Máje boli známe už v antike. Staroveké národy dávali pred 1. Májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast. Máj vtedy predstavoval mladý stromček najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. V Slovanskej kultúre sa máje stavali z dôvodu hojnosti a dostatku plodov a krmiva, a odtiaľ bol už len krôčik k významu, ktorý sa najčastejšie skloňuje v dnešnej dobe. Staval sa pred domy, v ktorých bolo dievča súce na vydaj. Krivý alebo nepravidelne rozkošatený strom bol hanbou pre dievča aj pre darcu. „Máje stavali chlapci vždy na Turíce, teda štyridsať dní po Veľkej noci. Chlapec zorganizoval partiu kamarátov, o brezu priviazali fľašu s pálenkou a nadránom dievčaťu strom spoločne postavili. Máj sa staval k oknu, aby ho dievča videlo hneď, ako ráno vstane. Keď máj nemalo, ostalo smutné. Stávalo sa, že si dvaja chlapci konkurovali a jeden druhému postavený strom vypílili. Kedysi chlapci stavali máje potajomky v noci. Túto tradíciu udržiame aj v našej obci Smižany. Máj zaobstarajú pracovníci obecného úradu, folkloristi z obce ho len ozdobia stužkami a mala by sa naň, na jeho koniec, priviazať fľaša s dobrou domácou pálenkou. V Smižanoch ju vypijú pri jeho stavaní pred radnicou. Folkloristi majú na sebe ľudové kroje a pri stavaní tancujú a spievajú. Tejto akcie sa každoročne zúčastňujú deti z miestnych materských a základných škôl. Svoje miesto tu už 12 rokov zaujala aj naša základná umelecká škola so svojou speváckou skupinou Šafolka a jej sólistkami a sólistami, ako aj detská ľudová hudba Oriešok. Stavanie májov patrí medzi najtypickejšie slovenské tradície. Ostáva len dúfať, že ju bude mať v budúcnosti kto udržiavať aj pre ďalšie generácie.
Do galérie fotografií Stavanie obecného mája boli pridané fotografie.
LDO na súťaži v Trebišove
Divadelný Trebišov - malá krajská scénická žatva a naše divadelné predstavenie "Panny v oblakoch "- Simona Suchá, Adrián Ondov, Monika Kováčová a Kristína Klaučová v obrovskej konkurencii kvalitných ochotníckych predstavení z celého Košického samosprávneho kraja získali krásne 3. miesto. Srdečne blahoželáme!
Dňa 6.4.2016 sa 4 žiaci speváckeho oddelenie pod vedením pani učiteľky Mgr. Lucie Ondrovej zúčastnili po prvý krát jednej z celoslovenských súťaží organizovanej zemplínskym regiónom - ZEMPLÍN POP 2016. ZUŠ Smižany reprezentovali absolútne úspešne a domov priniesli 3 ZLATÉ PÁSMA (jedno z nich s titulom laureáta kategórie) a 1 BRONZOVÉ PÁSMO. Laureátku súťaže sa stala Katka Pustaiová a vyhrala zájazd do Bulharska. Nina Maniaková a Adrián Ondov získali zlaté pásmo a Erik Jurčák je v bronzovom pásme. Ninka bola najmladšou účastníčkou celoslovenskej súťaže. Sme na vás hrdí. Blahoželáme
Do galérie ZEMPLÍN POP 2016 (26.4.2016, Michalovce) boli pridané fotografie.
