Nový televízny kanál Folklorika, ktorý vznikol na Slovensku 1.6.2018 v spolupráci Slovak Telekom a režisérom Petrom Ňuňézom a ďalšími partnermi, ponúka to najlepšie zo slovenského folklóru. Základom je prúd hudby a tanca, ktorý sa strieda s blokmi pravidelných relácií. Diváci oceňujú fakt, že jednotlivé relácie nie sú prerušované reklamami. V tomto televíznom kanáli sa odprezentovala aj dievčenská spevácka skupina Šafolka spolu s muzikantami z ľudovej hudby Oriešok. Dňa 22.9.2018 v obci Timoradza sa konal prvý ročník folklórneho festivalu Zem spieva, ktorý odvysielala a priebežne bude počas celého roka vysielať spomínaná televízia. V nej sa ocitnú všetci účinkujúci, ktorí sa festivalu zúčastnili. Okrem toho sa v jednom z ich programov Moje korene predstaví aj rodina Maniakovcov (Marcela, Jozef, Dominik, Nina) zo Smižian, ktorí svoj voľný čas už niekoľko rokov obetujú a žijú pre folklór a udržiavanie tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku. V tomto dokumente bude možné vidieť nádherné zábery z Art school Smižany a extravilánu obce Smižany.
Vysielanie pozostáva zo 16-tich tematických relácií. Okrem blokov hudby a tanca na divákov čaká napríklad:
Základná umelecká škola, Námestie M.Pajdušáka 2, Smižany
OZNÁMENIE O RIADITEĽSKOM VOĽNE 19.10.2018
Základná umelecká škola v Smižanoch, v zastúpení Mgr. Marcelou Maniakovou, si Vám dovoľuje oznámiť, že v súlade so zákonom č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) za o zmene a doplnení niektorých zákonov, využíva ustanovenie §150 ods. 5 školského zákona a na 19. október 2018 poskytuje riaditeľské voľno žiakom z organizačných dôvodov.
Dôvodom je účasť pedagogických zamestnancov na okresnom metodickom dni organizovaným Spoločným školským úradom v Smižanoch a Oddelením školstva, rozvoja v Spišskej Novej Vsi. Vyučovanie na Námestí M.Pajdušáka 2 v Smižanoch t.j. v hlavnej budove, ani v elokovaných pracoviskách v tento deň nebude. Vyučovanie bude pokračovať 22.10.2018 (pondelok).
Za porozumenie ďakujeme
Mgr. Marcela Maniaková
riaditeľka školy
Učiť sa, učiť sa učiť sa ....
tak nás to kedysi učili, a myslím,
že to platí aj pre dnešnú dobu.
Učíme sa predsa celý život.
Oddelenie školstva, rozvoja a Spoločného školského úradu Smižany v spolupráci s Oddelením školstva Spišská Nová Ves a Oddelením školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva, ŠÚ Levoča
uskutočnilo 19.októbra 2018 „Okresný metodický deň“ pre všetkých pedagogických a odborných zamestnancov základných škôl a ZUŠ, ktorí sú združení v spomínaných oddeleniach školstva. Tohto neformálneho (bez udelenia kreditov), ale vysoko odborného, jednodňového vzdelávania sa zúčastnili všetci učitelia, rozdelení podľa svojich aprobácií vyučovania. Základná umelecká škola Dezidera Štraucha sa už tretí rok po sebe angažuje v organizovaní a spolupodieľaní sa na vzdelávaní učiteľov základných umeleckých škôl z východoslovenského regiónu, nakoľko pre tento typ škôl sa uskutočňuje veľmi málo odborných vzdelávaní. Vzdelávanie pedagógov je orientované štátnymi vzdelávacími inštitúciami predovšetkým na základné, stredné a vysoké školy na Slovensku. Na tento deň sa nám spolu s organizátormi, podarilo pozvať do našej obce a do priestorov nádherného Kaštieľa v Smižanoch profesorku pani Mgr. Mária Dravecká z Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach, pedagogičku v hre na klavíri a organe. Jej prednáška na tému „Hudobná reč klasicizmu“ bola vysoko odborná, zaujímavá a hlavne praktická pre všetkých, ktorí vyučujú hru na klavíri. Vďaka pani učiteľke Mgr. Zuzane Hricovej, DiS.art, pôsobiacej v ZUŠ v Smižanoch, si mohli účastníci vyskúšať aj prácu s notovým záznamom, ktorú pripravila spomínaná pani učiteľka, a ktorá priniesla účastníkom praktické úlohy ako pracovať s dielom z obdobia klasicizmu pri klavíri s dieťaťom. Tohto vzdelávania sa zúčastnili všetci pedagógovia hudobného odboru (nielen klaviristi) ZUŠ Smižany. Aj učitelia výtvarného a tanečného i literárno - dramatického odboru mali zabezpečené zmysluplné vzdelávanie vo svojom odbore, vďaka pani PaedDr.Viere Skoumalovej a PaedDr. Andrey Baluchovej a ich vedúcej oddelenia škosltva a Spoločného školského úradu v Smižanoch Ing. Zuzane Zimmermannovej. Na rôznych školách v okrese, boli v spolupráci s hore uvedenými inštitúciami pripravené odborné prednášky, workshopy pre učiteľov. Bol to skvelý vzdelávací deň. Profesijný rozvoj pedagógov sa v súčasnosti uskutočňuje prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania, tvorivých aktivít súvisiacich s výkonom pedagogickej činnosti alebo odborných činností a sebavzdelávania podľa zákona č.317/2009 Z.z. Pre pedagogických a odborných pracovníkov je nevyhnutnosťou ďalšie vzdelávanie. Prehlbovanie, zdokonaľovanie a rozširovanie kvalifikácie a profesijných kompetencií v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami, spoločenskými potrebami a požiadavkami na výkon pedagogickej činnosti a na výkon odbornej činnosti tvoria základ ich profesijného rozvoja. Toto bola vynikajúca príležitosť ako naplniť slová Jána Amosa Komenského „Naši učitelia nesmú byť podobní stĺpom pri ceste, ktoré len ukazujú, kadiaľ ísť, ale sami nejdú." Ďakujeme Spoločnému školskému úradu v Smižanoch, že sme „MY PEDAGÓGOVIA ZO SMIŽIAN“ nemuseli, za novými poznatkami, cestovať ďaleko!
