Dňa 25. mája sa naši žiaci z ART school v Smižanoch zúčastnili XIV. ročníka FESTIVALU KOMORNEJ HUDBY "Gelnický kľúč 2018" v Gelnici. Tento festival výrazne prispieva k propagácii umeleckých škôl a jeho poslaním je vytvárať trvalý vzťah k hudbe, priblížiť diela rôznych štýlových období, predstaviť tvorbu slovenských a zahraničných autorov... súťažili malé komorné zoskupenia až po veľké orchestre. Gitarové duo EMAND z triedy p. uč. Mgr. Edity Tornay, DiS.art, gitarové DUO FIAD z triedy p. uč. Mariána Mikolaja, DiS. art a akordeónové duo EM z triedy p. uč. Bc. Oľgy Horáčkovej, DiS.art v kategórii A1 KLASIK - malé komorné telesá sa umiestnili v krásnom STRIEBORNOM PÁSME! ☺Akordeónový súbor Snežienky z triedy p. uč. Bc. Oľgy Horáčkovej, DiS.art, ktoré súťažilo v kategórii B1 - tanečné, filmové - súbory do 10 členov získali ZLATO! Žiaci sa zúčastnili aj tvorivej dielne pod taktovkou Mgr. art. Igora Dohoviča, PhD, kde naši mladí umelci dopoludnia nacvičili skladbu Libertango Astora Piazzollu, ktorú odprezentovali v úvode oceňovania najúspešnejších účastníkov festivalu. V žiakoch to zanechalo úžasný zážitok. VŠETKÝM SRDEČNE BLAHOŽELÁME!
"Aj tohto roku sme hľadali talenty z celého Slovenska. Do súťaže sa mohli prihlásiť speváci od 6 - 12 rokov tak, že nám poslali nahrávku pesničky podľa vlastného výberu. Zapojilo sa nám opäť obrovské množstvo spevákov a ich úroveň bola skutočne veľmi vysoká. Milo nás prekvapila aj kreativita zaslaných videí od spevákov, lebo niektoré z nich pripomínali už takmer videoklipy. Ukázalo sa, že tento trend a video nahrávky sú populárne a budeme v nich preto pokračovať aj v ďalších ročníkoch," vraví organizátor súťaže Vlado Železňák. Zo všetkých registrovaných skladieb vybrala výberová komisia súťaže po troch finalistoch z východného, západného a stredného Slovenska. Vlado Železňák hovorí, že tento rok to členovia komisie nemali vôbec ľahké, lebo do súťaže sa zapojilo veľa detí. "Bola to skutočne náročná úloha. Prihlásilo sa nám približne 150 detí. Najviac a najlepších spevákov bolo z východného Slovenska, zaregistrovali sme ich okolo 80."Deväť najlepších finalistov sa predstaví v doprovode živej kapely vo veľkom finále Hviezdičky, ktoré sa uskutoční v piatok 1. 6. o 10:00 v amfiteátri v Čani. Oproti predchádzajúcim ročníkom čakajú tohtoročnú Hviezdičku zmeny. "Najväčšou je tá, že sa finále uskutoční v exteriéri, čo bude určite obrazovým obohatením. Scénu budú tvoriť veľké fotky súťažiacich o rozmeroch 1x1 meter a po skončení finále ich rozdáme účastníkom spolu s ďalšími cenami. A ešte jedna novinka do tretice - z finále bude nakrútený video záznam obohatený o zábery z dronu, ktorý sme pre tento účel objednali. Všetci finalisti dostanú špeciálne trofeje a samozrejme množstvo cien," hovorí spoluorganizátor a spolumoderátor Hviezdičky Vlado Železňák mladší.
Finalisti 27. ročníka Hviezdičky a skladby, s ktorými sa vo veľkom finále predstavia 1. júna:
východné Slovensko:
1.Ema Uličná, Košice pieseň: E. - Sheeran - Photograph
2. Paula Grečková, Smižany okres Spišská nová Ves pieseň: Urszula - Rysa na szkle
3.Vojtech Filip Kopko, Vranov nad Topľou, pieseň: Indila - Dernière Danse
stredné Slovensko:
4.Nela Hanesová, Detva, pieseň: Zuzana Smatanová - Horou
5.Paula Mária Kubinčáková, Liesek okres Tvrdošín, pieseň: Kristína - Mať srdce
6.Sára Varšová, Šumiac okres Brezno, pieseň: ROuMY - Do perín
západné Slovensko:
7.Matúš Gieci, Bratislava, pieseň: Škampi na žaru - Veľký sen mora
8.Simona Tomíková, Bojnice okres Prievidza, pieseň z Hviezdičky: Nebo nado mnou
9.Anna Mária Zverková, Bratislava, pieseň: Peter Bič Project - Skúšame sa nájsť
Informácie a foto pre Hudba.sk poskytla Natália Novotná.