Dňa 15.apríla 2016 sa ZUŠ Smižany zúčastnila 12.ročníka súťaže kapiel a sólového spevu. V kategórii A2 (sólový spev 16-20 rokov) ZUŠ reprezentovali ADRIÁN ONDOV, ERIK JURČÁK a FILIP MAREK v obrovskej konkurencii 20 spevákov z 12 inštitúcií. Absolútnym víťazom kategórie sa stal ADRIÁN ONDOV a domov odchádzal s 1. miestom. Srdečne blahoželáme
VÝSLEDKOVÁ LISTINA
Kategória A1 – sólo do 15 rokov
1. Samuel Putz, SZUŠ Tralaškola Nitra
2. Hana Husenicová, SZUŠ Hliník nad Hronom
3. Gebriela Kiovská, SŠ Poprad
Kategória A2 – sólo do 20 rokov
1. Adrián Ondov, ZUŠ Smižany
2. Eva Višňanská, ZUŠ Z. Strnadovej – Parákovej Žiar nad Hronom
3. Andrea Süttőová, ZUŠ Sereď
Kategória B1 – hudobné skupiny do 15 rokov
1. Virvar, ZUŠ J. L. Bellu Kremnica
2. Cherries, ZUŠ Gbely
3. Alarms, ZUŠ Gbely
The Pinguins, ZUŠ Ľ. Fullu Ružomberok
Kategória B2 – hudobné skupiny do 20 rokov
1. Wild People, SZUŠ Tralaškola Nitra
2. Viktory, ZUŠ Prievidza
3. Outbreak, ZUŠ Vranov nad Topľou
Najlepší vokálny výkon: Karolína Kantorová, ZUŠ Z. Strnadovej – Parákovej Žiar nad Hronom
Najlepší inštrumentálny výkon: Ondrej Halaj, skupina Wild People, SZUŠ Tralaškola Nitra
Najlepší autorský počin: Eva Višňanská, ZUŠ Z. Strnadovej – Parákovej Žiar nad Hronom
Laureát Kremnického Lasa 2016: Wild People, SZUŠ Tralaškola Nitra
Celkovo sa napokon Kremnického Lasa 2015 zúčastnilo 168 súťažiacich. Súťažilo 45 spevákov sólistov a 24 hudobných skupín. Prišli ste k nám z 31 inštitúcií a 27 miest Slovenska ale aj Moravy (Nový Jičín). Súťaž trvala 11 hodín a 15 minút vrátane prestávok, vyhlasovaní výsledkov a vystúpení hostí. Najvzdialenejší účastníci prišli z Veľkých Kapušian (cca. 325 km). Najpočetnejšia výprava prišla z Michaloviec. Veríme, že sa na Kremnickom Lase 2017 stretneme opäť.
Srdečná vďaka a pozdravy z Kremnice
Marián Vojtko DiS.art.
zodpovedný za organizáciu súťaže
Do galérie KREMNICKÉ LASO 2016 (15.4.2016, Kremnica) boli pridané fotografie.
Jarné pramienky piesne a verša
Tak znel názov ďalšieho pokračovania literárnej hodinky v domove dôchodcov v Spišskej Novej Vsi dňa 22.4.2016, ktoré je súčasťou projektu „TERRA INCOGNITA“ v rámci košického kraja.
Zelená žije,
je to živý tvor.
Tvor, ako starne, potichu sa mení.
Mladučká jeseň mladých jarných hôr.
Čistá a svetlá.
Jak riečka pri prameni.
Takúto riečku deti vytušia....
Veršami Milana Rúfusa sa ku klientom domova prihovoril PhDr. Jozef Lapšanský, PhD. riaditeľ Spišskej knižnice. Už po tretí raz obohatili toto podujatie žiaci zo Základnej umeleckej školy Dezidera Štraucha so Smižian pod vedením Mgr. Marcely Maniakovej a Bc.Šimona Hanzelyho. Účinkovanie talentovaných mladých folkloristov prinieslo novú jar ducha starenkám a deduškom v medzičase ich bytia. Detská ľudová hudba Oriešok a spevácka skupina Šafolka sa predstavili aj so svojimi sólistami v hodinovom pásme ľudových piesní z klenotnice regiónu Spiša.
Dňa 22. apríla 2016 sa uskutočnil "Gitarový festival Giraltovce 2016" s medzinárodnou účasťou. Bol to v poradí už jubilejný 10. ročník. ZUŠ Smižany na tomto skvelo zorganizovanom a prestížnom festivale reprezentovali žiaci: Martin Čambal z triedy pani učiteľky Mgr. Ruženy Vágnerovej, DiS.art. a Matej Gabriel Roháč i Alex Grečko z triedy pána učiteľa Mariána Mikolaja DiS.art.. Všetci títo skvelí gitaristi sa umiestnili v "striebornom pásme". K dosiahnutím umeleckým výsledkom im srdečne BLAHOŽELÁME!
Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s obcou Margecany usporiadali dňa 23. apríla 2016 v Kultúrnom dome v Margecanoch regionálnu súťaž hudobného folklóru detí “Zahraj, že mi zahraj“ z okresov Gelnica a Spišská Nová Ves. Súťaž bola rozdelená do štyroch kategórií: ľudové hudby, spevácke skupiny, sólisti speváci a sólisti inštrumentalisti. Súťažné výkony hodnotila odborná porota, na základe výsledkov jej hodnotenia víťazi postúpili z regionálnej na krajskú súťaž, prípadne na Detský festival ľudovej hudby. Poslaním súťažnej prehliadky je podporovať a rozvíjať u detí lásku k folklóru a podnecovať ich k aktívnej činnosti v tejto oblasti, poskytnúť im priestor na tvorivé stretnutie s kolektívmi toho istého zamerania. Pri týchto stretnutiach ich motivovať k trvalému vzťahu k folklórnym tradíciám i prítomnosti.
Z obidvoch okresov sa na túto súťažnú prehliadku prihlásilo celkom 21 sólistov spevákov, 12 speváckych skupín, 2 detské ľudové hudby, 3 sólisti inštrumentalisti.
Smižiansku zuš-ku reprezentovalo 9 sólistov spevákov, spevácka skupina Šafolka a detská ľudová hudba Oriešok. Z 18-tich sólistov spevákov okresu Spišská Nová Ves sa do úzkeho kruhu kandidátov na postup do ďalšieho kola dostali piati speváci z našej školy. Víťazkou sa stala naša žiačka Nina Bazárová z triedy Mgr. Marcely Maniakovej, tým si zabezpečila priamy postup na krajské kolo. Návrh na postup do krajského kola dostal aj Lucas Zavadský z triedy Lívie Vansačovej. V kategórii speváckych skupín súťažili 4 spevácke skupiny z DFS Krompašanček, DFS Poráčanik, DFS Radosť zo Spišských Vlách, DFS Oriešok zo Smižian. Postup na krajské kolo si vyspievali speváčky z Orieška. Z dvoch ľudových hudieb DĽH Špišanček zo Spišskej Novej Vsi a DĽH Oriešok si postup do krajského kola už po tretí krát zabezpečili orieškári zo Smižian pod vedením Bc. Šimona Hanzelyho. Speváčky a speváci z našej školy Jakub Hanzely, Kristína Tkáčová, Nina Maniaková, Paula Grečková, Nina Šmelková boli zaradení do zlatého pásma. Simona Hricisková získala strieborné pásmo. Víťazi z regionálnej súťažnej prehliadky si zmerajú sily na krajskej súťaži košického samosprávneho kraja, ktorá sa uskutoční dňa 29. 5. 2016 v obci Buzica, okres Košice. Srdečne všetkým blahoželáme k úspechom a držíme palce v ďalšom kole.
https://www.youtube.com/watch?v=NfB0lu6QZwg&feature=youtu.be
Dňa 4. mája 2016 sa konal jubilejný X. ročník celoškolskej gitarovej súťaže „ Smižianska gitara“ v krásnych priestoroch kaštieľa Smižian. Tejto súťaže sa zúčastnilo 34 žiakov hudobného odboru Základnej umeleckej školy Dezidera Štraucha v Smižanoch, navštevujúci hru na gitare z triedy Mgr. Edity Tornay Dis.art, Mgr. Ruženy Vágnerovej Dis.art, Mariána Mikolaja Dis.art, Ing. Ladislava Demka, DiS.art a Soni Štrauchovej. Odzneli skladby najmladších interpretov prvej kategórie až po najnáročnejšie skladby interpretov piatej kategórie, v ktorých podmienkou súťaže bolo odohrať jednu povinnú skladbu a skladbu ľubovoľného výberu spamäti. Žiaci mali možnosť stretnúť sa po roku, reprezentovať, porovnať sa, získať skúsenosti a samozrejme zažiť napätie, trému, atmosféru gitarovej súťaže, motiváciu, jednoducho všetky atribúty, ktoré sú súčasťou akejkoľvek súťaže. Vďaka tomu sú motivovaní pokračovať v hre na gitare a naďalej sa zdokonaľovať. Výkony žiakov hodnotila porota zložená nielen z pedagógov ZUŠ Smižany, ale aj vzácny hosť Martin Bertič, absolvent konzervatória v Košiciach na Timonovej ulici, momentálne poslucháč Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, ktorý bol zároveň predsedom komisie. Ďalšími členmi poroty boli pedagógovia Mgr.Edita Tornay Dis.art. a Soňa Štrauchová.