Mgr. Marcela Maniaková, riaditeľka ZUŠ Smižany
POZVÁNKA
Oddelenie školstva, rozvoja a Spoločný školský úrad Smižany, Oddelenie školstva Spišská Nová Ves a Základná umelecká škola Dezidera Štraucha v Smižanoch pozýva učiteľov klávesových oddelení ZUŠ, učiteľov hudobnej náuky a iných záujemcov o hudbu na metodický deň s profesorkou Máriou Draveckou.
Názov podujatia: HUDOBNÁ REČ KLASICIZMU
Termín: 19. október 2018 (piatok)
Miesto konania: Kaštieľ, Tatranská 302/105, Smižany
Prednášajúci : Mgr. Mária Dravecká, profesorka - Konzervatórium, Timonova 2, Košice
Program:
8:30 - 9:00 hod. Prezentácia
9:00 - 9:30 hod. Úvod – aktívne vnímanie hudby klasicizmu
9:30 - 10:00 hod. Interpretácia klasicizmu (ukážka práce so žiakmi)
10:00 - 10:30 hod Prestávka
10:30 - 11:30 hod Práca s notovým záznamom (praktické úlohy pre účastníkov)
11:30 - 12:00 hod Diskusia
Svoju účasť je nutné potvrdiť formou návratky do 17.10.2018 na email zus.smizany@stonline.sk.
Bližšie informácie sú na webovej stránke školy https://zussmizany.edupage.org/.
Tešíme sa na Vás
S pozdravom
Mgr. Marcela Maniaková, riaditeľka ZUŠ Smižany
ZLATÝ GAŠTAN 2018
V dňoch 6. – 7. 9. 2018 prebehol vo Vranove nad Topľou 36. ročník celoslovenského festivalu populárnej piesne s medzinárodnou účasťou pod názvom ZLATÝ GAŠTAN 2018. Účasť na ňom si v závere minulého šk. roka 2017/2018 cez výberové kolo „vyspievali“ dvaja žiaci speváckeho oddelenia ZUŠ Smižany – Erik Jurčák a Filip Marek.
Do samotného slovensko-poľského finále postúpilo v tomto ročníku až 8 reprezentantov Poľska a iba 5 súťažiacich zo Slovenska. V podvečer 6. 9. 2018 prebehlo prvé súťažné kolo, v ktorom speváci interpretovali pieseň s hudobným podkladom. Z našich radov tak zaznela v podaní Filipa Mareka pieseň od Juraja Hnilicu - Aká si mi krásna a v interpretácii Erika Jurčáka skladba Dancing On My Own od Caluma Scotta. Druhé súťažné kolo prebiehalo v nasledujúci deň v umeleckej spolupráci so živou kapelou FUNNY PEOPLE, ktorú tvoria traja vynikajúci hudobníci – Martin Ferenčík (klávesy), Róbert Tkáč (bicie) a Braňo Kociov (gitara). Filip Marek odspieval známy hit Harryho Stylesa – Sign Of The Times a Erik Jurčák slovenskú skladbu od Lukáša Adamca – Dýchaj. Všetky spevácke výkony oboch súťažných kôl posudzovala päťčlenná odborná porota, na ktorej stoličkách sedel napríklad aj známy spevák z Komajoty - Martin Husovský. Tá sa rozhodla oceniť 1.miestom poľského speváka Krystiana Baka z Jasla. 2.miesto a zároveň aj cenu diváka získala Martyna Dudek z Rzeszówa. 3.miesto putovalo do Smižian a vyspieval si ho Filip Marek. Cenu poroty získala speváčka Jana Tribulová z Vranova nad Topľou.
