Podmienky súťaže
- súťaž je určená pre žiakov ZUŠ Smižany
- súťaže sa môžu zúčastniť klaviristi, ktorí naštudujú súťažný program
- hra spamäti je podmienkou v sólovej hre na klavíri
- vyžaduje sa dodržanie stanoveného časového limitu
Hodnotenie
- výkony súťažiacich posúdi odborná porota
- výkony budú porotou vyhodnotené v pásmach: zlaté, strieborné, bronzové
- porota môže určiť laureáta súťaže, kategórie a má právo udeliť zvláštne ocenenie
- rozhodnutie poroty je konečné
Školská klavírna súťaž
Dňa 17. 4. 2019 sa v Kaštieli v Smižanoch po prvý krát uskutočnila Školská klavírna súťaž v sólovej hre na klavíri. Súťaže sa zúčastnili žiaci jednotlivých ročníkov prvého a druhého stupňa základného štúdia hudobného odboru z oddelenia klávesových nástrojov. Súťažiaci boli rozdelení do štyroch kategórií. Predsedníčkou odbornej poroty bola naša dlhoročná kolegyňa, pani Alica Faixová, DiS.art.. Žiaci v jednotlivých kategóriách predviedli povinné skladby a výborné interpretačné výkony, podľa ktorých boli umiestnení do zlatého, strieborného alebo bronzového pásma.
V I. kategórii v zlatom pásme zvíťazila Pencáková Paulína (Mgr. Jana Filipová, DiS.art.) a Šimon Fiffik (František Maliňák), v II. kategórii Leona Tancošová (Mgr. Zuzana Hricová, DiS.art.). V III. kategórii vyhral Dávid Dzimko (Mgr. Zuzana Hricová, DiS.art.) a IV. kategórii Dominika Filippová (Bc. Lucia Gáborová, DiS.art.) a Monika Bdžochová (František Maliňák). Laureátom súťaže sa stal Dávid Dzimko.
Všetkým oceneným touto cestou gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov. Zároveň dakujeme vedeniu Základnej umeleckej školy v Smižanoch, Obecnému kultúrnemu centru v Smižanoch i všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní tohto krásneho podujatia.
Výsledková listina školskej klavírnej súťaže v sólovej hre na klavíri
17. apríl 2019 – Kaštie
Laureát súťaže : Dzimko Dávid Pedagóg: Mgr. Zuzana Hricová, DiS.art.
strieborné pásmo: Lorko Hugo Pedagóg: Mgr. Zuzana Hricová, DiS.art.
Vojčíková Nina Pedagóg: Mgr. Emília Čápová
Bôžiková Sofia Pedagóg: Eva Alžbeta Kukurová, DiS.art
bronzové pásmo: Hríb Jakub Pedagóg: Bc. Martin Ledecký
Zavačanová Monika Pedagóg: Bc. Martin Ledecký
Dudžáková Nina Pedagóg: Bc. Martin Ledecký
2. Kategória: zlaté pásmo: Tancošová Leona Pedagóg: Mgr. Zuzana Hricová, DiS.art.
strieborné pásmo: Zekuciová Alžbeta Pedagóg: Eva Alžbeta Kukurová, DiS.art
3. Kategória: zlaté pásmo: Dzimko Dávid Pedagóg: Mgr. Zuzana Hricová, DiS.art.
bronzové pásmo: Ivančáková Petra Pedagóg: Bc. Lucia Gáborová, DiS.art.
4. Kategória: zlaté pásmo: Bdžochová Monika Pedagóg: František Maliňák
Filippová Dominika Pedagóg: Bc. Lucia Gáborová, DiS.art.
Dňa 21.2.2019 sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Vesmír očami detí 2019. Do súťaže bolo prihlásených 293 prác.
Žiaci Základnej umeleckej školy Smižany očarili svojou tvorbou a získali:
4. kategória - žiaci 1.- 4. ročník ZUŠ
2. miesto Filip Lukáč za prácu „Vesmírny nosáč a skočko,“
3. miesto Katarína Pjonteková za „Nezvyčajné kamarátstvo,“
a čestné uznanie Marko Matis s „prácou Zelený mimozemšťan.“
5. kategória 5. – 9. ročník ZUŠ
1. miesto Tereza Dučáková s prácou „Pani Galaxia,“
2. miesto Patrícia Rusnáková za „Stratený vo vesmíre,“
a Magdaléna Filippová za prácu „Záhadný vesmír.“
Tieto práce postupujú do celoslovenského kola v Ústrednej hvezdárni v Hurbanove.