Prvej kategórie sa zúčastnili iba 3 žiaci. Vďaka rovnocenným výkonom žiakov sa porota rozhodla niektoré zdvojnásobiť. I. miesto získali žiaci Filip Farkašovský a Sofia Vodhanelová. II. miesto získal Dominik Tatarko.
V druhej kategórií súťažilo najviac žiakov, a tí boli technicky a interpretačne na rovnakej úrovni. Preto sa porota rozhodla udeliť viac ocenení v jednotlivých miestach. I. miesto získali Marek Jasečko a Viktor Magulák. II. miesto rovnakým viazaným tempom v hraní obsadili traja žiaci Matej Farkaš, Matej Gabriel Roháč a Tímea Grečková a svojou vyrovnanosťou a celkovým dojmom v hre III.miesto získali traja žiaci Roland Valach, Matej Toporcer a Matej Markulík.
V tretej kategórii sa porota opäť rozhodla udeliť dve prvé a dve druhé miesta z dôvodu rovnocenných výkonov žiakov. Adam Dzimko a Martina Čambal získali svojou hrou s nasadením a istotou I. miesto. II. miesto obsadili Martin Labuda a Ondrej Rusnák, ktorí svojím pódiovým vystúpením milo prekvapili porotu. III.miesto úplne presvedčivo získal Juraj Javorský.
Štvrtá kategória nebola náročná v rozhodovaní ocenených. Krásnym čistým a technickým výkonom dominoval Dominik Novák, ktorý získal najväčší počet bodov, a tým si zabezpečil I. miesto. II. miesto získal Andrej Kalík a III. miesto odohraním technicky náročnej skladby získal Dávid Holečko.
V piatej kategórií zazneli výkony žiakov, ktoré boli nie len pre porotu, ale i pre verejnosť zaujímavé a na primeranej hráčskej úrovni. I. miesto obsadila žiačka, ktorá reprezentuje našu školu od začiatku štúdia v hre na gitare Ivana Morihladková. II. miesto si svojím výkonom zabezpečil Michal Gibala.
Celú atmosféru gitarovej súťaže v kaštieli Smižian rodičom, starým rodičom, žiakom, súťažiacim, pedagógom, verejnosti spestrili a prestávky vyplnili znejúce tóny gitary bývalého absolventa našej školy Adriána Voláka (toho času žiak 3.ročníka Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach), žiaka Alexa Grečku z triedy Mariána Mikolaja Dis.art, gitarového tria z triedy Mgr. Ruženy Vágnerovej Dis.art a predsedu poroty Martina Bertiča. Skvelé ceny, diplomy za účasť, občerstvenie pre každého účastníka určite potešili všetkých súťažiacich a dúfame, že si domov odniesli tie najpríjemnejšie pocity. Bez podpory rodičov a sponzorov by táto gitarová súťaž nebola takou, aká je. Preto všetkým, ktorí nás už 10 rokov podporujú, zo srdca ĎAKUJEME. Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme, a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.
Do galérie FOX ONE CUP 2016 . časť boli pridané fotografie.
