Dňa 24.3.2018 v kultúrnom dome v Smižanoch sa uskutočnila regionálna prehliadka detského hudobného folklóru okresov Gelnica a Spišská Nová Ves "Zahraj že mi, zahraj 2018". Cca 155 účinkujúcich sa predstavilo v kategóriách ľudové hudby, sólisti inštrumentalisti, sólisti speváci a spevácke skupiny okresov Gelnica a Spišská Nová Ves za účasti približne stovky divákov. Malí folkloristi bojovali o priazeň odbornej poroty v zložení: hlasová pedagogička FS Železiar Katarína Kišidayová, zbormajster chrámového zboru sv. Ceciliek v Košiciach a cimbalista ĽH Železiar Viliam Gurbaľ, zberateľ spišského folklóru a niekdajší člen ĽH Gregovci Ján Čarnogurský. Víťazi jednotlivých kategórií budú reprezentovať okres SNV a Gelnica na krajskom kole súťaže 21. apríla 2018 v Buzici pri Košiciach. Naša spevácka skupina Šafolka mladšia otvorila súťaž svojím spevom a Šafolka staršia si smižianskymi svadobnými piesňami vyspievala zlaté pásmo s postupom na krajské kolo do Buzice. V súťaži sa predstavili aj sólisti speváci nielen zo Šafolky, ale aj z našej školy a zo 6 sólistov postúpili na kraj dve žiačky Nina Bazárová a Nina Maniaková.
Celkové výsledky súťaže okresu Spišská Nová Ves :
Sólisti speváci
Zlaté pásmo
1. Nina Šmelková, Smižany
2. Sabína Sabová, Slovinky
3. Lukáš Mižigár, Smižany
4. Dorota Nemilová, Slatvina
5. Paula Grečková, Smižany
6. Stela Mandlovičová, Spišská Nová Ves
7. Miroslav Pecha, Spišská Nová Ves
8. Lucia Dragošeková – zlato s návrhom na postup
9. Nina Bazarová, Smižany – priamy postup
10. Nina Maniaková, Smižany – priamy postup
Strieborné pásmo
1. Nikola Kurajová, Krompachy
2. Barbora Kleinová, Krompachy
3. Miroslava Vargová, Slovinky
4. Lukas Závadský, Smižany
Spevácke skupiny
Dievčenská spevácky skupina Šafolka Smižany – zlato s postupom
Dievčenská spevácka skupina Radosť Sp. Vlachy – zlato s návrhom na postup
Dievčenská spevácka skupina Krompašanček – striebro, trio – striebro
Dievčenská spevácky skupiny Slovinky – striebro
Ocenená pani učiteľka našej školy Eva Alžbeta Kukurová, DiS.art
Stručné zdôvodnenie návrhu na ocenenie: Pedagóg hudobného odboru ZUŠ – hra na klavíri
Ako pedagogička v oblasti klavírnej hry pôsobí od roku 1968. Za toto obdobie vychovala rad úspešných žiakov a študentov, ktorých dokáže motivovať k precíznej práci, učí ich vnímať hudbu a mať radosť z jej interpretácie. Výsledkom jej práce sú vystúpenia žiakov na domácich a medzinárodných koncertoch a súťažiach, a zapájanie sa do celoslovenských projektov. V minulom školskom roku získala ZUŠ Smižany vďaka pani učiteľke možnosť participovať na celoslovenskom projekte CLEF, ktorú organizuje spoločnosť YAMAHA a ktorej hlavným aktérom bol špičkový celosvetovo uznávaný klavirista pán Daniel Buranovský.
Ocenenie získava za dlhoročnú výchovno-vzdelávaciu činnosť v smižianskej škole, za pracovnú obetavosť a iniciatívu pri odovzdávaní bohatých skúseností v pedagogickej oblasti v hre na klavíri a za príkladný prístup k plneniu pracovných povinností. Empatickým prístupom prebúdza nadšenie u žiakov pre klavírne umenie. Významné umiestnenia jej žiakov tak svedčia o mimoriadnej úrovni a kvalitách jej výchovy a vzdelávania. Pod jej vedením získali žiaci v celoslovenských a medzinárodných súťažiach tieto úspechy:
Ocenená pani učiteľka našej školy Mgr. Lucia Ondrová
Učiteľka hudobného odboru ZUŠ – vedúca hudobného odboru a speváckeho oddelenia, vyučuje hudobnú náuku a spev
Ocenená za:
Mimoriadne úspechy vo výchove a vzdelávaní hudobne talentovaných detí v odbore prípravná hudobná výchova a spev a prípravu žiakov na stredné a vysoké školy umeleckého zamerania.