Festival sa každoročne uskutočňuje v rámci trvalej udržateľnosti projektu s názvom „Ochrana kultúrneho dedičstva historických regiónov Zemplína a Rzeszówského vojvodstva, tradícia – súčasnosť – budúcnosť,“ ktorý bol financovaný zo zdrojov EÚ. Partnerom projektu je Dom kultúry mládeže v Rzeszówe.
http://www.vtn-vranov.sk/vranov-festival-zlaty-gastan-2018-s-medzinarodnou-ucastou/#.W5uxTlUzYdV
Piaty ročník celoslovenskej fotografickej súťaže „Fajna Folklórna Fotka 2018“ bol ukončený bola odovzdaním cien víťazom a vystavením najlepších fotografií z tohto ročníka. Vernisáž výstavy sa uskutočnila dňa 30. augusta 2018 o 16.30 hod vo foyer Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi. V úvode vernisáže sa predstavila aj detská spevácka skupina Šafolka pod vedením Mgr. Marcely Maniakovej. Ocenených a vystavených prác bolo 79 od 36 autorov s 202 prihlásených fotografií. Záver slávnostného odovzdávania cien patril opäť Šafolke.
http://www.snv.sk/archiv?video=180904-3
Po roku si opäť vyspievala ŠAFOLKA účasť na folklórnom festivale „Východná 2018“
Folklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom s medzinárodnou účasťou na Slovensku. Je zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Medzi priemerne 1400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa na tomto festivale každoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Veľmi významná je účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov. V poslednom období je jednou z najzaujímavejších súčastí festivalu množstvo interaktívnych a zážitkových programov, akými sú tanečné, hudobné, spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti. Folklórny festival Východná je prehliadkou výsledkov pravidelnej a systematickej práce mnohých inštitúcií, organizácií, združení i jednotlivcov v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Počas rokov svojej existencie festival výrazne prispieval k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii vzácnych hodnôt našej klenotnice kultúry. V nedeľnom programe 1.7.2018 na malej scéne sa predstavila aj detská spevácka skupina Šafolka v programe „Vidiečanova Habovka 2018“ (vystúpenie laureátov detskej folklórnej súťaže Vidiečanova Habovka), ktorej autorom bol Mgr. Michal Noga. Opäť to bola pre Šafolku česť vystúpiť na tomto prestížnom folklórnom festivale.
Kobuľa fest 2018
Kobuľa fest, známy aj ako najväčší open air festival na Spiši začal písať svoju krátku históriu v roku 2015, keď sa v športovom areáli obce Jamník uskutočnil prvý ročník tohto podujatia. Počas tohoročného festivalu sa v Jamníku predviedli také osobnosti a kapely ako napr. kapela Desmod, Marián Čekovský a band, Heľenine oči, Kollárovci a množstvo iných skvelých interpretov slovenskej hudby. Pozvanie od kapely Sám sebou, ktorá je zároveň spolu s obcou Jamník organizátorom podujatia, prijala na sobotu 28.7.2018 aj detská spevácka skupina ŠAFOLKA s pol hodinovým kultúrnym programom. Vystúpenie dievčat pozitívne ohodnotil aj predseda samosprávneho kraja pán Ing. Rastislav Trnka, pán primátor PhDr.Ján Voľný PhD. a poslanec KSK Ing.Pavol Bečarik, ktorí sa na podujatí zúčastnili a popriali Šafolke veľa ďalších úspechov.
Koliesko 2018
Festival ľudovej kultúry – XXVIII. ročník stretnutia mladých folkloristov Koliesko sa uskutočnilo 2. – 5. augusta 2018 v Kokave nad Rimavicou. Jednotlivé programy Kolieska už roky tvoria mladí folkloristi. Ani tento rok tomu nebolo inak. Okrem samotnej tvorby sa ich aj aktívne zúčastnili, napríklad aj ako tanečníci folklórnych súborov. To čo robí Koliesko Kolieskom je najmä netradičný a všetkými očakávaný nočný koncert na strechách kokavských domov. Organizátori ho vymysleli hneď na začiatku a dodnes nestratil nič zo svojej atraktívnosti a originality. Vystúpenie v réžii trombitášov, fujaristov, gajdošov a heligonkárov z celého Slovenska má vždy jedinečnú atmosféru. Koliesko však nie je len folklór, ale aj viacero výstav (napríklad aj v zaujímavej kokavskej synagoge), ako i stretnutia s významnými osobnosťami folklóru. Radi ho navštevujú hlavne mladí ľudia, ako aj rodáci – Kokavčania, ktorí počas festivalu organizujú rodinné stretnutia. Tento rok sa festivalu zúčastnila opäť aj detská spevácka skupina Šafolka vo večernom šarišskom programe „Zes šarišskeho zapisňika.“, kde dievčatá vystúpili spolu s Ruthenia Ensemble (Bratislava), FS Čerhovčan (Bardejov), ĽH Muzička (Bratislava), ĽH Žoltákovci (Raslavice), Jozef Miko Kopýtko (Bardejov), ŽSSk Jastrabčanka.
Iľašofska pantľika 2018
Každú tretiu augustovú nedeľu sa v susednej obci Iliašovce stretnú umelci a obecenstvo zo širokého okolia. 19. august 2018 patril po sedemnásty krát folklórnemu sviatku. Podujatie sa konalo v amfiteátri pred základnou školou. Domáci folkloristi s folklórnej skupiny Iľašovjan pripravili v spolupráci s Marcelou Maniakovou hudobno spevné pásmo „Co nove na dzedzine“ a spolu s FS skupinou Harihovčan a FS Magura z Kežmarku vystúpili na XVII. ročníku Iľašofska pantľika. Medzi účinkujúcimi sa ocitla ja sólistka Šafolky Nina Maniaková zaspievala svoje víťazné ľudové piesne z krajskej súťaže Zahraj že mi zahraj 2018. Na akordeóne ju sprevádzala jej mamka Marcela Maniaková.
Do galérie Handlovské gitary 2018 boli pridané fotografie.