Dňa 20.5. 2017 sa naši mladí rokenrolisti z triedy pána učiteľa Mgr. Jána Olejníka Štefan Krištof - Alexandra Lengvarská a Juraj Kordovaník - Kristína Polláková zúčastnili na svojej prvej veľkej súťaži Slovenský pohár v akrobatickom rock and rolle 2018 v Dunajskej Strede. V svojom prvom finále obsadili šieste a piate miesto po veľmi pekných výkonoch v konkurencii skúsenejších párov. Okrem nich sa v sútaži otestovali aj juniorský pár Tomáš Mlynarčík - Simona Nováková 1/1 a žiacky pár Dávid Koš - Adriana Petáková ktorí si aj napriek 9. miestu odniesli od poroty pochvalné slová, že ak budú viacej trénovať, majú veľký potenciál v budúcnosti zabojovať o vyššie priečky. Takže žiakom prajeme veľa chuti do ďalšej práce a trénovať, trénovať.
Výchovné motivačné interaktívne predstavenie pre deti materských škôl
V dňoch 17. -18.5.2018 sa uskutočnilo pre všetky deti predškolského veku materských škôl hudobno rozprávkové predstavenie pod názvom "O spevavom kráľovstve". Predstavenie sa uskutočnilo v aule ZUŠ. Okrem pani učiteľky Antónie Bendíkovej, DiS.art, ktorá bola režisérkou, scénaristkou a zároveň rozprávačkou príbehu o princeznej Spevuľke (pani učiteľka Mgr.Lucia Kováčová) účinkovali v príbehu aj hudobné nástroje-členovia kráľovskej rodiny, ktoré znázorňovali a hrali: pán učiteľ Marián Mikolaj, DiS.art-gitara, Bc.Peter Kováčik, DiS.art- trúbka, flauta, Bc.Šimon Hanzely-kontrabas,Bc.Oľga Horáčková, DiS.art - akordeón, Mgr.Emília Čápová - xylofón i orfove nástroje, František Maliňák - klavír, Žaneta Hrubiznová,DiS.art a Mgr.Ján Olejník pážatá noty a tanečníci pomocníci, Mgr.Martin Olejník a Mgr.Diana Mederiová - výtvarná scéna, kulisy. V rozprávke sa deťom predstavilo celé hudobné kráľovstvo s hudobnými nástrojmi a tanečnicami a aktívne boli do príbehu o princeznej Spevuľke zapojené deti z MŠ na Komenského ulici Smižany, MŠ Teplička nad Hornádom, MŠ Brantia SNV, MŠ Betlanovce, MŠ Lieskovany a MŠ Stolárska SNV. Predstavenie sa deťom veľmi páčilo, pani učiteľka Bendíková využívala aktivizujúce metódy a deti sa spontánne a s radosťou zapájali. Detské ľudové piesne a piesne prezentované z detských spevníkov deti prevažne poznali a tak s radosťou spievali. Piesne a príbehy zamerané na emócie, boli primerané predškolskému veku a svojou pútavou melódiou, rytmom a slovným obsahom boli deťom veľmi blízke.150 detičiek rozprávka, v ktorej museli hľadať noty od C po H, spievať, tlieskať a tancovať, tak upútala, že účinkujúcich pedagógv ZUŠ na záver, ale aj priebežne ocenili obrovským potleskom. V závere bol každý účastník obdarovaný maľovánkou z produkcie výtvarného odboru ZUŠ Smižany, ktorá bola vydaná pri príležitosti 10.výročia založenia školy. Hudobná rozprávka pre deti bola veľmi peknou aktivitou a ukážkou aktívnej spolupráce našej ZUŠ a s materskými školami nielen v našej obci, ale aj v širšom okolí a nie po prvý krát. Tešíme sa na jej pokračovanie.