Žiaci tanečného odboru Art school na medzinárodnej súťaži FOX ONE CUP 2016
19. marca 2016 sa v Bratislave uskutočnila medzinárodná súťaž „FOX ONE CUP“ 2016 v rock and rolle. Organizátormi súťaže bol športovo tanečný klub RRC Hydrorock Bratislava, ktorý sa už viac ako 25 rokov venuje nepretržitej výchove úspešných mladých športových tanečných párov v akrobatickom rock´n´rolle a Slovenský zväz akrobatického rock and rollu. Súťaž sa uskutočnila v Športovej hale Mladosť a zúčastnilo sa jej po prvý krát aj zastúpenie ZUŠ Smižany. Žiačky piateho ročníka sa s choreografiou „Fire Cats“ umiestnili na 3. mieste, žiačky 6. ročníka s choreografiou „Rock Bees“ na 4. mieste a žiačky štvrtého ročníka „Little Mix“ skončili na 5.mieste. Tanečný odbor ZUŠ Smižany mal svoje zastúpenie aj v podobe tanečného páru Petra Urbana a Katarínu Hrubčovú a svoje tanečné umenie predviedli spolu so 14 pármi z Poľska, Rakúska, Čiech a Slovenska. Medzinárodná porota (z Čiech, Poľska a Slovenska) vysoko hodnotila kvalitu všetkých choreografií, ktoré vznikli pod vedením Mgr. Jána Olejníka. Veríme, že vysoká dávka „rytmickej nádielky“ omnoho viac povzbudila dievčatá z tanečného odboru a posunula ich sny bližšie k realite. Ďakujeme aj rodičom za materiálnu a finančnú podporu účasti našich žiakov na tejto prestížnej súťaži a veríme, že všetci zúčastnení majú veľa pekných a povzbudivých zážitkov a motivácie do ďalšej práce. Vďaka patrí aj pani učiteľke Žanete Hrubiznovej, DiS.art., ktorá sa postarala nielen o nové tanečné, ručne zdobené kostýmy, ale aj o zážitky z poznávania pamätihodnosti hlavného mesta Bratislava.
Mgr. Ján Olejník
Spevácke oddelenie sa 15.3.2016 zúčastnilo v Ružomberku súťaže v speve populárnej piesne s názvom FULLSTAR 2016. ZUŠ Smižany reprezentovali: Nina Maniaková (1.kategória), Katarína Pustaiová a Alexandra Šutyová (2. kategória) a Adrián Ondov (4. kategória). Všetci účastníci sa umiestnili v ZLATOM PÁSME a patrili medzi najlepších spevákov ročníka. Absolútnym laureátom sa stal ADRIÁN ONDOV, ktorý ako hlavnú cenu získal spoluprácu so spevákom a kalvíristom Jozefom Holllým a 7.5.2016 vystúpi spolu s ním na jeho koncerte v Ružomberku
Do galérie FULLSTAR 2016 (15.3.2016, Ružomberok) boli pridané fotografie.
Riaditeľstvo ZUŠ, Námestie M.Pajdušáka 2 v Smižanoch v súlade s § 5 ods. 2 a 3 vyhlášky č. 324/2008 Z. z. základnejumeleckej škole v znení vyhlášky č. 245/2011 Z. z. vyhlasuje prijímacie skúšky do hudobného, výtvarného, tanečného a literárno-dramatického odboru základnej umeleckej školy na školský rok 2016/2017.
Termíny konania prijímacích skúšok:
19.- 20. máj 2016 od 13.00 hod. do 18.00 hod.
5. september 2016 od 13.00 hod. do 18.00 hod.
Miesto: budova ZUŠ, Námestie M.Pajdušáka 2, Smižany
Prihláška: Prihláška na štúdium sa podáva na tlačive schválenom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Môžete si ju vyhľadať na webovom sídle školy a vytlačiť. Prihlášku je možné vyplniť aj počas talentových skúšok.
Podmienky prijatia:
Do prípravného štúdia prijíma riaditeľka školy žiakov na základe posúdenia predpokladov na štúdium vo zvolenom umeleckom odbore. Po skončení prípravného štúdia nevzniká žiakovi nárok na prijatie do základného štúdia.
Do základného štúdia a štúdia pre dospelých prijíma riaditeľka školy žiakov na základe výsledkov talentovej skúšky, pričom môže prijať aj nadaných žiakov, ktorí nedosiahli alebo prekročili vek odporúčaný v učebnom pláne umeleckého odboru alebo študijného zamerania.
Na posúdenie študijných predpokladov uchádzača o prijatie na štúdium pre každý umelecký odbor a študijné zameranie zriaďuje riaditeľ školy trojčlennú prijímaciu komisiu.