29. júna 2018 sa po štrnásty krát zatvoria na dva mesiace dvere našej Art School Smižany. 8. júna sme sa v Kultúrnom dome v Smižanoch rozlúčili so 45 absolventmi ZUŠ za školský rok 2017-2018 na slávnostnom vyraďovaní, ktorému predchádzal nádherný týždeň absolventských koncertov, vernisáže, tanečných, speváckych a divadelných predstavení. Po tomto týždni nasledoval maratón triednych koncertov a predstavení všetkých žiakov školy. Nejeden rodič, ba i my učitelia, sme boli hrdí na interpretačné umelecké výkony a pokroky našich žiakov, Vašich detí. Tí, ktorým pán Boh uštedril viac talentu a sebavedomia, sa nebáli so svojím učiteľom vycestovať mimo región, predstúpiť pred odbornú porotu z vyšších umeleckých škôl, prezentovať seba, svojho učiteľa, našu školu, ba i našu obec na súťažiach, festivaloch a prehliadkach. Výsledky boli veľa krát fascinujúce a potešujúce. Z tohto dôvodu boli dňa 26. júna najúspešnejší žiaci našej školy (11 žiakov a 3 kolektívy) ocenení Spoločným školským úradom a obcou Smižany v kultúrnom dome. Ak má byť naša škola miestom aktívneho a radostného poznávania umenia, tak chceme náš školský vzdelávací program i naďalej realizovať v bezpečnom, príjemnom a estetickom prostredí. Svedčí o tom aj fakt, že v týchto dňoch finišujú práce na dokončení prístavby nových špecializovaných učební v našej škole, ktoré by mali byť odovzdané do užívania v jeseni 2018. Touto cestou sa chcem všetkým žiakom školy ako aj pedagógom poďakovať za ich obetavú prácu. Zároveň chcem popriať všetkým deťom pekné prázdniny plné zážitkov, počas ktorých načerpajú sily do nového školského roka a pedagógom prajem príjemné prežitie dovoleniek. Ďakujeme aj vám, milí rodičia, za ústretovú spoluprácu, podporu a prípravu vašich detí. Dovidenia 3. septembra 2018!
Ocenení žiaci Základnej umeleckej školy Smižany
Hudobný odbor
Zlatý gaštan
Vranov nad Topľou
Mesto a Mestský dom kultúry Vranov nad Topľou 7.- 8.9.2017
Medzinárodná súťaž
Filip Marek - Cena diváka
Mgr. Lucia Kováčová
33. Košický zlatý poklad 2017,
RTVS Košice, 10.10.2017
Celoslovenská súťaž
Adrián Ondov - Absolútny Víťaz celoslovenskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad za rok 2017 (Na základe rozhodnutia výberovej komisie a SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko sa do finále prebojovalo zo 140 piesní iba 12 skladieb z celého Slovenska.)
Mgr. Lucia Kováčová
4. ročník speváckej súťaže Fullstar 2018
ZUŠ a mesto Ružomberok
15.3.2018
Celoslovenská súťaž
Alexandra Šutyová - zlaté pásmo a cena za presvedčivý výkon a cena poroty
Lívia Vansačová, DiS.art
Katarína Pustaiová- zlaté pásmo a cena za presvedčivý výkon
Mgr. Lucia Kováčová
Marietta Mareková - zlaté pásmo a cena za presvedčivý výkon
Mgr. Lucia Kováčová
Hviezdička
MŠ SR, Umelecká spoločnosť gong
Košice
1.6.2018
Celoslovenská súťaž
Paula Grečková- 2.miesto
Mgr. Lucia Kováčová
Zahraj, že mi, zahraj 2018
Okresná súťažná prehliadka detského hudobného folklóru
NOC Bratislava, obec Smižany
24.3.2018
Okresná súťaž
Spevácka skupina Šafolka
zlaté pásmo a postup na krajské kolo
Mgr. Marcela Maniaková
Nina Maniaková - zlaté pásmo a postup na krajské kolo
Nina Bazárová - zlaté pásmo a postup na krajské kolo
Zahraj že mi zahraj 2018
Krajská súťažná prehliadka detského hudobného folklóru
NOC Bratislava, obec Buzica
21.4.2018
Krajská súťaž
Spevácka skupina Šafolka - zlaté pásmo a postup na celoslovenské kolo
Mgr. Marcela Maniaková
Nina Bazárová - zlaté pásmo a postup na celoslovenské kolo
Mgr. Marcela Maniaková
Nina Maniaková - zlaté pásmo
Mgr. Marcela Maniaková
Vidiečanova Habovka 2018
Celoštátna súťažná prehliadka detského hudobného folklóru
NOC Bratislava, OKS, obec Habovka
16.-17.6.2018
Celoslovenská súťaž
Spevácka skupina Šafolka - Laureát súťaže a zlaté pásmo
Mgr. Marcela Maniaková
Nina Bazárová - zlaté pásmo
Mgr. Marcela Maniaková
Banskoštiavnické kladivká 2018
3. ročník súťažnej prehliadky v hre na klavíri pre žiakov ZUŠ
ZUŠ Banská Štiavnica
3.5.2018
Celoslovenská súťaž
Nina Maniaková - zlaté pásmo
Eva Alžbeta Kukurová, DiS.art
Bojnická Perla 2018
Celoslovenská súťaž v sólovom speve populárnej piesne pre žiakov ZUŠ
MŠ SR, Mesto Bojnice a ZUŠ Bojnice
10.5.2018
Celoslovenská súťaž
Filip Marek - 3.miesto v zlatom pásme
Mgr. Lucia Kováčová
Gelnický kľúč 2018
XIV. ročník festivalu komornej hudby
ZUŠ Gelnica, mesto Gelnica
25.5.2018
Celoslovenská súťaž
Akordeónový súbor Snežienky - zlaté pásmo
Bc. Oľga Horáčková, DiS.art
Tanečný odbor
Show cup 2018
Tanečná škola SHOW DS Košice, Kasárne /Kulturpark/ Košice
10.2.2018
Celoslovenská súťaž
Choreografia tanečný pár: Tomáš Mlynarčík - Simona Nováková - rockenroll 1. miesto
Mgr. Ján Olejník