Mamka má ruky zo zlata.
Už dávno viem to, od mala.
Iste je veľmi bohatá,
keď všetku lásku rozdala.
Rozdala a stále delí
úsmevy, slová láskavé
rukami, čo chlebík biely
pokorne kladú ku káve.
Dáva nám viac, než môže dať.
Čo lásky schová do dlaní.
A koľkokrát sa zberá spať
až neskoro na svitaní.
Nech na tie ruky zaletí
horúci bozk za odmenu.
Najkrajší je vždy od detí,
ktoré si na ňu spomenú
(Valentín Šefčík)
Aj týmito krásnymi slovami a piesňami o mamke pre mamky DSpSk Šafolka, DFS Oriešok, DĽH Oriešok v piatok 11.5.2018 a cez víkend potešili nejedno srdiečko klientov v domove dôchodcov v Spišskej Novej Vsi a ľudí združených v okresnej organizácii zravotne a telesne postihnutých v Spišskej Novej Vsi.
26. apríla 2018 sa uskutočnil 9. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky v sólovej hre na saxofóne, ktorú zorganizovala Základná umelecká škola Jána Melkoviča v Starej Ľubovni. Podľa slov členov poroty už samotná účasť na tejto súťaži hovorila o vysokej individuálnej úrovni súťažiacich z celého Slovenska. Na súťaži sa neobjavil nikto ,,kto hral zle“. V konkurencií niekoľkých desiatok súťažiach sa žiačka Kristína Cmorejová, z triedy pána učiteľa Bc. Petra Kováčika, Dis.art, z našej základnej umeleckej školy Dezidera Štraucha umiestnila v bronzovom pásme. Zo 17 súťažiacich v II.kategórii obsadila 12. miesto. Srdečne blahoželáme a veríme, že na budúci rok sa posunie o zopár priečok vyššie a odvahu naberú aj ďalší žiaci z dychového oddelenia.
Riaditeľstvo ZUŠ, Námestie M.Pajdušáka 2 v Smižanoch v súlade s § 5 ods. 2 a 3 vyhlášky č. 324/2008 Z. z. o základnej umeleckej škole v znení vyhlášky č. 245/2011 Z. z.
vyhlasuje prijímacie skúšky
do hudobného, výtvarného, tanečného a literárno-dramatického odboru
základnej umeleckej školy na školský rok 2018/2019.
Termíny konania prijímacích skúšok: 17.- 18. máj 2018 od 13.00 hod. do 18.00 hod.
3. september 2018 od 13.00 hod. do 18.00 hod.
Miesto: budova ZUŠ, Námestie M.Pajdušáka 2, Smižany
Prihláška:
Prihláška na štúdium sa podáva na tlačive schválenom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Môžete si ju vyhľadať na webovom sídle školy a vytlačiť. Prihlášku je možné vyplniť aj počas prijímacích - talentových skúšok.
ZUŠ poskytuje základné umelecké vzdelanie, pripravuje na štúdium odborov vzdelávania umeleckého zamerania v stredných školách a v konzervatóriách; pripravuje aj na štúdium na vysokých školách s pedagogickým alebo umeleckým zameraním.
Podmienky prijatia:
Do prípravného štúdia prijíma riaditeľka školy žiakov na základe posúdenia predpokladov na štúdium vo zvolenom umeleckom odbore. Po skončení prípravného štúdia nevzniká žiakovi nárok na prijatie do základného štúdia.
Do základného štúdia a štúdia pre dospelých prijíma riaditeľka školy žiakov na základe výsledkov talentovej skúšky, pričom môže prijať aj nadaných žiakov, ktorí nedosiahli alebo prekročili vek odporúčaný v učebnom pláne umeleckého odboru alebo študijného zamerania.
Na posúdenie študijných predpokladov uchádzača o prijatie na štúdium pre každý umelecký odbor a študijné zameranie zriaďuje riaditeľ školy trojčlennú prijímaciu komisiu.