Počas svojho pedagogického umeleckého pôsobenia dosahuje so svojimi žiakmi dlhodobo vynikajúce výsledky v speváckych súťažiach a v obci Smižany organizuje regionálnu súťaž Ukáž čo vieš – Karaoke. Vystúpenia jej žiakov sa vyznačujú vysokou interpretačnou a umeleckou úrovňou. Mnohí z nich sa uplatnili aj v umeleckej sfére. Obrovskou poctou pre spevácke oddelenie bol záverečný absolventský koncert pani učiteľky Mgr. Lucie Ondrovej, (rozšírila si kvalifikáciu o odbor spev na UK Bratislava), ktorý sa konal 22.5.2017, a na ktorom vystúpili aj žiaci jej triedy. Tohto koncertu sa zúčastnila aj pani profesorka Mgr. art. Eva PLESNÍKOVÁ, PhD. katedry hudobnej výchovy pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá vysoko kladne hodnotila spevácke výkony žiakov aj pani učiteľky a umeleckú úroveň a obsahovú náplň koncertu, ktorý sa konal tiež v kultúrnom dome v Smižanoch.
Často sa podieľa na príprave kultúrno-spoločenských podujatí organizovaných školou a obcou Smižany. Jej práca sa vyznačuje tvorivosťou a inovatívnym prístupom. Pod jej vedením získali žiaci v celoslovenských a medzinárodných súťažiach tieto úspechy:
Titul víťaza tejto súťaže získal Adrián Ondov, žiak pani učiteľky Ondrovej
Košice 10.10.2017
titul Laureát festivalu (Erik Jurčák) a cena diváka (Filip Marek) 7.-8.9.2017
2.miesto v zlatom pásme
2 strieborné pásma a 1 bronzové pásmo
2 zlaté pásma a 2 strieborné pásma 15.3.2017
2 zlaté pásma a 3 strieborné pásma 6.3.2018
tri 1. miesta a dve 2. miesta a Cena poroty (Adrián Ondov)
45. ročníka vyhlasovania najúspešnejších športovcov Spiša za rok 2017 sa dňa 8.3.2018 v kultúrnom dome v Hrabušiciach zúčastnil aj žiak Filip Marek z triedy pani učiteľky Mgr. Lucie Ondrovej a zaspieval nádhernú pieseň od speváka Juraja Hnilicu "Aká si mi krásna".
Pjongčang očami našich detí
Dňa 6. 2. 2018 sa v kaštieli v Smižanoch konala vernisáž spolu s vyhodnotením výtvarnej súťaže - Pjongčang očami našich detí – ŠPORT MOJA LÁSKA, do ktorej sa zapojilo sa 26 škôl. Spomedzi 199 prác sme získali tieto ocenenia: V piatej kategórii druhé miesto získala Anna Badzíková s obrázkom krása v zime a tretie miesto Nela Fiffiková s dielom krasokorčuliarka. V šiestej kategórii sme rovno obsadili tri prvé miesta a to: Martina Staroňová s prácou krasokorčuľovanie, Timotej Dirga s obrázkom biatlon, Martin Kešeľák so svojím snowboardistom. Súčasťou vernisáže bol aj zaujímavý kultúrny program z dielne hudobného a tanečného odboru ZUŠ Smižany. Na samotnej vernisáži predseda Olympijského klubu Spiš Ing. Viliam Mjartan vo svojom príhovore prisľúbil, že víťazné prace budú doručené naším úspešným olympionikom, ktorí získajú jednu z troch medailí. Víťazom výtvarnej súťaže blahoželáme a prajeme im veľa ďalších úspechov, zároveň pozývame všetkých priaznivcov umenia a športu na túto jedinečnú výstavu, ktorá je sprístupnená do 9. 3. 2018 v Kaštieli v Smižanoch.