Na Vesmírnej výstave boli vystavené za ZUŠ Smižany aj práce Kataríny Vranovej, Bibiany Vanackej, Bianky Novotnej, Adriána Tobiáša, Petry Ivančákovej a Niny Jirouškovej. Úspešným mladým umelcom blahoželáme a zároveň prajeme veľa nápadov a odhodlania do nových výtvarných výziev.
O účasť v hudobnej súťaži Zemplín Pop 2019 bol v tomto roku mimoriadne veľký záujem....
Dňa 9. apríla sa v mestskom kultúrnom stredisku v Michalovciach súťažne predstavilo 80 spevákov a 25 kapiel žánrovo zameraných na populárnu hudbu.
"Hudobná súťaž vznikla pred desiatimi rokmi ako platforma pre spevákov a kapely populárnej hudby pôsobiacich v základných umeleckých školách. Bola medzi prvými svojho druhu na Slovensku. Myšlienku jej založenia zhmotnili na pôde michalovskej ZUŠ pedagógovia Atilla a Peter Baloghovi," priblížila pani riaditeľka ZUŠ Alena Hersteková a dodala, že na východnom Slovensku je to momentálne najväčšia súťaž svojho druhu.
Odzneli aj autorské skladby...
Tohtoročná jubilejná súťažná prehliadka bola však práve kvôli počtu prihlásených účastníkov rekordná." O priazeň poroty a divákov sa uchádzali umelci z miest Košického a Prešovského kraja, ale docestovali aj hudobné kapely z Novák, Prievidze či Rajca. Účastníci zaspievali známe slovenské a zahraničné populárne piesne. Viaceré kapely sa predstavili aj autorskými skladbami. Výkony hodnotila odborná porota zložená z pedagógov konzervatórií a spevák Tomáš Buranovský, či zakladateľ súťaže Atilla Balogh. Súťaž ponúkla spevákom, pedagógom a školám nielen možnosť prezentácie pred publikom, ale hlavne možnosť zdravej konfrontácie či motivácie do ďalšej činnosti. Nie je tajomstvom, že veľa talentovaných spevákov a muzikantov pôsobiacich na slovenskej či zahraničnej hudobnej scéne dostalo svoje hudobné základy práve na základných umeleckých školách východného Slovenska. Našu školu reprezentovali a najväčší úspech zaznamenali: naša najmladšia žiačka Mariana Novotná z triedy pani učiteľky Lívie Vansačovej DiS.art, ktorá získala zlatom pásme titul víťazka kategórie A1/ do 11 rokov/. Svoju kvalitu potvrdila aj Nina Maniaková z triedy pani učiteľky Mgr. Lucie Kováčovej, ktorá získala zlaté pásmo v tej istej kategórii ako Marianka. Ocenenie zlaté pásmo získala aj Marietta Mareková kategória A2/ do 15 rokov/, Katarína Pustaiová kategória A2/ do 15 rokov/ a Filip Marek kategória A3/ do 20 rokov/ a Róbert Ferenčák A3/od 16 do 20 rokov/, sa umiestnil v striebornom pásme. Všetkých žiakov okrem Mariany Novotnej pripravila pani učiteľka Kováčová. Srdečne všetkým žiakom aj pedagogičkám ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy, obce Smižany a regiónu SPIŠ.
Srdečne blahoželáme všetkým účastníkom 5.ročníka FULLSTAR 2019 v Ružomberku !
1. a 2. KATEGÓRIU hodnotila porota s predsedníčkou Renátou Čonkovou, a keďže v nej súťažili najmenší, ocenili všetkých súťažiacich. Porota 3., 4. a 5. KATEGÓRIE, v ktorej hlavnou tvárou bola Jana Daňová - Bugalová, bola omnoho prísnejšia a pásmo nedostal len tak "hocikto". Niektoré pásma dokonca neboli ani udelené. (V 4. kategórii nebolo udelené strieborné pásmo a v 5. kategórii nebolo udelené vôbec žiadne pásmo).