Choreografia - Formácia - rockenroll 1. miesto
Mgr. Ján Olejník
Slovenský pohár v akrobatickom rock and rolle 2018
MŠVVa Š SR, Športovo tanečný klub RRC Hydrorock Bratislava a Slovenský zväz akrobatického rock and rollu Bratislava a
mesto Dunajská Streda
20.5.2018
Medzinárodná súťaž
Tomáš Mlynarčík - Simona Nováková - 1. miesto
Mgr. Ján Olejník
Výtvarný odbor
18. Grafický návrh obálky žiackej knižky
Ševt, Bratislava
31.3.2018
Celoslovenská súťaž
Magdaléna Filippová - Finalista z 10 návrhov
Mgr. Diana Mederiová
Neodíď nám rozprávočka
Mestská knižnica mesta Piešťany
15.3.2018
Medzinárodná súťaž
Matúš Bartoš - ocenená práca
Cena vydavateľstva SNP Mladé letá
Mgr. Martin Olejník
Fantazijné zviera
SZUŠ Prokofievova 5 Bratislava
31.5.2018
Celoslovenská súťaž
Oliver Ondra - čestné uznanie (náročný výber z 1386 prác žiakov z rôznych kútov Slovenska. Pôvodne boli stanovené 6 kategórie, ktoré porota musela rozšíriť na počet 15. V nich boli vyhodnotené výtvarné práce 70 žiakov s cenami i s čestnými uznaniami)
Mgr. Martin Olejník
Bohatú studnicu ľudových tradícií Slovenska a regiónu Spiša ponúkol 23.-24. júna 2018 na Spišskom salaši v Spišskom Podhradí 46.ročník Spišských folklórnych slávností, ktorých sa zúčastnili aj folklórne zoskupenia obce Smižany: folklórna skupina Smižančanka, detský folklórny súbor a detská ľudová hudba Oriešok, detská spevácka skupina Šafolka. Tento posledný júnový víkend ožil folklórom a návštevníci mali možnosť vychutnať si množstvo ľudovej hudby, tanca, spevu, remesla, jedla a dobrej nálady. V tomto roku námety programu reflektovali jednak stredovekú tematiku, spojenú s bohatou históriou Spiša a jeho dávnovekej minulosti, zachovanej v povestiach, ale i piesňach a tancoch, bohatých na tunajšiu pastiersku tradíciu, ako aj širšie kontexty tradičnej kultúry, ktorá je blízka regiónom Horehronia, Gemera, Šariša aj Abova. Organizátormi podujatia boli tradične Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, mesto Spišské Podhradie a Spišský salaš. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka. Festival začal vo štvrtok 21.6. verbovačkou v podaní členov FS Čačina, ktorí „verbovali návštevníkov“ v Levoči, na nádvorí Spišského hradu a v meste Spišské Podhradie. V piatok pokračovala verbovačka v uliciach mesta Spišská Nová Ves. Sobotňajší program začal vystúpením detských folklórnych súborov zo Spiša – „Dzeci na Spišu“, ktorého režisérkou bola Mgr. Viktória Svetkovská zo Smižian, a v ktorom účinkovali aj deti z DFS Oriešok a Nina Maniaková. Návštevníci mali možnosť spoznať víťazov regionálnych kôl súťaže folklórnych skupín z Košického samosprávneho kraja v programe „Nositelia tradícií“. V programe „Naši najlepší“ vystúpili víťazi jednotlivých folklórnych súťaží: Makovická struna – súťaž v speve rusínsko-ukrajinských piesní, Šaffova ostroha – súťaž sólistov tanečníkov v ľudovom tanci, najmladší speváci zo súťaže hudobného folklóru detí „Zahraj že mi, zahraj", a jubilujúce kolektívy. Tu Šafolka a sólistka Nina Bazárová ukázala divákom víťazné číslo z celoštátnej prehliadky „Vidiečanova Habovka“ „Lučeňe s dzjevoctvom“ a piesne z Brutoviec. K dobrej nálade prispela aj „Škola tanca s divákmi“, pod vedením známych tanečníkov Vladimíra Kendru a Mareka Sabola z tanečnej skupiny Bardfa z Bardejova. Večer bol ozvláštnený povesťami o hrade a podhradí, ktorými divákov účinkujúci zaviedli do stredoveku a začiatku novoveku na Spiši. Za šera jemných kvapiek dažďa a hry so svetlom Šafolka zaspievala divácky obľúbenú baladu z Ličartoviec. Sobotňajší program pokračoval „Jánskymi ohňami“, ktorých súčasťou bola aj tancovačka pri vatre a muzike s ĽH Žigovci. Nedeľňajší program začal popoludňajším programom „Hore Hronom, dolu Hronom“ sa predstavili vynikajúce kolektívy a sólisti z folklórneho regiónu Horehronie. V slávnostnom galaprograme „To najlepšie, čo doma máme“ sa predstavili Fsk Smižančanka zo Smižian, DSpSk Šafolka zo Smižian, ĽH Dominika Maniaka, Stolyčnoho džyvky, Fsk Škvarkare z Košickej Novej Vsi, SpSk Poľana z Jarabiny, Mária Brdárska z Rejdovej. Pokračovať sa malo veľmi obľúbenou „Školou tancov s divákmi“, avšak pre nepriazeň počasia sa musela prerušiť. V závere nedeľňajšieho programu vystúpila hudobná skupina Gypsy Lomnické Čháve s programom Bašavaha tumenge. Zaujímavá bola aj výstava historických fotografií rázovitej obce Kojšov z dolného Spiša a fotografie zo 4. ročníka súťaže „Fajna folklórna fotka“. Na malej scéne ožil program FS Branisko s ochutnávkou „gruľových šmakov“ s doprovodom ĽH Branisko. Keďže toto podujatie patrí medzi vrcholné podujatia Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi, už teraz sa tešíme sa na 47. ročník SFS.