Vesmír očami detí pozná už svojich víťazov
Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi Vás uskutočnilo regionálnu postupovú výtvarnú súťaž Vesmír očami detí 2018. Dňa 20.2.2018 o 10.00 hod sa uskutočnilo vyhodnotenie a vernisáž najkrajších výtvarných prác. Do súťaže sa zapojili materské, základné, umelecké školy v spišskom regióne. Súťaž prebiehala v piatich kategóriách.
Odborná porota v zložení Mgr. Karin Maria Dvorak, Mgr. Martin Olejník, Mgr. Miriama Bukovinská vybrala z každej kategórie najlepšie práce, ktoré budú zaslané Spišským osvetovým strediskom po ukončení výstavy do celoslovenského kola. Porotcovia sa snažili oceniť detskú fantáziu a jedinečnosť spomedzi 293 prác. Naša škola získala tieto ocenenia:
4. kategória: ZUŠ – 1.- 4. ročník ZŠ a prípravné štúdium ZUŠ
1. Oliver Ondra – Vesmírny levodrak, 6 rokov, ZUŠ Smižany
2. Liliana Becková – Planétožrúti, 9 rokov, ZUŠ Smižany
3. Ema Markotánová – Vesmírny jednorožec, 6 rokov, ZUŠ Smižany
5. kategória: ZUŠ – 5. – 9. ročník ZŠ
1. Rút Kovalčiková – Zubko Na, 14 rokov, ZUŠ Smižany
2. Sofia Tarbajová – Kozmonaut, 11 rokov, ZUŠ Smižany
3. Tomáš Kramár – Ak prežijem, fandím tomu prvému, 13 rokov, ZUŠ Smižany
Žiakom srdečne blahoželáme a veríme, že sa aspoň jedna práca ocitne medzi najlepšími v rámci Slovenska.
,,Hudba a rytmus nachádzajú cestu k najskrytejším miestam duše.“ Už z výroku Platóna, jedného z najznámejších mysliteľov staroveku, je jasný úzky vzťah človeka k hudbe. Aristoteles si dokonca vysoko cenil význam hudby aj v mravnej výchove. Od týchto tvrdení síce prešlo niekoľko tisíc rokov, ale súčasní vedci skúmajúci vplyv hudby na vývin a rozvoj dieťaťa môžu len súhlasiť.
Aj preto sa strunové oddelenie Základnej umeleckej školy snaží každoročne zorganizovať aj zážitkové neformálne učenie a spoznávanie klasickej hudby v koncertných priestoroch veľkých slovenských divadiel. Z tohto dôvodu sme sa zúčastnili v dňoch 8. a 9. februára ôsmeho ročníka medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary 2018, ktoré sa konali na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Celé toto podujatie prinieslo vynikajúcich interpretov hry na tento nástroj, majstrovské gitarové kurzy, predovšetkým vynikajúcu muziku na večerných koncertoch, ktorých sa zúčastnilo aj 23 žiakov Základnej umeleckej školy Smižany. Koncert španielskeho gitaristu Marco Socías a orchestra Štátnej filharmónie Košice pod vedením dirigenta Adriána Harvana bol nielen pre pedagógov, ale aj pre našich žiakov nezabudnuteľným umeleckým zážitkom. Do majstrovských kurzov boli aktívne zapojení Andrej Kalík, žiak 3.ročníka 2. časti zákl. štúdia, Adam Dzimko, žiak 1.ročníka 2.časti zákl. štúdia, Filip Koval, žiak 4.ročníka 1.časti zákl. štúdia. Absolvovali otvorené vyučovacie hodiny u známeho slovenského lektora Mgr. Art. Miloša Slobodníka, vďaka ktorým získali žiaci poznatky ako zlepšovať, zdokonaľovať už interpretovanú skladbu nie len v sólovej hre, ale aj v komornej hre. Ukázal im ako zapájať muzikalitu, techniku, predstavivosť pri hre a samozrejme inšpiroval mladých umelcov k presvedčeniu, že „byť klasikom sa oplatí“.