Z dňa 19.03.2019 si teda žiaci našej ZUŠ odniesli takéto výsledky:
1.KATEGÓRIA:
Olívia Palenčárová - ZLATÉ PÁSMO
Marianna Novotná - ZLATÉ PÁSMO
2.KATEGÓRIA:
Nina Maniaková - ZLATÉ PÁSMO
Natália Horváthová - BRONZOVÉ PÁSMO
3.KATEGÓRIA - spomedzi 44 spevákov ocenila porota iba 10 súťažiacich a podarilo sa nám byť medzi nimi,
Katarína Pustaiová - STRIEBORNÉ PÁSMO,
Marietta Mareková - STRIEBORNÉ PÁSMO a ojedinelá cena SÚKROMNEJ HODINY SPEVU v BA s Mgr. Janou Daňou - Bugalovou, ktorá pripravuje celebrity v Show Tvoja tvár znie povedome
4.KATEGÓRIA - spomedzi 18 súťažiacich porota ocenila 6 spevákov, podarilo sa nám byť medzi nimi,
Róbert Ferenčák - BRONZOVÉ PÁSMO
5.KATEGÓRIA - nezúčastnili sme sa jej.
Srdečne všetkým BLAHOŽELÁME !!!
Dňa 20.3.2019 v ZUŠ na Bernolákovej ulici sa uskutočnila súťaž v štvorručnej hre na klavíri. Z triedy pani učiteľky Evy Alžbety Kukurovej sa súťaže zúčastnili dve žiačky. Emma Čekeľová a NIna Maniaková. Získali bronzové pásmo. Srdečne blahoželáme!
Grand Prix Svetozára Stračinu patrí medzi najprestížnejšie podujatia, ktoré sa konajú na pôde Slovenského rozhlasu ako hlavného organizátora a zastrešuje ho i Európska vysielacia únia (EBU). Tá združuje nielen verejnoprávne rozhlasové stanice v Európe, ale i ďalšie pridružené a partnerské štruktúry v Ázii či Amerike. A tak sa do súťaže Grand Prix Svetozára Stračinu mali možnosť dostať aj nahrávky z Číny, Vietnamu či Indie. Počet prihlásených nahrávok býva veľmi rôzny a z tohto pohľadu treba povedať, že jeho posledný ročník nepatril medzi tie najsilnejšie. Napriek tomu sa mu nedá uprieť pestrosť a šírka, s ktorou vysielacie rozhlasové stanice pristupujú k spracovaniu folklórneho materiálu. Od štylizácií, v ktorých je tradičný hudobný motív spracovaný akoby na pozadí autorských či interpretačných umeleckých ambícií, až po autentické nahrávky, alebo tie, ktoré boli vytvorené počas live koncertov. Prestíž, tradícia, autenticita a v neposlednom rade aj vkus, to sú atribúty, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu už pri samotnom nahlasovaní súťažných nahrávok.
Novodobá podoba súťaže s názvom Grand Prix Svetozára Stračinu je už od roku 2003 aj medzinárodným stretnutím priateľov hudobných tradícií a diskusným fórom, v ktorom sa uvažuje, ako sa s výzvami dnešnej mediálnej doby, ktoré na rozhlas čakajú, čo najlepšie vyrovnať, berúc do úvahy kľúčovú úlohu, ktorá rozhlasu v tomto procese prislúcha.
Najväčším diváckym i poslucháčskym lákadlom Grand Prix Svetozára Stračinu býva už tradične galakoncert, spojený s vyhlásením výsledkov súťaže, ktorý sa v rozhlasovej pyramíde konal 28.marca 2019. Pod jeho obsah i dramaturgiu sa tentoraz podpísala Alžbeta Lukáčová.
Grand Prix Svetozára Stračinu 2019 - Galakoncert
Dátum: 28. marca. 2019
Miesto: Veľké koncertné štúdio Slov. rozhlasu, Bratislava
Popis podujatia
Dátum: 28. 3. 2019 o 19.00 h.