II. polrok: Triedne koncerty a vystúpenia žiakov
19. jún 2018, 16.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. E. Čápovej, Z.Hricovej
19. jún 2018, 17.30 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. M.Mikolaja, O.Horáčkovej,
20. jún 2018, 16.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. L.Vansačovej, M.Cínovej Ďurikovej, M.Ledeckého, L.Demka
20. jún 2018, 17.30 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. Š.Hanzelyho, J.Žigu,
21. jún 2018, 16.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. E.A.Kukurovej, E.Tornay
21. jún 2018, 17.30 hod., aula ZUŠ trieda p.uč. Z.Barlogovej, L.Kováčovej
22. jún 2018 16.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč., L.Gáborovej, A.Bendíkovej
22. jún 2018 18.00 hod., aula ZUŠ trieda p.uč., P.Kováčika, F.Maliňáka, M.Fifika,
23. jún 2018, 11.00 hod., Košiarny briežok Čingov, Deň detí trieda p.uč. Ž Hrubiznovej, J.Olejníka
ŠAFOLKA obhájila titul najlepšej detskej speváckej skupiny Slovenska za rok 2018
Detský festival ľudovej hudby pod názvom VIDIEČANOVA HABOVKA pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obecným úradom v Habovke. Jeho vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum v Bratislave a podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie je vyvrcholením práce v oblasti detského hudobného folklóru na Slovensku. Celoštátna súťažná prehliadka detského hudobného folklóru sa uskutočnila v dňoch 16. 6. 2018 - 17. 6. 2018 v Kultúrnom dome v Habovke. Na súťaži sa stretlo viac ako 300 účinkujúcich, víťazov krajských súťaží. V programe celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov sa predstavila aj DSpSk ŠAFOLKA a Nina BAZÁROVÁ. V kategórii spevákov získala Nina Bazárová zlaté pásmo a šaFOLKa sa stala Laureátom kategórie speváckych skupín. Odborná porota v zložení: prof. PhDr. Oskár Elschek, DrSc. – hudobný vedec, PaedDr. Angela Vargicová – speváčka, pedagogička, Mgr. Milan Rendoš, hudobník a hudobný redaktor RTVS, PhDr. Igor Danihel. riaditeľ POS, Prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc., etnomuzikológ, dekan filozofickej fakulty UKF v Nitre. Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast kolektívov a jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie umeleckej tvorby v oblasti hudobného folklóru. Koná sa v dvojročnej periodicite. Dievčatám zo srdca blahoželáme!
Ochrana fyzických osôb v súvislosti so spracúvaním osobných údajov patrí medzi základné práva. V článku 8 ods. 1 Charty základných práv Európskej únie a v článku 16 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa stanovuje, že každý má právo na ochranu osobných údajov, ktoré sa ho týkajú.
Prevádzkovateľ - ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, Námestie M.Pajdušáka 2, Smižany 053 11, Slovenská republika, IČO: 42104301, DIČ: 2022734131, Mgr. Marcela Maniaková – riaditeľka školy, pristúpil k riešeniu bezpečnosti ochrany osobných údajov, z titulu spracúvania osobných údajov dotknutých osôb a vyhotovil bezpečnostnú dokumentáciu obsahujúcu opis bezpečnostných opatrení a posúdenia vplyvu na ochranu osobných údajov:
Prevádzkovateľ zároveň informuje, že pristúpil k prijatiu primeraných technických, organizačných a personálnych bezpečnostných opatrení a záruk zo strany prevádzkovateľa ako aj sprostredkovateľa, ktoré zohľadňujú najmä:
Prevádzkovateľ zároveň informuje, že nové nariadenie o ochrane osobných údajov GDPR (General Data Protection Regulation) predstavuje novú legislatívu, ktorá výrazne zvýši ochranu osobných údajov občanov v digitálnom svete. Cieľom nariadenia GDPR je dať európskym občanom väčšiu kontrolu nad tým, čo sa s ich údajmi deje a zároveň zjednotiť existujúce zákony o ochrane osobných údajov v rámci EU. Nové nariadenie GDPR nadobudne účinnosť 25. mája 2018 a bude platné rovnako vo všetkých členských štátoch Európskej únie a bude povinné pre všetky mestá, obce a ich podriadené organizácie, ktoré sa nachádzajú na území Európskej únie bez ohľadu na ich veľ kosť či počet obyvateľov a zamestnancov.