V sobotu 10.2.2018 v zrekonštruovaných priestoroch domu Umenia na Rumanovej ulici (Kunsthalle) sa žiaci zo ZUŠ Smižany zúčastnili choreografickej súťaže Show Cup 2018 v Košiciach. Odprezentovali košickým divákom a odbornej porote rock and roll v podobe našej šikovnej dievčenskej formácie a úspešného akrobatického páru. Obe choreografie získali od poroty najvyššie ocenenie, dve 1. miesta. S touto tanečnou formáciou sa predviedli v galaprograme oceňovania Najúspešnejší športovci mesta Spišská Nová Ves za rok 2017 v Športovej hale dňa 15.2.2018.
Tanečná formácia: Katarína Hrubčová, Simona Nováková, Dorota Jaššová, Timea Petáková, Kristína Štrauchová, Júlia Marcinková, Radka Gánovská, Martina Urbanová, Natália Kormaníková
Tanečný pár: Simona Nováková - Tomáš Mlynarčík
Všetkým účastníkom gratulujeme a prajeme veľa ďalších rock and rollových úspechov.
Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek, sýte jedlá, sladké pokušenia a občas i voľnejšie mravy. Korene fašiangových zvykov siahajú do dávnej minulosti slovanských pohanských rituálov. Fašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Sú v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Zvyky a obrady fašiangového obdobia symbolizovali činnosti na zabezpečenie úrody a plodnosti. Fašiangy sú obdobím, ktoré trvá od Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Nie je to vždy rovnako dlhé obdobie, pretože závisí od Veľkej noci, ktorá je pohyblivým sviatkom. Pre fašiangové obdobie sú typické najmä fašiangové sprievody, ktoré sa rokmi začali postupne vytrácať. Vo viacerých obciach sú fašiangové zvyky spojené s obchôdzkou ľudí v maskách aj so živou folklórnou hudbou. Práve folklórne skupiny a súbory v obciach a mestách sa v mnohých prípadoch stávajú hlavnými organizátormi tejto prastarej ľudovej slovenskej tradície. V spišskom regióne sa fašiangové tradície zachovávajú aj v lyžiarskom stredisku Plejsy v Krompachoch, kde sa každoročne konajú Pankuškové fašiangy. Slávnosti sa nesú v znamení pankušiek, ktoré sú svojím pomenovaním typické pre tento región. Pankušky je pomenovanie pre koláč z kysnutého cesta s lekvárom, ľudovo povedané aj šišky. Pozvanie hosťovať na tomto kultúrno-spoločenskom podujatí, ktoré organizovalo mesto Krompachy v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom v rámci projektu Terra Incognita, dostala aj detská spevácka skupina Šafolka. No nielen v tomto meste Šafolka potešila svojim spevom divákov. Fašiangovalo sa aj v obci Úhorná, Teplička, aj v domove dôchodcov v Spišskej Novej Vsi a samozrejme aj v našej obci.
Vyvrcholením fašiangových zábav a plesov bol v Smižnaoch 9.reprezentačný ples obce Smižany, ktorý sa konal pod záštitou starostu obce Smižany. Na tomto plese vystúpil okrem profesionálnych umelcov aj komorný spevácky zbor SUENO zo ZUŠ Smižany, pod vedením pani učiteľky Mgr. Lucie Ondrovej, ktorá prekvapila hostí nádherným speváckym vstupom. Ďalšími zaujímavými hosťami kultúrneho programu plesu boli: tanečné zoskupenie ČAROVNÉ OSTROHY z Bratislavy - finalisti televíznej šou Československo má talent, finalista folklórnej šou ZEM SPIEVA Štefan Štec s ľudovou hudbou FS Hornád pod vedením absolventa ZUŠ Smižany Dominika Maniaka, moderátorka Dušana Štecová, redaktorka RTVS AHOJ Slovensko a Rádio REGINA Východ z Košíc, DJ Spayble zo Spišskej Novej Vsi. Bonbónikom plesu bola módna prehliadka nádherných spoločenských šiat značky „FakeFolk“ módnej návrhárky pani Michaely Giertlovej z Brezna, bohatých na krásne slovenské ornamenty, a ktorej modely šiat mali oblečené dievčatá na podujatiach Miss Folklór Slovensko, Miss Horehronia a pod. Na plese nechýbala ani tombola, ktorú pripravili organizátori plesu (Obec Smižany, OKC Smižany) a štedrí sponzori. O gastronomické pochúťky a gurmánske špeciality sa postaral skvelý tím kuchárov a zamestnancov reštaurácie STEFANI zo Smižian pod vedením pána Jána Ďzubáka s manželkou. To, že zamestnanci Obecného kultúrneho centra v novom zložení a s novým vedením pripravili koncept plesu po prvý krát, nepocítil žiaden účastník plesu. Naopak, toto podujatie má stúpajúcu tendenciu, čo sa týka výzdoby sály vo vlastnej réžii OKC, zabezpečovania účinkujúcich a gastronómie z nášho regiónu, hodnotných cien v tombole atď. Vo víre hudby a tanca sa zabávalo až do skorých ranných hodín.