Štúdium je rozdelené:
Prijímacie skúšky v uvedených termínoch sa konajú:
KRITÉRIÁ PRIJÍMACÍCH TALENTOVÝCH SKÚŠOK
HUDOBNÝ ODBOR
1. Skúška intonácie - uchádzač zaspieva pieseň podľa vlastného výberu.
2. Skúška rytmu - uchádzač zopakuje zadaný rytmický motív – jednoduchý rytmus.
3. Hudobná pamäť - uchádzač zopakuje jednoduché intonačné a rytmické motívy.
4. Psychosomatické predpoklady.
VÝTVARNÝ ODBOR
Uchádzač namaľuje predmety v určitom zoskupení – zátišie.
1. Kresba - hodnotí sa umiestnenie motívu do formátu, proporcie.
2. Práca s farebnou kompozíciou - využitie palety farieb.
3. Práca s fantáziou - miera vlastnej invencie.
4. Psychosomatické predpoklady.
TANEČNÝ ODBOR
1. Pohybové nadanie, pohyblivosť a pohybový rozsah - uchádzač zopakuje po učiteľovi jednoduchý pohyb (krok) - chôdza, beh, jednoduchý poskok; ďalej vyjadrí hudbu svojím vlastným pohybom.
2. Rytmus - uchádzač zopakuje vytlieskaním po učiteľovi jednoduchý rytmus.
3. Psychosomatické predpoklady (duševné a telesné predpoklady).
LITERÁRNO - DRAMATICKÝ ODBOR
Skúška sa skladá z dvoch častí:
Počas celej skúšky sa hodnotia tieto kritériá:
1. Výslovnosť + slovná zásoba (drobná rečová chyba nie je prekážkou prijatia, ak o nej
rodičia vedia a riešia ju s logopédom).
2. Prirodzenosť prejavu.
3. Fantázia a predstavivosť - miera vlastnej invencie.
4. Psychosomatické predpoklady.
Pre všetky odbory platí:
- pri bodovom hodnotení sa berie do úvahy aj vek dieťaťa,
- každé z kritérií je ohodnotené 1 - 10 bodmi,
- najvyšší počet bodov zodpovedá najlepšiemu hodnotenie,
- uchádzač môže získať maximálne 40 bodov,
- uchádzač, ktorý celkom získal 30 a menej bodov, nevykonal prijímaciu talentovú skúšku,
- uchádzač, ktorý vykoná prijímaciu talentovú skúšku, bude zaradený do štúdia na základe
počtu získaných bodov a podľa voľných miest v jednotlivých triedach.
Mgr. Marcela Maniaková, riaditeľka školy
V Smižanoch dňa 11.3.2016
VESMÍRNI MALIARI VYHRALI
Výtvarný odbor ZUŠ sa môže opäť radovať!
Dňa 4. marca 2016 o 10.00 hod v Spišskej Novej Vsi, po úvodnom hudobnom vstupe žiaka Adriána Ondova a jeho pedagóga Mariána Mikolaja, DiS.art z našej školy, riaditeľka Spišského osvetového strediska Mgr. Vladimíra Barbuščáková otvorila vernisáž okresnej výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí 2016“, do ktorej boli zapojené materské, základné, umelecké školy v spišskom regióne. Súťaž prebehla v piatich kategóriách. V rámci kategórií základných umeleckých škôl to bolo medzi troma základnými umeleckými školami veľmi pestré. Naši žiaci získali krásne prvé tri miesta so svojimi očarujúcimi zobrazeniami mimozemského života i letu medzi hviezdami. Práce výhercov ako aj ďalších našich žiakov - Sone Tomčíkovej, Kláry Andrassy a Martiny Staroňovej postupujú do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční vo hvezdárni v Hurbanove. Pedagógom výtvarného odboru Mgr. Martinovi Olejníkov a Mgr. Diane Mederiovej a ich žiakom srdečne blahoželáme, do ďalšieho ročníka želáme veľa tvorivých nápadov a tešíme sa na ich ďalšie úspechy.