GDPR prináša významné zmeny v právnych predpisov EÚ v oblasti ochrany osobných údajov.
Hlavné zmeny súvisiace s GDPR:
Poskytnutie osobných údajov tretím stranám: Prevádzkovateľ IS neposkytuje osobné údaje tretím stranám.
Poučenie o dobrovoľnosti: Dotknutá osoba poskytuje prevádzkovateľovi IS vyššie uvedené osobné údaje dobrovoľne, bez nátlaku a vynucovania si zo strany prevádzkovateľa.
Znenie súhlasu so spracovaním osobných údajov (zákonný zástupca a dieťa):
Súhlas dotknutej osoby so spracovaním osobných údajov
v zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov s ohľadom na NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a taktiež v zmysle zákona č. 245/2008 Z.z. Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
pre prevádzkovateľa:
ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, Námestie M. Pajdušáka 2, Smižany 053 11, SR, IČO: 42104301, DIČ: 2022734131, Mgr. Marcela Maniaková – riaditeľka školy (ďalej tiež len „prevádzkovateľ“).
------------------------------------------------------------------------------------
Zákonný zástupca (dieťaťa – žiaka) týmto, na základe jasne prejavenej vôle, slobodne a jednoznačne vyjadruje a udeľuje súhlas, so spracúvaním osobných údajov svojho dieťaťa, ktoré bude spracúvať vyššie uvedený prevádzkovateľ, v tomto rozsahu: meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého pobytu, korešpondenčná adresa (ak je iná ako adresa trvalého pobytu), telefonický kontakt, emailový kontakt, štátna príslušnosť, národnosť, fotografia, videozáznam. Vyššie uvedený súhlas sa vzťahuje na všetky spracovateľské činnosti vykonávané na ten istý účel / účely:
-------------------------------------------------------------------------------------
Zákonný zástupca žiaka/ Žiak ......................................................................... týmto zároveň, slobodne a jednoznačne vyjadruje a udeľuje vyššie uvedenému prevádzkovateľovi súhlas, so spracúvaním svojich osobných údajov, pre jasne stanovený účel: vzájomná komunikácia (elektronická, telefonická a papierová) medzi prevádzkovateľom a zákonným zástupcom dieťaťa. Rozsah spracúvaných osobných údajov: titul, meno, priezvisko, adresa, telefonický kontakt, emailová adresa, špecifikácia zamestnávateľa zákonného zástupcu.
-------------------------------------------------------------------------------------
Zákonný zástupca svojím podpisom zároveň potvrdzuje, že súhlas so spracovaním osobných údajov (svojich ako aj dieťaťa) je formulovaný v zrozumiteľnej a ľahko dostupnej forme, jasne, jednoducho, a že dotknutá osoba, o ktorej sú spracúvané osobné údaje má svoje práva, v zmysle novej právnej úpravy: právo na opravu; právo na výmaz; právo na obmedzenie spracúvania; právo na prenosnosť údajov; právo namietať; právo namietať automatizované individuálne rozhodovanie a profilovanie.
Súhlas na spracúvanie osobných údajov pre všetky účely vymenované vyššie udeľuje na celé obdobie štúdia v Základnej umeleckej škole v Smižanoch.
Záujemca je zároveň informovaný, že tento súhlas môže kedykoľvek odvolať.
Zákonný zástupca:
titul, meno a priezvisko: ...............................................................................................................
adresa: .................................................................................................................................
emailový kontakt:.............................................tel. kontakt: .......................................
Smižany, dňa: 25.5.2018 podpis: ....................................................................
Podrobnejšie informácie nájdete na našej webovej stránke v priečinku Dokumenty na ľavej lište v kapitole Školské dokumenty - Pre rodičov.
Výtvarná súťaž vyhlásená Súkromnou základnou školou Prokofievova 5, Bratislava, pod názvom „Fantazijné zviera“ už pozná svojich výhercov. Bol to pre porotu náročný výber z 1386 prác žiakov z rôznych kútov Slovenska. Pôvodne boli stanovené 6 kategórie, ktoré porota musela rozšíriť na počet 15. V nich boli vyhodnotené výtvarné práce 70 žiakov s cenami i s čestnými uznaniami. V kategórii ZUŠ ocenila aj výtvarné dielo nášho žiaka výtvarného odboru ZUŠ v Smižanoch v kategórii materských škôl: 6. ročného Olivera Ondru z triedy pána učiteľa Mgr. Martina Olejníka za prácu „Stretávka“ kolorovaná perokresba. Ocenenému žiakovi a pánovi učiteľovi srdečne blahoželáme a ďakujeme za aktívnu účasť, za kreatívnosť žiaka i šikovného pána učiteľa, ktorý sa zúčastnil tejto súťaže, ale nielen tejto, aj mnohých iných v tomto školskom roku.