Miesto konania: Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna 1, Bratislava
Slávnostný galakoncert 9. ročníka medzinárodnej súťaže rozhlasových nahrávok folklórnej hudby spojený s vyhlasovaním výsledkov a odovzdávaním cien
Účinkujúci:
Spevácka skupina Šafolka zo Smižian
Trio z chotára a Ťažká muzika z Terchovej,
Folklórna skupina Podžiaran z Papradna,
Kopaničiarska muzika Martina Janšta z Košarísk,
rozkazovači z Podpoľania,
Roman Malatinec a Ľudová hudba Ďatelinka z Detvy, Folklórna skupina Šumiačan zo Šumiaca
Ľudová hudba Pokošovci z Vaľkovne,
gajdoš Mário Pavel z Veľkého Zálužia,
Folklórny súbor Hornád z Košíc.
Priamy prenos z koncertu bude vysielať naživo Rádio Regina. Z koncertu vyhotovuje RTVS videozáznam.
Na zvyky, obyčajové rituály, poverové predstavy a magické praktiky po oslave Vianoc nadväzujú fašiangy a s nimi spojené fašiangové obchôdzky po verejných priestranstvách dedín. Do druhej svetovej vojny sa organizovali aj v spišských dedinách a mestečkách. Do kolektivizácie poľnohospodárskej výroby už od novembra sa stretávali dievčatá na Spiši v kúdeľných izbách (kudzeľna chyža, izba a pod.).V poslednú fašiangovú nedeľu poobede stretla sa mládež v kúdeľných izbách. Tu sa obliekali a chystali do sprievodu dedinou. Na čele sprievodu išli dievčatá a mládenci prestrojení za ženícha a mladuchu, kominára, medveďa, cigánku, slobodnú matku s deckom v perinke, dreveného koňa, muzikanta, slameniaka, za žida, ženu, čerta na kolesách, lekára, ošetrovateľku, poľovníka a pod. Výber masiek záležal na vynaliezavosti mládeže.V Smižanoch sme zažili podobnú atmosféru 16.2.2019 pred Kultúrnym domom, kde sa stretli mladí, starí, folkloristi i nefolkloristi a dokonca sme mali možnosť na vlastné oči vidieť ako sa praktizuje v dnešnej dobe pravá dedinská zabíjačka. Bolo že to radosti a veselosti až do skorých ranných hodín. Ďakujeme za fotografie pánovi Františkovi Urbanovi.
Fantastický úspech gitarového oddelenia ZUŠ Smižany z triedy pani učiteľky Mgr. EDITY TORNAY DIS. art a pána učiteľa Mariána Mikolaja DiS. art 2.miesto v zlatom pásme a jedno strieborné pásmo. Srdečne blahoželáme!
Dňa 6.1.2019 členovia detského folklórneho súboru Oriešok, detská spevácka Šafolka spolu s ľudovou hudbou Oriešok potešili obyvateľov malebnej obce Nálepkovo svojimi koledami, vinšami, ale aj spišskymi ľudovými piesňami. Hodinový koncert sa odohral v nádhernom rímsko katolíckom kostole sv. Štefana Uhorského v Nálepkove.
Vinš, vinš na totu viľiječku,
žeby sce nepiľi paľenečku.
Aľe pice veľo vina, žebi vam narosla veľka šviňa.
Hody, hody, Novi rok, nech tak trime cali rok
Najkrajšie sviatky v roku sú predo dvermi a s nimi prichádzajú aj Vianočné prázdniny. Žiaci pôjdu do školy posledný krát v piatok 21. decembra 2018. Vianočné prázdniny budú trvať až do 7. januára 2019 (pondelok). Do školských lavíc sa opäť vrátia v utorok 8. januára 2019.
Príjemné prežitie týchto sviatkov Vám praje kolektív Základnej umeleckej školy Dezidera Štraucha v Smižanoch.
Nielen herci majú radi rozprávky ......
Ľudové rozprávky sú žánrom ľudovej slovesnosti a patria k najstarším a najrozšírenejším formám ústnej slovesnosti. Majú najrozmanitejší obsah v závislosti na dobe a spôsobe života. Každý národ, ale aj menšie sociálne skupiny odrážali svoj spôsob života, vzťahy, dobro a zlo, lásku a nenávisť atď. vo fiktívnom či fantastickom príbehu, satiricky alebo humorne, kde hrdinovia prekonali útlak, biedu a chudobu a svojou dobrosrdečnosťou a mravnosťou víťazia nad zlom, úkladmi ľudí, drakov, šarkanov, ... . Rozprávka má za cieľ poučenie a pobavenie čitateľov, poslucháčov alebo divákov, preto sú spravidla nadčasové a mimo konkrétny priestor.