4. KATEGÓRIA: ZUŠ 1.- 4. ročník
1. Adriana Staroňová: „Ktovie, čo nás čaká vo vesmíre Mgr. Martin Olejník
3. Alexandra Michaleková: „Vesmírne ZOO“ Mgr. Martin Olejník
POSTUP DO CELOSLOVENSKÉHO KOLA:
Martina Staroňová: „Zvláštna planéta“ Mgr. Martin Olejník
5. KATEGÓRIA: ZUŠ 5.- 8. ročník
1. Ivan Kollarovič: „Cesta do neznáma“ Mgr. Diana Mederiová
2. Mariana Šoltisová: „ Stretnutie s kozmickou bytosťou“ Mgr. Diana Mederiová
3. Štefan Gaduš: „Vesmírna katastrofa“ Mgr. Martin Olejník
POSTUP DO CELOSLOVENSKÉHO KOLA:
Soňa Tomčíková: „Samota ďaleko od slnka“ Mgr. Diana Mederiová
Klára Andrassy: „Planéta hmlovín“ Mgr. Martin Olejník
Mgr. Diana Mederiová
Do galérie Výtvarná súťaž VESMÍR OČAMI DETÍ 2016 boli pridané fotografie.
PREŠOVSKÉ DNI KLASICKEJ GITARY 2016
V dňoch 11. – 13. 2. 2016 sa v priestoroch PKO Čierny Orol v Prešove konal v poradí už VI. ročník festivalu „Prešovské dni klasickej gitary“ spojený s majstrovskými gitarovými kurzami. Organizátorom je Združenie pre klasickú gitaru pod vedením pána Valéra Futeja. Na tento ročník boli pozvaní lektori – profesori z Akadémii umení a konzervatórií Slovenska, ale aj zo zahraničia napríklad: Mgr.art. Martin Krajčo, Mgr.art. Radka Krajčová, Mgr.art. Miloš Slobodník. Pozvanie prijali i dve zahraničné osobnosti a to Cecilia Siqueira z Uruguaya a Fernando Lima z Brazílie, ktorí predviedli účastníkom festivalu svoje gitarové umenie na večernom koncerte.
Základnú umeleckú školu Smižany na tomto festivale reprezentoval žiak Matej Gabriel Roháč s triedy pána učiteľa Mariána Mikolaja, DiS.art., ktorý sa spolu s ním zúčastnil tohto jedinečného podujatia. Matej odprezentoval svoj pripravený súťažný repertoár pred lektorom - pedagógom Akadémii Umení v Banskej Bystrici pánom Mgr.art. Adamom Marecom, ArtD., a ten mu poskytol cenné rady a návody pri ďalšej domácej príprave i príprave na hodinách v ZUŠ, na súťaže, ktoré ho v budúcnosti čakajú.
Marián Mikolaj, DiS.art
SHOW CUP 2016 a dve prvé miesta
Tanečná škola SHOW DS Košice zorganizovala 20. februára 2016 v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach choreografickú súťaž SHOW CUP 2016. Bola to otvorená súťaž pre tanečné školy, umelecké školy, centrá voľného času, materské a základné školy, tanečné súbory a skupiny zo Slovenska a zo zahraničia pre rôzne vekové kategórie od troch rokov po seniorov, pre sólo tanečníkov, skupiny či formácie. Zapojiť sa mohli v tanečných disciplínach Street Dance, folklór, mažoretky, spoločenské tance, rock ´n roll, scénické choreografie, výrazový tanec, Dance show, open, brušný tanec a tvorivá dielňa pre deti materských škôl. Súťažilo sa v mnohých tanečných aj vekových disciplínach a diváci tak mali možnosť vidieť mnoho zaujímavých a pekných tanečných výkonov. Košickým divákom sa predstavili aj dva rock and rollové páry zo Smižian – Peter Urban s Katarínou Hrubčovou a Tomáš Mlynarčík s Jessicou Urbanovou, ktorí sa predstavili svojou akrobatickou zostavou. Za svoje choreografie boli obidva páry ocenené prvým miestom vo svojej vekovej kategórii. Ďakujeme za krásnu reprezentáciu ZUŠ Smižany a prajeme veľa ďalších tanečných úspechov.
Mgr. Ján Olejník