Dňa 25. mája sa naši žiaci z ART school v Smižanoch zúčastnili XIV. ročníka FESTIVALU KOMORNEJ HUDBY "Gelnický kľúč 2018" v Gelnici. Tento festival výrazne prispieva k propagácii umeleckých škôl a jeho poslaním je vytvárať trvalý vzťah k hudbe, priblížiť diela rôznych štýlových období, predstaviť tvorbu slovenských a zahraničných autorov... súťažili malé komorné zoskupenia až po veľké orchestre. Gitarové duo EMAND z triedy p. uč. Mgr. Edity Tornay, DiS.art, gitarové DUO FIAD z triedy p. uč. Mariána Mikolaja, DiS. art a akordeónové duo EM z triedy p. uč. Bc. Oľgy Horáčkovej, DiS.art v kategórii A1 KLASIK - malé komorné telesá sa umiestnili v krásnom STRIEBORNOM PÁSME! ☺Akordeónový súbor Snežienky z triedy p. uč. Bc. Oľgy Horáčkovej, DiS.art, ktoré súťažilo v kategórii B1 - tanečné, filmové - súbory do 10 členov získali ZLATO! Žiaci sa zúčastnili aj tvorivej dielne pod taktovkou Mgr. art. Igora Dohoviča, PhD, kde naši mladí umelci dopoludnia nacvičili skladbu Libertango Astora Piazzollu, ktorú odprezentovali v úvode oceňovania najúspešnejších účastníkov festivalu. V žiakoch to zanechalo úžasný zážitok. VŠETKÝM SRDEČNE BLAHOŽELÁME!
"Aj tohto roku sme hľadali talenty z celého Slovenska. Do súťaže sa mohli prihlásiť speváci od 6 - 12 rokov tak, že nám poslali nahrávku pesničky podľa vlastného výberu. Zapojilo sa nám opäť obrovské množstvo spevákov a ich úroveň bola skutočne veľmi vysoká. Milo nás prekvapila aj kreativita zaslaných videí od spevákov, lebo niektoré z nich pripomínali už takmer videoklipy. Ukázalo sa, že tento trend a video nahrávky sú populárne a budeme v nich preto pokračovať aj v ďalších ročníkoch," vraví organizátor súťaže Vlado Železňák. Zo všetkých registrovaných skladieb vybrala výberová komisia súťaže po troch finalistoch z východného, západného a stredného Slovenska. Vlado Železňák hovorí, že tento rok to členovia komisie nemali vôbec ľahké, lebo do súťaže sa zapojilo veľa detí. "Bola to skutočne náročná úloha. Prihlásilo sa nám približne 150 detí. Najviac a najlepších spevákov bolo z východného Slovenska, zaregistrovali sme ich okolo 80."Deväť najlepších finalistov sa predstaví v doprovode živej kapely vo veľkom finále Hviezdičky, ktoré sa uskutoční v piatok 1. 6. o 10:00 v amfiteátri v Čani. Oproti predchádzajúcim ročníkom čakajú tohtoročnú Hviezdičku zmeny. "Najväčšou je tá, že sa finále uskutoční v exteriéri, čo bude určite obrazovým obohatením. Scénu budú tvoriť veľké fotky súťažiacich o rozmeroch 1x1 meter a po skončení finále ich rozdáme účastníkom spolu s ďalšími cenami. A ešte jedna novinka do tretice - z finále bude nakrútený video záznam obohatený o zábery z dronu, ktorý sme pre tento účel objednali. Všetci finalisti dostanú špeciálne trofeje a samozrejme množstvo cien," hovorí spoluorganizátor a spolumoderátor Hviezdičky Vlado Železňák mladší.
Finalisti 27. ročníka Hviezdičky a skladby, s ktorými sa vo veľkom finále predstavia 1. júna:
východné Slovensko:
1.Ema Uličná, Košice pieseň: E. - Sheeran - Photograph
2. Paula Grečková, Smižany okres Spišská nová Ves pieseň: Urszula - Rysa na szkle
3.Vojtech Filip Kopko, Vranov nad Topľou, pieseň: Indila - Dernière Danse
stredné Slovensko:
4.Nela Hanesová, Detva, pieseň: Zuzana Smatanová - Horou
5.Paula Mária Kubinčáková, Liesek okres Tvrdošín, pieseň: Kristína - Mať srdce
6.Sára Varšová, Šumiac okres Brezno, pieseň: ROuMY - Do perín
západné Slovensko:
7.Matúš Gieci, Bratislava, pieseň: Škampi na žaru - Veľký sen mora
8.Simona Tomíková, Bojnice okres Prievidza, pieseň z Hviezdičky: Nebo nado mnou
9.Anna Mária Zverková, Bratislava, pieseň: Peter Bič Project - Skúšame sa nájsť
Informácie a foto pre Hudba.sk poskytla Natália Novotná.
Dňa 20.5. 2017 sa naši mladí rokenrolisti z triedy pána učiteľa Mgr. Jána Olejníka Štefan Krištof - Alexandra Lengvarská a Juraj Kordovaník - Kristína Polláková zúčastnili na svojej prvej veľkej súťaži Slovenský pohár v akrobatickom rock and rolle 2018 v Dunajskej Strede. V svojom prvom finále obsadili šieste a piate miesto po veľmi pekných výkonoch v konkurencii skúsenejších párov. Okrem nich sa v sútaži otestovali aj juniorský pár Tomáš Mlynarčík - Simona Nováková 1/1 a žiacky pár Dávid Koš - Adriana Petáková ktorí si aj napriek 9. miestu odniesli od poroty pochvalné slová, že ak budú viacej trénovať, majú veľký potenciál v budúcnosti zabojovať o vyššie priečky. Takže žiakom prajeme veľa chuti do ďalšej práce a trénovať, trénovať.