Náš Facebook

Počet návštev: 1926594
  • ZUŠ Smižany neobnovuje vyučovanie od 1.júna

    Vážení rodičia, milí žiaci,

    na základe dnešného rokovania so zriaďovateľom školy, t.j. Obec Smižany, Vám oznamujeme, že od 01.06.2020

    sa v Základnej umeleckej škole v Smižanoch vyučovanie neobnovuje. Vyučovací proces bude naďalej prebiehať dištančnou formou zatiaľ do 15.6.2020, ak by sa podmienky zmenili, budeme Vás ihneď o zmenách informovať.

    Mgr. Marcela Maniaková, riaditeľka školy

  • Oznam o spôsobe hodnotenia žiakov v II.polroku školského roka 2019-2020

    Základná umelecká škola, Námestie M.Pajdušáka 2,  Smižany

    Vážení rodičia, na základe usmernenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu na hodnotenie žiakov ZUŠ v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 a po prerokovaní v pedagogickej rade ZUŠ Vám oznamujeme spôsob záverečného hodnotenia za 2. polrok školského roku 2019/2020.

    Ukončenie stupňa vzdelania

    V školskom roku 2019/2020 sa na základných umeleckých školách vykonáva záverečná skúška administratívne.

    Administratívne vykonanie záverečnej skúšky sa uskutočňuje nasledovne:

    ● Hodnotenie v jednotlivých častiach príslušnej skúšky sa získa ako aritmetický priemer známok vyučovacích predmetov z RUP (rámcové učebné plány pre ZUŠ). Do aritmetického priemeru známok sa započítajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov príslušného druhu a stupňa štúdia a polročné známky z posledných dvoch ročníkov príslušného druhu a stupňa štúdia.

    ● Aritmetický priemer známok sa zaokrúhľuje na celé číslo, pričom 1,5 sa zaokrúhľuje na 1; 2,5 sa zaokrúhľuje na 2; 3,5 sa zaokrúhľuje na 3. Aritmetický priemer s desatinnou časťou do 0,50 sa zaokrúhľuje na celé číslo smerom nadol a nad 0,50 sa zaokrúhľuje na celé číslo smerom nahor.

    ●  Aritmetický priemer a výslednú známku v jednotlivých častiach záverečnej skúšky kontrolujú dvaja členovia komisie a schvaľuje ho predseda komisie 29. mája 2020.

     

    Klasifikované predmety a predmety, ktoré budú hodnotené výsledným stavom absolvoval/a

    Absolvoval/a – nie je slovné hodnotenie. Je to vyjadrenie stavu, keď nebolo možné plnohodnotne realizovať ciele predmetu počas prerušeného vyučovania v školách.

    V prípade klasifikovaných predmetov, žiak bude klasifikovaný v priebežnom aj súhrnnom hodnotení známkou: 1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – uspokojivý. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak v súhrnnom hodnotení klasifikovaný známkou 4 – neuspokojivý.

     

    V čase mimoriadnej situácie žiaci prvého stupňa základného štúdia, druhého stupňa základného štúdia a štúdia pre dospelých, ktorí v prvom polroku dostali známku neuspokojivý z dvoch alebo viacerých vyučovacích predmetov alebo boli nehodnotení, budú absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31. augusta 2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.

    V čase mimoriadnej situácie prebieha vyučovanie online na týždennej báze. Neúčasť na online vyučovaní je potrebné ospravedlniť zákonným zástupcom.

     

    HUDOBNÝ ODBOR:

    Žiaci prípravného štúdia sú spôsobilí všetci  postúpiť do 1. ročníka základného štúdia, čiže automaticky bez preskúšavania postupujú do 1. ročníka ZUŠ.

    V 1. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka a obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev), ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 2. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 4.ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety. Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 1.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.  

    V  2.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.  

    V 4.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“ .  

    V 1.ročníku druhého stupňa základného štúdia  a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“ .  

    V 2.ročníku druhého stupňa základného štúdia a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3.ročníku druhého stupňa základného štúdia a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.  

    V 4.ročníku druhého stupňa základného štúdia a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety: Hra na nástroji/spev, Hudobná náuka, obligátny nástroj (u žiakov navštevujúcich predmet spev) a voliteľné vyučovacie predmety, ostatné predmety sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.  

     

    LITERÁRNO-DRAMATICKÝ ODBOR

    Žiaci prípravného štúdia sú spôsobilí všetci  postúpiť do 1. ročníka základného štúdia, čiže automaticky bez preskúšavania postupujú do 1. ročníka ZUŠ.