Štúdium je rozdelené:
Prijímacie skúšky v uvedených termínoch sa konajú
Hra na hudobnom nástroji (pre žiakov ZŠ od 2. ročníka, študentov SŠ, poslucháčov VŠ)
KRITÉRIÁ PRIJÍMACÍCH TALENTOVÝCH SKÚŠOK
HUDOBNÝ ODBOR
1. Skúška intonácie - uchádzač zaspieva pesničku podľa vlastného výberu
2. Skúška rytmu - uchádzač zopakuje zadaný rytmický motív – jednoduchý rytmus
3. Hudobná pamäť - uchádzač zopakuje jednoduché intonačné a rytmické motívy
4. Psychosomatické predpoklady
VÝTVARNÝ ODBOR
Uchádzač namaľuje predmety v určitom zoskupení - zátišie
1. Kresba - hodnotí sa umiestnenie motívu do formátu, proporcie
2. Práca s farebnou kompozíciou - využitie palety farieb
3. Práca s fantáziou - miera vlastnej invencie
TANEČNÝ ODBOR
1. Pohybové nadanie, pohyblivosť a pohybový rozsah - uchádzač zopakuje po učiteľovi jednoduchý pohyb (krok) - chôdza, beh, jednoduchý poskok; ďalej vyjadrí hudbu svojím vlastným pohybom
2. Rytmus - uchádzač zopakuje vytlieskaním po učiteľovi jednoduchý rytmus
3. Psychosomatické predpoklady (duševné a telesné predpoklady)
LITERÁRNO - DRAMATICKÝ ODBOR
Skúška sa skladá z dvoch častí:
1. prednes krátkej prózy alebo poézie (básničky alebo časti textu)
2. krátka improvizovaná scénka podľa jednoduchého zadania, alebo pohybová etuda (môže to byť rozhovor s rodičom, učiteľom alebo starším žiakom, alebo iná krátka scénka)
Počas celej skúšky sa hodnotia tieto kritériá:
1. Výslovnosť + slovná zásoba (drobná výslovnostná vada nie je prekážkou
prijatia, ak o nej rodičia vedia a riešia ju, alebo ju chcú riešiť s
logopédom)
2. Prirodzenosť prejavu
3. Fantázia a predstavivosť - miera vlastnej invencie
Pre všetky odbory platí:
- Pri bodovom hodnotení sa berie do úvahy aj vek dieťaťa
- Každé z kritérií je ohodnotené 1 - 10 bodmi
- Najvyšší počet bodov zodpovedá najlepšiemu hodnotenie
- Uchádzač môže získať maximálne 40 bodov
- Uchádzač, ktorý celkom získal 30 a menej bodov, nevykonal prijímaciu
talentovú skúšku
- Uchádzač, ktorý vykoná prijímaciu talentovú skúšku, bude zaradený
do štúdia na základe počtu získaných bodov a podľa voľných miest
v jednotlivých triedach
Mgr. Marcela Maniaková, riaditeľka školy
V tomto školskom roku zorganizovala spoločnosť ŠEVT už 18. ročník súťaže: “Grafický návrh na obal žiackej knižky”. Aj žiaci základnej umeleckej školy zo Smižian sa každoročne zapájajú a tvoria množstvo pekných a zaujímavých dizajnov obalu pre budúcu žiacku knižku. Do súťaže sa zapojilo 245 škôl, a prišlo 865 výkresov so žiackymi motívmi. Výkresy žiakov hodnotila odborná komisia zriadená zo zástupcov ŠEVT a.s., ktorá vybrala 100 najkrajších prác. Tie postúpili do ďalšieho kola, v ktorom vybrala odborná komisia 10 najlepších návrhov na obálku žiackej knižky a 2 návrhy členovia odbornej komisie. Tieto motívy budú na obálkach žiackych knižiek v školskom roku 2019/2020.Všetci finalisti obdržia od spoločnosti Ševt pekné darčeky. Päť žiakov výtvarného odboru pod vedením pedagógov Mgr. Diany Mederiovej a Mgr. Martina Olejníka zaslalo svoje výtvarné návrhy. Boli to: z triedy Mgr. Diany Mederiovej Andrej Dzimko (ktorý aj v minulom roku získal ocenenie) Adrián Leško, Magdaléna Filippová a z triedy Mgr. Martina Olejníka Martin Kopkáš a Lukáš Turčan. Z 10-tich prác z celého Slovenska získala ocenenie naša žiačka Magdaléna Filippová. Veľmi sa tešíme, pretože jej návrh sa určite objaví na obale niektorých typov žiackych knižiek. Srdečne blahoželáme!