Do galérie Perinbaba Vianočné predstavenie boli pridané fotografie.
https://www.facebook.com/KCUBaR/videos/228532814353417/
Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria KCÚBaR bolo organizátorom prvého ročníka stretnutia priateľov a priaznivcov folklóru šicKE – košicKE, ktoré sa realizovalo 25.11. 2017 v Kasárňach /Kulturpark v Košiciach. V koncertnej sále prebiehali školy tanca, ktoré boli určené deťom, mládeži aj dospelým. Viedli ich Miki Szabó a Zsófi Kupecová (FS Ilosvai), Peter Vajda a Kristína Vajdová, Katka Laššáková (FS Borievka), rodina Topoľovských (DFSk PArchovianka), Klaudia Pribičková, Marta Foglárová a Jozef Novotný (DFS Jadlovček), Vladimír Vnenčák a Jana Vnenčáková (DFSk Dolina), Kristóf Bálint a Ivett Répássy (FS Borostyan), Martin Horváth, Dušana Štecová (FS Hornád) Školy tanca sprevádzali ľudové hudby Abovčaňe, ĽH Rada Kertisa a Szikes. Detská spevácka skupina Šafolka a vedúca Mgr. Marcela Maniaková odprezentovali ukážku školy spevu spišských balád. Atmosféra bola vynikajúca. Vo večerných hodinách o 19.00 hod. sme sa so Šafolkou presunuli do Divadla Grand na Masarykovej 2 v Košiciach, kde pokračoval program ESENCIA- Antológia folklóru Košického samosprávneho kraja, v ktorom účinkovali finalisti Zem spieva a víťazi krajských súťaží Košického kraja. Vzácnym hosťom bolo profesionálne teleso z Budapešti Fitos Dezső Társulat a FS Szentendre. Šafolka predviedla baladu z Ličartoviec.
Dňa 11.12. 2017 v koncertnej sále Reduty v Spišskej Novej Vsi Únia žien Slovenska - okresná organizácia, Dom Matice slovenskej, Mestské kultúrne centrum, Základná umelecká škola, Spišské osvetové stredisko, Centrum voľného času Adam, Folklórna skupina Harihovčan, ZUŠ Smižany zorganizovali tradičné predvianočné stretnutie rodín. Účinkujúci potešili divákov piesňami, tancami rôzneho druhu, obradmi, vianočnými zvykmi, vinšami a tradičnými i netradičnými dekoráciami. Spišskonovoveských divákov potešila aj detská spevácka skupina Šafolka so svojou obľúbenou baladou z Ličartoviec.
Reportáž v TV Reduta: http://www.snv.sk/archiv/?video=171212-3
PRAVÁ SLOVENSKÁ VIANOČNÁ IDYLKA! HRDZA a ŠAFOLKA PREDSTAVILI NOVINKU „ŽEHNAJ DIEŤA“
Skupina Hrdza, v ktorej účinkuje aj absolvent ZUŠ Smižany Dominik Maniak (hra na husliach), vydala 8.12.2017 nový vianočný singel Žehnaj dieťa. Je to autorská pieseň lídra skupiny, Slavomíra Gibartiho, ktorá nevznikla primárne k Vianociam, ale napísal ju koncom septembra pre svoju tretiu dcérku, ktorá by sa mala narodiť koncom kalendárneho roka. Pozvanie zaspievať si refrénoch tejto skladby dostala detská spevácka skupina Šafolka zo Smižian a slohy si rozdelili so speváčkou Susanna Jara, ktorá ich spieva po rusínsky a slovenský text Slavomír Gibarti. Videoklip sa nakrúcal so známym režisérom klipov Jaroslavom Jarisom Vaľkom koncom novembra a začiatkom decembra 2017 postupne vo Vysokých Tatrách, v interiéri drevenice rezortu Chaty Rozprávkovo v Tatranskej Lomnici a vonkajšie scény v Ždiari. Atmosféra pri natáčaní bola veľmi príjemná, ako keby sa na Vianoce zišla jedná veľká rodina a k tomu nám ešte aj krásne snežilo. Pieseň si môžete vypočuť na internetovom portáli https://www.youtube.com/watch?v=Pu1v9tqRFK4&t=2s.