Aj Základná umelecká škola Dezidera Štraucha v Smižanoch vychováva hercov, no nielen hercov. Dramatická výchova rozvíja tvorivé činnosti, dovoľuje rozvíjanie záujmov, uplatnenie najrôznejších schopností dieťaťa, ktoré sa počas klasického vyučovacieho procesu nemajú ako prejaviť a zostávajú tak skryté. V prvom rade sa u detí, ktoré navštevujú literárno – dramatický odbor, rozvíja osobnostný a sociálny rozmer. Dramatická výchova nenásilne rozvíja pozornosť a sústredenie, vnímavosť, predstavivosť, fantáziu, tvorivosť, emócie, reč, pohyb vrátane zmyslu pre rytmus, komunikáciu, načúvanie a vnímanie mimo slovného vyjadrovania, rozvoj sociálnych zručností, empatiu a toleranciu k iným. Žiaci nadobúdajú schopnosť osobitého a kultivovaného prejavu v divadelnej, prednesovej a slovesnej oblasti. Literárno-dramatický odbor vychováva z detí a mládeže budúcich amatérskych divadelníkov, režisérov, recitátorov, vzdelaných a náročných divákov, čitateľov, aktívnych účastníkov a spolutvorcov života našej spoločnosti. Absolvent tohto odboru nadobudne také skúsenosti a vedomosti, ktoré sú potrebné pre povolania, ktorých úspech závisí na vytvorení dobrého medziľudského kontaktu, vzťahu a spolupráce. Komplexný charakter výučby zahŕňa zvládnutie základných hereckých činností, prednesu, pohybu a niekedy aj spevu. Vianočný čas asi najviac umožňuje v tejto hektickej dobe zastaviť sa, posadiť sa, prečítať alebo pozrieť dobrú rozprávku, či už pre deti alebo aj pre dospelých. Naši mladí umelci v ZUŠ sa tiež usilovne pripravujú a študujú predlohu ďalšej v poradí už 14. vianočnej rozprávky, ktorá bude mať názov podľa predlohy príbehu britského autora Roalda Dahla z roku 1964 Karlík a továreň na čokoládu (v originále Charlie and the Chocolate Factory). No ešte predtým, než ich občania Smižian a široká verejnosť bude môcť vidieť na divadelných doskách Kultúrneho domu v Smižanoch od 18.12 do 20.12.2018 o 17.00 hodine, nechali sa naši žiaci (nielen herci) inšpirovať profesionálnym divadlom, ktoré do ZUŠ-ky zavítalo 29.10.2018. Cirkus Pinka – bábkové divadlo spod Spišského hradu, predviedlo našim žiakom skvelé divadelné predstavenie pod vedením pani Ivety Liptákovej (pochádzajúcej zo Smižian) a jej manžela. No byť hercom nie je také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá. Preto sa musia vzdelávať nielen študenti, ale predovšetkým ich pedagógovia. Učinili tak dňa 19.10.2018 na okresnom metodickom dni pre pedagógov pôsobiacich v Spišskej Novej Vsi, Levoči ba aj a v Smižanoch. Školenie sa uskutočnilo v kultúrnom dome v Smižanoch, kde prijala pozvanie odborníčka v tvorivej dramatike Mgr. Ľubica Bekényiová z Prešova, ktorá prednášala práve na tému “Zážitková práca s rozprávkou“. Avšak neuveriteľných 25.rokv sa chodia do Liptovského Mikuláša vzdelávať a učiť a zahrať si (nielen) herci z celej Európy na celoslovenský festival pantomímy a pohybových divadiel. Naši žiaci a učitelia LDO ho tiež pravidelne navštevujú a výnimkou nie je ani tento školský rok, kedy v čase od 21.11. do 24.11 2018 sa 17 žiaci a pedagogičky Antónia Bendíková, DiS.art a Lívia Vansačová, DiS.art zúčastnili tohoročného festivalu „PAN 2018“. Určite to bola tá najpraktickejšia a najúčinnejšia metóda motivácie výchovy budúcich hercov. Ako hovorí otec festivalu mím Miroslav Kasprzyk – „PANtomíma je srdce na dlani a hlavné mesto slovenskej pantomímy je Liptovský Mikuláš“, pretože každoročne privíta viac ako štyri stovky mladých nadšencov a milovníkov umenia ticha, nielen zo Slovenska, naši žiaci Vám ponúknu ich srdiečka na dlani v príbehu „Charlie a továreň na čokoládu“. Verím, že tí čo budú mať možnosť vidieť naše spracovanie rozprávky, mi dajú za pravdu, že najpríjemnejšia chvíľa naladenia sa na prichádzajúci Vianočný rozprávkový čas je práve zahĺbenie sa do tých našich rozprávok. Krásne a príjemné chvíle prežité v prichádzajúcom predvianočnom čase, (možno aj s čokoládkou v ruke), v kruhu svojich najbližších Vám prajú žiaci a kolektív pedagogických zamestnancov ART School Smižany.