https://www.youtube.com/watch?v=DgQ36YBs-7I&list=PLR-X6m7VVtzyYYaVog39cdm3az14UgHC4
Základná umelecká škola v starobylom baníckom meste Banská Štiavnica hostila v stredu 3. mája účastníkov 3. ročníka klavírnej prehliadky „Banskoštiavnické kladivká 2018“. Neboli to banícke kladivká z erbu tohto krásneho mesta, ale kladivká znejúce zo strún koncertných klavírov, ktoré zvolali do Banskej Štiavnice šikovných klaviristov z celého Slovenska. Počas klavírnej prehliadky sa predstavilo 60 súťažiacich z rôznych kútov Slovenska, ktorí boli podľa veku zaradení do 5-tich kategórií. Interpretačné výkony hodnotila odborná porota z Akadémie umenia v Banskej Bystrici. Našu školu reprezentovali dve žiačky z triedy pani učiteľky Evy Alžbety Kukurovej, DiS.art. V I. kategórii v zlatom pásme sa umiestnila Nina Maniaková. V II.kategórii bronzové pásmo získala Emma Čekeľová. Obidve žiačky si skúsili porovnať svoje interpretačné zručnosti aj v štvorručnej hre na klavíri, kde spomedzi 14 dvojíc získali strieborné pásmo. Sprievodným podujatím v rámci klavírnej súťaže bol aj klavírny koncert, na ktorom vystúpil minuloročný laureát súťaže Róbert Hruška a koncertný klavirista, člen poroty Maroš Klátik. Obidvom súťažiacim i pani učiteľke blahoželáme a prajeme veľa tvorivých síl do ďalšej práce vo výchove koncertných mladých umelcov!
Odborná porota celoslovenskej výtvarnej súťaže ocenila prácu nášho žiaka. Radosť Smižanom prinieslo výtvarné oddelene základnej umeleckej školy, keď účasťou žiaka Matúša BARTOŠA (6 rokov), z triedy pedagóga Mgr. Martina Olejníka, získal v celoslovenskej výtvarnej súťaži NEODÍĎ NÁM, ROZPRÁVOČKA... jedno z ocenení. Pozvanie na slávnostné vyhodnotenie tejto súťaže, ktoré sa uskutočni v 23. mája 2018 v priestoroch Elektrárne Piešťany prijal aj pán učiteľ ako aj ocenený žiak. Slávnostné vyhodnotenie výtvarnej súťaže bolo sprievodným podujatím 10. ročníka festivalu rozhlasových rozprávok ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK (viac info: www.kniznica.sk/zazracny-oriesok-2018/). Súčasťou slávnosti bude aj divadelné predstavenie pre deti v podaní študentov DF VŠMU. Srdečne blahoželáme žiakovi aj pánovi učiteľovi z ART School.
SMIŽIANSKA GITARA 2018
Súťaže patria k silným motivačným činiteľom každého typu edukačného procesu – v umeleckom vzdelávaní navyše poskytujú zúčastneným priestor nielen pre nadväzovanie nových, resp. upevňovanie starých profesionálnych vzťahov a dávajú možnosť adekvátneho sebahodnotenia na základe porovnania vlastného výkonu s rovesníkmi z iných škôl, ale v neposlednom rade sú prínosné aj pre pedagógov, ktorí prostredníctvom nich môžu sledovať aktuálnu umeleckú vyspelosť svojich zverencov, konfrontovať ju s ostatnými a reagovať na zistenú situáciu. Skôr než sa talentovaný žiak ocitne na celoslovenskej súťaži, je dobré vyskúšať si to v domácom prostredí, resp. v regióne, kde vyrastá. Základná umelecká školy Dezidera Štraucha preto každoročne organizuje svoje štyri školské súťaže. Jednou z nich je aj súťaž hudobného odboru SMIŽIANSKA GITARA. Dňa 10. mája 2018 sa v krásnych priestoroch Kaštieľa v Smižanoch konal v poradí už 12. ročník. Zakladateľkou súťaže je od roku 2006 pani učiteľka Eva Alžbeta Kukurová, DiS. art, vyučujúca v Smižanoch hru na gitare a hru na klavíri. V tomto školskom roku sa tejto súťaže zúčastnilo 25 vybraných žiakov strunového oddelenia. Súťažiaci naštudovali program spamäti. Ten spočíval z jednej povinnej a jednej voliteľnej skladby. Predsedom poroty bol pán Ing. Tomáš Hulka, DiS. art, učiteľ zo ZUŠ na Letnej ulici v Poprade. Ďalšími členmi poroty boli p. uč. Mgr. Edita Tornay, DiS. art a Marián Mikolaj, DiS. art. Výsledky sú nasledovné:
