničiarskeho kraja bohatého na tradície a folklór, otvorili svoje brány už 58. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu (MFF). Každoročný päťdňový festival sa od roku 1999 koná pod záštitou asociácie C.I.O.F.F. - Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d´Arts Traditionnels - Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia UNESCO, vždy tretí júnový víkend. Pre myjavský festival to znamená nielen zaradenie zahraničných programov do stálej programovej štruktúry festivalu, ale je to predovšetkým ocenenie tradične vysokej umeleckej úrovne programov, ako aj kvalitného organizačno - technického zabezpečenia. Patrí medzi tri najväčšie folklórne festivaly na Slovensku (Myjava, Detva, Východná). „Myjave" - ako tento festival dôverne volajú jeho priaznivci sa darí nachádzať kompromis medzi konvenčnými spôsobmi prezentácie etnokultúrnych tradícií a nápaditými dramaturgickými krokmi, ktoré návštevníkov dokážu osloviť a zaujať. Jedným z jeho atribútov je veľké množstvo nescénických programov, ktorých prioritou je stieranie hraníc medzi javiskom a hľadiskom, divákom a účinkujúcim. Takým je aj jeden z najväčších a najstarších ľudovoumeleckých jarmokov na Slovensku „Jarmek pot mijafskú vežu“, taktiež program Kuchyňa starých materí, propagujúci tradičnú kuchyňu jednotlivých regiónov a nezabudnuteľné mestečko MY-A-VY, ktoré svojimi postavičkami navodzuje atmosféru zašlých časov. Účinkujúci boli  predovšetkým zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Fínska, Poľska, Rumunska atď.  Za zmienku istotne stojí hudobno-spevácky program s názvom „Pieseň v duši - duša v piesni“, ktorý bol venovaný osobnosti Karola Plicku. Úplnou novinkou bol v sobotu dopoludnia kasting súťaže Miss folklór, ktorý sa konal v budove VIP - PRESS v Trnovcoch. Amfiteáter otvoril svoje brány pre divákov v prvý víkendový deň úvodným veľkým programom, v ktorom sa  súťažilo o Cenu Samka Dudíka. Tej sa tento rok zúčastnili dospelé ľudové hudby. Napríklad z Bratislavy, Piešťan, Piechova, Zlatých Moraviec, Dubnice a ďalších obcí. Muzikantov potom nahradili kolektívy z Trnavskej oblasti, ktoré vystúpili v rámci tematického pásma „Dole, dole mój víneček zelení“. Večer patril hosťom zo zahraničia v rámci programu „Dedičstvo národov“. Milovníci folklóru sa potešili z prezentácie tradičnej kultúry Slovenska prostredníctvom tanečníkov - sólistov a víťazov celoštátnych súťaží na pozadí historického verbovania. Tento program mal názov „Pred muziku chasa stojí“ a v ňom sa predstavila aj  detská spevácka skupina Šafolka s ľudovou hudbou Oriešok. Sobotný večer bol na hlavnej scéne zakončený pásmom ZauMYJAVOSTI venovaným 170. výročiu narodenia huncútskeho garbiara Martina Lacka z Brezovej pod Bradlom, ktorý bol skutočným predobrazom sváka Ragana. Ten bol v réžii súborov z Trenčianskeho kraja - z Brezovej pod Bradlom, Trenčína, Dubnice nad Váhom... Nedeľa bola v rámci myjavského festivalu zameraná najmä na deti. Trnovský amfiteáter 18. júna patril najskôr detským folklórnym súborom, ktoré na Myjavu pricestovali napríklad z Nitry, Jelenca či Veľkého Zálužia a svoje umenie predstavili divákom o 14.15 h v programe „Šarády“. V nedeľnom galaprograme vystúpila aj DSpSk Šafolka a DĽH Oriešok v programe „PYTLIKÁRI“. Myjavský júnový sviatok folklóru bol podujatím ceneným odbornou i laickou verejnosťou aj kvôli zaujímavej ponuke nescénických programov na iných festivalových scénach, ktoré si za roky svojej existencie získali veľkú obľubu. Veľa z nich sa odohráva v mestečku MY-A-VY na lúke za amfiteátrom, ktoré svojou atmosférou a štylizovanými kopaničiarskymi domčekami lákal do svojich "uličiek" počas troch dní tisíce ľudí.  

  Video z festivalu si môžete pozrieť na: https://www.youtube.com/watch?v=b4KwRw2THYg

  Do galérie Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2017 boli pridané fotografie.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná umelecká škola
  Námestie M. Pajdušáka 2,
  053 11 Smižany

  Zriaďovateľ:
  Obec Smižany
 • +421 53 4297990

Fotogaléria