V piatok 30. novembra 2018 sa v Hoteli Metropol v Spišskej Novej konalo vyhodnotenie výtvarnej súťaže „V Metropole pre Spiš“ spojené so slávnostnou vernisážou prác a odovzdávaním ocenení. To že naším žiakom nie sú krásy nášho spišského regiónu vôbec cudzie, svedčí aj bohaté umiestnenie a vysoký počet žiakov zapojených do súťaže. Témou prác boli známe a vyhľadávané pamiatky a prírodné krásy regiónu Spiš v netradičných, originálnych zobrazeniach. Našu školu reprezentovalo 51 žiakov, z ktorých si dvadsiatka odniesla rôzne ocenenia. V kategórii do 10 rokov čestné uznania získali: Kristína Polláková a Nela Pekarčíková.
V kategórii 11-14 rokov sa na 1. mieste umiestnil Dominik Marianik a čestné uznania získali: Frederika Macková, Laura Javorská, Kristína Dučáková, Petra Ivančáková, Rebeka Kežmarská, Kamila Zgodavová, Adriána Staroňová, Emma Pekarčíková, Marin Kopkáš, Tomáš Javorský a Pavol Farkašovský.
V najstaršej kategórii 15 a viac rokov sa na 1. mieste umiestnila Lenka Lormanová. V tej istej kategórii boli udelené aj čestné uznania. Tie získali: Katarína Kopkášová, Stanislava Šimková, Andrej Dzimko, Rút Kovalčíková a Viktória Lesnická. Víťazom srdečne blahoželáme, ako aj všetkým, ktorí reprezentujú našu školu svojimi obrazmi na výstave. Tá je pre verejnosť sprístupnená v priestoroch hotela až do konca januára 2019. Ďakujeme Hotelu Metropol za slávnostné pohostenie na vernisáži a pekné darčeky pre ocenených žiakov.
Vianočné posedenie miestneho spolku ŽIVENA v Smižanoch
Dňa 14.decembra 2018 žiaci z Detského folklórneho súboru Oriešok a detská spevácka skupiona Šafolka potešili svojím vianočným vystúpením členky miestneho spolku žien ŽIVENA v Kaštieli v Smižanoch.
Rock and roll
PRVÝ ÚSPECH SMIŽIANSKYCH GITARISTOV ZUŠ V ŠK. ROKU 2018/2019
Dňa 29. 11. 2018 sa konal v poradí už jubilejný „X. ročník celoslovenskej gitarovej súťaže Prievidza 2018“. Vyhlasovateľom je Základná umelecká škola Prievidza spolu s mestom Prievidza. Výkony súťažiacich hodnotila odborná porota, ktorej predsedal Prof. Jozef Zsapka s VŠMÚ v Bratislave, členmi poroty boli Doc. Ján Labant, ArtD z Akadémií Umení v Banskej Bystrici a Mgr.A. Katarína Wieczoreková z Poľskej Republiky.
ZUŠ Smižany reprezentovali na tomto jubilejnom ročníku dvaja žiaci z triedy p. uč. Mariána Mikolaja, DiS.art – Matej Gabriel Roháč v kategórii 2A a Emma Murdžáková v kategórii 2B. Po skvele predvedených výkonoch si obaja odniesli diplomy za „strieborné pásmo“. K dosiahnutým umeleckým výsledkom im srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov na ďalších súťažiach, ktoré ich ešte v tomto školskom roku čakajú.