Výsledky 12. ročníka súťaže „Smižianska gitara 2018“:
I. Kategória: 1. miesto – Daniel Filip, Peter Zvanciger
2. miesto – Tomáš Sokolovský, Richard Černický
3. miesto – Adam Kmec, Šimon Šlenker
II. Kategória: 1. miesto – Rastislav Poklemba
2. miesto – Lucia Šimová
3. miesto - neudelené
Diplom za účasť – Jakub Lučivjanský
III. Kategória: 1. miesto – Emma Murdžáková
2. miesto – Laura Javorská
3. miesto – Ivana Berthótyová
IV. Kategória: 1. miesto – Adam Dzimko, Emanuel Kollár
2. miesto – Viktor Magulák, Tímea Grečková, Matej Gabriel Roháč
3. miesto – Filip Farkašovský, Roland Valach
Diplom za účasť – Filip Koval, Jakub Szentkereszty
V. Kategória: 1. miesto - neudelené
2. miesto – Andrej Kalík
3. miesto – Lenka Babíková
Predseda poroty pán T. Hulka v závere zhodnotil celkovú úroveň a priebeh súťaže veľmi pozitívne. Súťažiacich pochválil za ich predvedené výkony a organizátorom súťaže poďakoval za pozvanie. Zástupcovia školy sa mu v závere poďakovali za účasť v odbornej porote a odovzdali mu upomienkové predmety. Všetkým súťažiacim k dosiahnutým výsledkom blahoželáme!
Posledná aprílová noc nebola kedysi len taká hocijaká, obyčajná. Mnohé dievčence od nervozity neraz poriadne ani nespali. A dokonca ani mládenci, pretože tí im potajme stavali máje. A čím viac ich pred domom bolo, tým viac nápadníkov dievčina mala. Na Slovensku sa dodnes udržiava tradícia stavania májov. Máj predstavoval mladý stromček, buď smrekový, jedľový, alebo brezový. Chlapci ho chystali a čistili už zväčša týždeň vopred, samozrejme, v tajnosti. Zvykli naň viazať farebné stužky, šatku od milej, ale pokojne aj fľašu s pálenkou. Máj sa staval pred dom, v ktorom bývalo dievča súce na vydaj. Mládenci s hudbou chodievali do každého domu, pred ktorým stál máj, a tancovali. Dnes už bohužiaľ túto tradíciu udržiavajú len členovia folklórnych skupín a súborov v obciach a mestách. Máj sa stavia spravidla na námestí alebo v centre dediny. Aj v Smižanoch sa tento zvyk udržiava už niekoľko rokov. Toho roku sa o to postarali: folklórna skupina Smižančanka, detský folklórny súbor Oriešok a spevácka skupina Šafolka mladšia, ako aj dievčatá zo ZŠ na Komenského ulici.
V priestoroch Základnej umeleckej školy v Giraltovciach konala celoslovenská gitarová súťaž "Gitarový festival Giraltovce", ktorá sa koná s dvojročnou periodicitou. Vyhlasovateľom je ZUŠ Giraltovce spolu s mestom Giraltovce. Základnú umeleckú školu Smižany na tomto festivale reprezentovala žiačka Emma Murdžáková z triedy p. učiteľa Mariána Mikolaja, DiS.art. Na súťaži takého typu sa Emma zúčastnila po prvýkrát. Jej obavy z neúspechu boli preto opodstatnené. Súťažila v II. kategórii, kde v silnej konkurencii gitaristov z celého Slovenska za svoj predvedený umelecký výkon získala skvelé "strieborné pásmo". Srdečne jej blahoželáme a prajeme jej veľa úspechov pri jej ďalšom hudobno-umeleckom raste.