    V 1. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatická príprava,  Pohyb. Predmet Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 2. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatická príprava,  Pohyb. Predmet Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatika a slovesnosť, Prednes. Predmety Pohyb a  Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 4.ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatika a slovesnosť, Prednes. Predmety Pohyb a  Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 1.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatika a slovesnosť, Prednes. Predmety Pohyb a  Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V  2.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatika a slovesnosť, Prednes. Predmety Pohyb a  Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatika a slovesnosť, Prednes. Predmety Pohyb a  Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 4.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety Dramatika a slovesnosť, Prednes. Predmety Pohyb a  Práca v súbore sa neklasifikuje a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 1.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety Základy dramatickej tvorby, Štúdium rolí a Umelecký prednes. Predmety Pohyb, Práca v súbore, Dejiny dramatickej tvorby, Hudobná a hlasová príprava sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 2.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety Základy dramatickej tvorby, Štúdium rolí a Umelecký prednes. Predmety Pohyb, Práca v súbore, Dejiny dramatickej tvorby, Hudobná a hlasová príprava sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety Základy dramatickej tvorby, Štúdium rolí a Umelecký prednes. Predmety Pohyb, Práca v súbore, Dejiny dramatickej tvorby, Hudobná a hlasová príprava sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 4.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety Základy dramatickej tvorby, Štúdium rolí a Umelecký prednes. Predmety Pohyb, Práca v súbore, Dejiny dramatickej tvorby, Hudobná a hlasová príprava sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

     

    VÝTVARNÝ ODBOR

    Žiaci prípravného štúdia sú spôsobilí všetci  postúpiť do 1. ročníka základného štúdia, čiže automaticky bez preskúšavania postupujú do 1. ročníka ZUŠ.

    V 1. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 2. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 3. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 4.ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom. Predmet Vybrané state z teórie umenia sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 1.ročníku druhej časti prvého stupňa základného sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V  2.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 3.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 4.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 5.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom. Predmet Vybrané state z teórie umenia sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 1.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 2.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 3.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom.

    V 4.ročníku základného štúdia druhého stupňa a štúdia pre dospelých sa známkou klasifikujú predmety kresba, maľba, grafika, modelovanie a práca s materiálom. Predmet Vybrané state z teórie umenia sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

     

    TANEČNÝ ODBOR

    Žiaci prípravného štúdia sú spôsobilí všetci  postúpiť do 1. ročníka základného štúdia, čiže automaticky bez preskúšavania postupujú do 1. ročníka ZUŠ.

    V 1. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety tanečná príprava. Predmet  tanečná prax, súborová práca RNR a DFS Oriešok sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 2. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety tanečná príprava. Predmet  tanečná prax, súborová práca RNR a DFS Oriešok sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3. ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety klasický tanec, ľudový tanec, kreatívny tanec. Predmety tanečná prax, súborová práca RNR a DFS Oriešok sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 4.ročníku prvej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety klasický tanec, ľudový tanec, kreatívny tanec. Predmety tanečná prax, súborová práca RNR a DFS Oriešok sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 1.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety klasický tanec, ľudový tanec, moderný tanec. Predmety džezový tanec, voliteľný predmet RNR a tanečná prax, sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V  2.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú predmety klasický tanec, ľudový tanec, moderný tanec. Predmety džezový tanec, voliteľný predmet RNR a tanečná prax, sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 3.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú premety klasický tanec, ľudový tanec, džezový tanec. Predmety voliteľný predmet RNR a tanečná prax, sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

    V 4.ročníku druhej časti prvého stupňa základného štúdia sa známkou klasifikujú klasický tanec, ľudový tanec, džezový tanec. Predmety voliteľný predmet RNR a tanečná prax, sa neklasifikujú a na vysvedčení bude slovo „absolvoval (a)“.

     

    12.5.2020                                                                                    riaditeľka školy: Mgr.Marcela Maniaková

  • Rozhodnutie o hodnotení, organizácii záverečnej skúšky a prijímacom konaní žiakov základných umeleckých škôl v čase mimoriadnej situácie v školskom roku 2019/2020 (28. 4. 2020)

         Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podľa § 150 ods. 8 a § 161k zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov určuje hodnotenie, organizáciu záverečnej skúšky a prijímacie konanie žiakov základných umeleckých škôl nasledovne:

    1. Hodnotenie

    1.1 Základné princípy hodnotenia žiakov základných umeleckých škôl v čase mimoriadneho prerušenia školského  vyučovania v školách:

    • zabezpečenie spravodlivosti pri hodnotení každého žiaka rešpektovaním individuálnych podmienok na domácu prípravu a dištančné vzdelávanie,
    • sústredenie pozornosti na poskytovanie spätnej väzby,
    • motivácia a povzbudzovanie jednotlivých výkonov žiakov individuálnym prístupom,
    • akceptácia jedinečnosti podmienok žiakov na vzdelávanie.