I. polrok 2017-2018 : Triedny koncert žiakov hudobného odboru v aule ZUŠ Smižany
4. decembra 2018, 16.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. M.Ďurikovej Cínovej, L.Vansačovej, M.Ledeckého
4. decembra 2018, 18.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč Z.Barlogovej, J.Filipovej, Z.Hricovej
5. decembra 2018, 16.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. O.Horáčkovej, M.Mikolaja,
5. decembra 2018, 18.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. F.Maliňáka, P.Kováčika, L.Gáborovej, A.Polovku
6. decembra 2018, 16.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč., E.Tornay, E.Kukurovej, L.Demka, A.Grečka
6. decembra 2018, 18.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. J.Žigu, L.Kováčovej, E.Čápovej
Oznámenie o poskytnutí riaditeľského voľna
pre žiakov
Základnej umeleckej školy
Námestie M.Pajdušáka 2 v Smižanoch
Základná umelecká škola v Smižanoch v zastúpení Mgr. Marcelou Maniakovou si Vám dovoľuje oznámiť, že v súlade so zákonom č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) za o zmene a doplnení niektorých zákonov, využíva ustanovenie §150 ods. 5 školského zákona z organizačných dôvodov a na 7. decembra 2018 (piatok) poskytuje riaditeľské voľno žiakom z organizačných dôvodov. Vyučovanie na Námestí M.Pajdušáka 2 v Smižanoch t.j. v hlavnej budove, ani v elokovaných pracoviskách v tento deň nebude. Vo vyučovaní sa bude pokračovať 10.12. 2018 (pondelok).
Za porozumenie ďakujeme
Mgr. Marcela Maniaková
riaditeľka školy
SANREMO JUNIOR je názov jednej z najprestížnejších medzinárodných detských súťaží pre spevákov a speváčky vo veku 6 – 15 rokov, ktorých pri vystúpení sprevádza živý 39-členný orchester. Národné Grand finále sa každoročne koná v svetoznámom divadle Ariston v talianskom meste Sanremo. Usporiadateľom súťaže je spoločnosť Kismet, ktorá je známa po celom svete vďaka festivalu GEF – the World Creativity Festival in Schools. Minulého ročníka SANREMO JUNIOR 2017/2018 sa napríklad zúčastnilo až 18 krajín a 24 sólistov.
V roku 2016 sa do súťaže po prvýkrát zapojila Česká republika a v roku 2017 následne aj Slovenská republika. Do základného kola sa tento ročník rozhodla svojou účasťou prispieť aj Základná umelecká škola v Smižanoch s dvoma talentovanými hlasmi – s vokálnym prejavom Kataríny PUSTAIOVEJ (13 rokov) a Marietty MAREKOVEJ (14 rokov). Obrovským prekvapením bol fakt, že do výberového kola postúpili obidve finalistky, a tak sa spomedzi viac ako stovky zúčastnených ocitli vo výberovej 23-jke. Dňa 22.10.2018 predstúpili obe v priestoroch hotela Apollo v Bratislave pred česko-slovenskú odbornú porotu. Jej cieľom bolo spomedzi prítomných vybrať 3 finalistov, ktorí by reprezentovali Slovenskú republiku v národnom finále, ktoré sa uskutoční 20.2.2019 v divadle Hybernia v Prahe. Hoci sa naše dve speváčky neocitli medzi 3 vybranými sólistkami, už len postup do Bratislavy znamenal pre nás obrovský úspech a vôbec sme s ním nepočítali. Mohli sme tak spoznať „tvár“ jednej z najprestížnejších medzinárodných speváckych súťaží a ďakujeme za túto novú a úžasnú skúsenosť.
Z národného finále bude následne odbornou porotou vybraný jeden finalista z Českej republiky a jeden zo Slovenskej republiky. Títo dvaja finalisti získajú nadstavbový intenzívny kurz spoločnosti Bon Art Music, SE, kde prejdú prípravou pre budúce osobnosti umeleckej scény, či už by to bol spevák alebo muzikálová hviezda. Zúčastnia sa skúšok so živým orchestrom, nahrávania v štúdiu, prípravy choreografie, lekcie komunikácie nielen s médiami a následne prežijú týždeň v kúpeľnom meste Sanremo, kde sa stretnú s finalistami z ostatných krajín. Každopádne stojí táto súťaž o pozornosť a hoci je pre rodičov nesmierne finančne a časovo náročná, určite každý z nich by rád doprial svojmu dieťaťu takúto dávku „medzinárodného“ úspechu.