26.apríla 2018 sa dve žiačky ZUŠ Smižany spolu s vyučujúcou pani učiteľkou Evou Alžbetou Kukurovou, DiS.art zúčastnili celoslovenskej klavírnej súťažnej prehliadky, ktorá sa konala pod záštitou poslanca Žilinského samosprávneho kraja MUDr. Karola Javorku PhD. Túto súťaž zorganizovala Súkromná základná umelecká škola Jánoš v Ružomberku v spolupráci s uznávaným klavírnym virtuózom Richardom Rikkonom a niesla sa pod názvom „Hviezdy hrajú srdcom“. Žiaci mali možnosť porovnať svoje interpretačné umenie v hre na klavíri v krásnej Synagóge v Ružomberku. Žiačka Nina Maniaková získala strieborné pásmo a Emma Čekeľová bronzové pásmo. Žiačky si po vyhlásení výsledkov súťaže vypočuli nádherný koncert Richarda Rikkona a víťazov súťaže. Obom žiačkam srdečne blahoželáme.
Vážení rodičia a priaznivci školy, obraciame sa na Vás po druhý krát s prosbou finančne prispieť talentovaným žiakom Základnej umeleckej školy Dezidera Štraucha v Smižanoch tým, že poukážete svoje 2 % dane prijímateľovi Občianskemu združeniu ART SCHOOL SMIŽANY. Využitie týchto prostriedkov je účelovo viazané na skvalitnenie výchovno-vzdelávacej a záujmovej činnosti detí. Ďakujeme všetkým, ktorí nám v minulom roku 2% zo zaplatenej dane z príjmov poukázali.
Ak využijete toto svoje právo, 2% z dane z Vášho príjmu neskončia v štátnom rozpočte, ale môžu byť použité pre rozvoj Vašich detí. Neplatíte nič, iba rozhodujete, či 2 % z Vašich daní dostane štát alebo Vaše deti.
Ako postupovať:
Pre darcov 2% alebo 3% z dane, ktorí odovzdávajú ročné zúčtovanie dane priamo daňovým úradom, poskytujeme naše údaje:
Obchodné meno: Art School Smižany
Sídlo: Námestie M. Pajdušáka 2, 053 11 Smižany
Právna forma: Občianske združenie
Identifikačné číslo prijímateľa (IČO): 50101421
Združenie je registrované v Notárskom centrálnom registri určených právnických osôb dňom 01.12.2016 pod Sp.zn.N 760/2016, Nz 49474/2016 NCRis 50509/2016
Poukázané finančné prostriedky budú použité na hradenie nákladov za sústredenia žiakov, dopravu na festivaly a súťaže žiakov, na prenájmy sál, na nákup kostýmov a učebných pomôcok a pod. Hlavnou úlohou bude podpora úspešných súborov školy ako sú napr. Detský folklórny súbor a detská ľudová hudba Oriešok, spevácka skupina Šafolka, komorný zbor „Sueno“, tanečný rockenlorový súbor „Rockino“, divadelný súbor „Len tak...“ , akordeónový súbor „Snežienky“, flautové trio“ FLUT art“, tanečná kapela „Art school band“, oddelenie výtvarnej tvorby.
Vopred v mene žiakov srdečne ďakujeme.