https://www.youtube.com/watch?v=Pu1v9tqRFK4
https://www.expres.sk/125768/toto-je-prava-slovenska-vianocna-idylka-hrdza-predstavuje-novinku-zehnaj-dieta/
PRVÝ ÚSPECH SMIŽIANSKYCH GITARISTOV V TOMTO ŠKOLSKOM ROKU
Dňa 29. 11. 2017 sa v Základnej umeleckej škole v Prievidzi konal v poradí už 9. ročník celoslovenskej gitarovej súťaže. Vyhlasovateľom je ZUŠ Prievidza spolu s mestom Prievidza. Základnú umeleckú školu zo Smižian na tejto súťaži reprezentovali 3 žiaci - Matej Gabriel Roháč z triedy p. uč. Mariána Mikolaja, DiS.art, Dominik Novák a Andrej Kalík z triedy p. uč. Mgr. Edity Tornay, DiS. art. Po svojom skvele predvedenom výkone sa všetci umiestnili vo vynikajúcom „striebornom pásme“. K dosiahnutým výsledkom im srdečne BLAHOŽELÁME a prajeme veľa úspechov v ich ďalšom umeleckom vývoji i na ďalších súťažiach, ktoré ich ešte v tomto školskom roku čakajú!
Projekt Clef mal svoje druhé pokračovanie
Žiačka Art school Smižany na workshope a koncerte klavírneho virtuóza Daniela Buranovského
Spoločnosť Yamaha, v zastúpení pánom Jozefom Valkoššákom zo Spišskej Novej Vsi a Mestské kultúrne centrum v Spišskej Novej Vsi v spolupráci so Základnými umeleckými školami v Smižanoch, Spišskej Novej Vsi, Poprade, Levoči a Krompachoch usporiadali v priestoroch koncertnej siene Reduty v dňoch 21.-23.novembra 2017 workshop a klavírny recitál Daniela Buranovského. V prvý deň sa pán Buranovský venoval podrobne technikám klavírnej hry na konkrétnom type žiaka a jeho pedagóga. Pán Buranovský povzbudil účinkujúcich a cennými radami obohatil ich interpretačné začiatky. Veľmi pochvalne sa vyjadril k interpretačnej hre našej žiačky Emy Čekeľovej a jej pani učiteľky Evy Alžbety Kukurovej, ktorá nás často reprezentuje na celoslovenských klavírnych súťažiach a dosahuje v nich vynikajúce výsledky. Druhý deň nasledoval klavírny recitál pána Buranovského a vybraných žiakov zo spomínaných škôl, ktorého sa zúčastnili všetci žiaci klavírneho oddelenia našej školy so svojimi pedagógmi. Keďže sa jednalo o druhý ročník projektu CLEF tohto druhu, teší nás, že jeho organizátor Jozef Valkoššák vyjadril snahu o kontinuitu v budúcich rokoch a neobišiel ani našu školu, v ktorej sa javí niekoľko nádejných talentovaných interpretov klasickej hudby.
Detská spevácka skupina Šafolka sa uchádza o grant v projekte banky Raiffeisen bank GESTO pre Mesto
Názov nášho projektu je ŠAFOLKA v novom šate.
Ak by ste boli takí láskaví a zahlasovali pomocou nižšie uvedeného linku. Spätná SMS, ktorá Vám príde ako číselný kód, je bezplatná. Tým by ste veľmi pomohli pre Šafolku získať 1000 Eur na zabezpečenie nových blúzok, pretože sa intenzívne pripravujeme na okresné kolo detskej speváckej súťaže Zahraj že mi zahraj, ktorá sa bude konať vo februári v KD Smižany.
https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/spisska-nova-ves
Ďakujeme
S pozdravom Marcela Maniaková