Zahraj, že mi zahraj - regionálna a krajská súťažná prehliadka hudobného folklóru detí
Po trojmesačnom štúdiu osobitostí spevnej tradície smižianskej svadby a jej časti „Lučeňe s dzjevoctvom“ sa dňa 24.3.2018 detská spevácka skupina Šafolka a jej sólistky predstavili novým hudobno spevným pásmom z rodnej obce na regionálnej súťaži detského hudobného folklóru „Zahraj že mi, zahraj 2018“, s ktorým postúpili do krajského kola košického samosprávneho kraja. Okrem skupiny sa predstavili aj sólisti speváci chlapci a dievčatá: Nina Maniaková, Nina Bazárová, Paula Grečková, Nina Šmelková, Lukáš Mižigár, Lucas Zavadský. Všetci interpreti skončili v zlatom pásme z 28 sólistov spišskonovoveského a gelnického okresu a Lukas Zavadský v striebornom pásme. Priamy postup do Buzice si vyspievali po prvý krát v histórii až dve speváčky a to: Nina Maniaková s margecanskou baladou o trojročnej sirote a piesňou „Od mala ja doma, doma vihovana“. Nina Bazárová zaspievala pieseň z Brutoviec a Lengvárt (Dlhé Stráže) viazanú k pracovným príležitostiam – rubatovú pieseň “Z verška žeľeneho a šaflikovú Ot Ľevoči disť idze“
Tohto regionálneho kola, ktoré sa konalo v našom kultúrnom dome, sa zúčastnilo pomerne veľa hudobne nadaných detí a mládeže. Organizačne zastrešovalo túto súťaž Spišské osvetové stredisko zo Spišskej Novej Vsi, aj keď vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava. Spoluorganizátormi boli Obecné kultúrne centrum Smižany, ktoré poskytlo priestory a výzdobu viacúčelovej sály a ZUŠ Smižany, ktoré súťaž ozvučovalo a účastníkov súťaže privítal starosta našej obce Ing. Michal Kotrady. Podpora a rozvoj pozitívneho vzťahu u detí k tradičnej ľudovej kultúre je poslaním tejto súťaže. Uskutočňuje sa s 2-ročnou periodicitou a je určená deťom a mládeži do16 rokov. Súťažili 3 detské ľudové hudby, 10 speváckych skupín, 28 sólistov spevákov a 3 sólisti inštrumentalisti z okresu Spišská Nová Ves a Gelnica. Na jednotlivé súťažné vystúpenia dohliadala 3 členná odborná porota, ktorá vybrala z každého okresu a z každej kategórie jedného postupujúceho (okrem spomínanej kategórie sólo spev, kde postúpili až dve žiačky).
Prekvapenie sa konalo aj 21.apríla 2018 v Buzici, kde na krajskom kole súťaže DHF, ktorej sa zúčastnilo 13 účinkujúcich jednotlivcova 12 kolektívov. Odbornú porotu v zložení: Katarína Kišidayová DiS. art., Mgr. Michal Noga, Viliam Gurbaľ, Mgr. Mária Hlaváčová, Bc. Martina Ťasková, DiS. art. prekvapili vynikajúce spevácke výkony a štýlové prevedenie interpretácie pôvodnej ľudovej piesne dievčat zo smižianskej ŠAFOLKY a sólistka NINA BAZÁROVÁ. Stali sa LAUREÁTMI krajskej súťaže. Nina Maniaková získala zlaté pásmo. Veríme, že aj na celoštátnom kole 16.6.2018 v oravskej obci Habovka obhája tento titul a titul laureáta spred dvoch rokov.
Dňa 6. 2. 2018 sa v kaštieli v Smižanoch konala vernisáž spolu s vyhodnotením výtvarnej súťaže - Pjongčang očami našich detí – ŠPORT MOJA LÁSKA, do ktorej sa zapojilo sa 26 škôl. Spomedzi 199 prác sme získali tieto ocenenia: V piatej kategórii druhé miesto získala Anna Badzíková s obrázkom krása v zime a tretie miesto Nela Fiffiková s dielom krasokorčuliarka. V šiestej kategórii sme rovno obsadili tri prvé miesta a to: Martina Staroňová s prácou krasokorčuľovanie, Timotej Dirga s obrázkom biatlon, Martin Kešeľák so svojím snovbordistom. Súčasťou vernisáže bol aj zaujímavý kultúrny program z dielne hudobného a tanečného odboru. Na samotnej vernisáži predseda Olympijského klubu Spiš Ing. Viliam Mjartan vo svojom príhovore prisľúbil že víťazné prace budú neskôr doručené naším úspešným olympionikom.
Víťazom výtvarnej súťaže blahoželáme a prajem im veľa ďalších úspechov, zároveň pozývame všetkých priaznivcov umenia a športu na túto jedinečnú výstavu, ktorá je sprístupnená do 9. 3. 2018 v Kaštieli v Smižanoch.
Dňa 10.4.2018 v ZUŠ v Spišskej Novej Vsi sa uskutočnil 8. ročník regionálnej súťažnej prehliadky v sólovej klavírnej hre, kde nás reprezentovala Daniela Morihladková, žiačka 3. ročníka druhej časti z triedy Evy Alžbety Kukurovej, DiS.art. V silnej konkurencii východoslovenského kraja sa umiestnila v peknom bronzovom pásme v 3. kategórii. Blahoželáme!