    1.2 Zásady hodnotenia

    • Priebežné hodnotenie má mať charakter konštruktívnej spätnej väzby poskytovanej žiakom počas procesu učenia sa. Má mať motivačný charakter, pomenovať žiakom chyby, ktoré robia a navrhnúť postup pri ich odstraňovaní. Priebežné hodnotenie má mať značne individualizovaný charakter, zohľadňovať socioekonomické prostredie, v ktorom žiak vyrastá, jeho vekové a individuálne osobitosti a prihliadať na momentálnu psychickú a fyzickú disponovanosť žiaka.
    • Pri priebežnom hodnotení a záverečnom hodnotení sa prihliada predovšetkým na osobitosti, možnosti a individuálne podmienky na domácu prípravu žiaka počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách.
    • Riaditeľ základnej umeleckej školy do 15. mája 2020 oznámi plnoletým žiakom alebo zákonným zástupcom neplnoletých žiakov, ktoré z vyučovacích predmetov, ktoré pôvodne boli klasifikované, nebudú hodnotené z dôvodu, že podmienky v čase mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách neumožňujú naplniť ciele vyučovacieho predmetu kvalitnou/plnohodnotnou realizáciou (napr. štvorručná hra, inštrumentálny sprievod, komorná hra, komorný spev, zborový spev, tanečná alebo džezová skupina, súborová hra, hra v orchestri, práca v súbore).
    • Pri priebežnom hodnotení a záverečnom hodnotení sa odporúča zohľadniť aj sebahodnotenie žiaka.
    • O spôsobe hodnotenia jednotlivých vyučovacích predmetov v čase mimoriadnej situácie rozhodne riaditeľ základnej umeleckej školy po prerokovaní s pedagogickou radou elektronickou formou (napr. per rollam), v súlade s vyššie uvedenými bodmi.
    • Po obnovení školského vyučovania v školách základná umelecká škola vypracuje stručnú písomnú správu o realizácií školského vzdelávacieho programu počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania. Správa bude obsahovať opis zmien, ktoré nastali v dôsledku mimoriadnej situácie, vrátane informácií o organizácii vzdelávania a o spôsobe hodnotenia žiakov v jednotlivých vyučovacích predmetoch. So správou následne oboznámi Radu školy. Správa bude priložená k Správe o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2019/2020.

    1.3 Získavanie podkladov k hodnoteniu

    • Podklady k priebežnému hodnoteniu a záverečnému hodnoteniu výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov získava učiteľ v čase mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách najmä prostredníctvom online vyučovania, portfólií žiackych prác, rozhovorov so žiakmi, príp. konzultácií  so zákonnými zástupcami. Podkladmi môžu byť prezentácie, projekty, samostatné praktické práce spracované žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.
    • Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách sa neodporúča hodnotiť žiakov na základe písomných skúšok.
    • V čase mimoriadnej situácie sa ruší povinnosť realizovať písomné práce vyplývajúce z výkonového štandardu štátneho vzdelávacieho programu pre základné umelecké školy.
    • Po obnovení školského vyučovania v školách sa písomné a ústne skúšanie nerealizuje najmenej tri týždne od nástupu žiakov do základnej umeleckej školy.

    2. Pedagogická rada

    2.1 Zasadnutie pedagogickej rady, ktoré sa spravidla koná do 15. apríla (hodnotiaca pedagogická rada) sa počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách nekoná.

    2.2 Ak termín zasadnutia pedagogickej rady, zameranej na záverečné hodnotenie žiakov za druhý polrok (klasifikačná pedagogická rada), pripadne na obdobie mimoriadneho  prerušenia školského  vyučovania v školách, zasadnutie pedagogickej rady sa uskutoční najneskôr do 14 dní od obnovenia školského vyučovania v školách. Ak sa školské vyučovanie v školách neobnoví do 15. júna 2020, riaditeľ základnej umeleckej školy zabezpečí zasadnutie pedagogickej rady prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami informačnej a komunikačnej technológie bez fyzickej prítomnosti a jej hlasovanie elektronickou formou (napr. per rollam) tak, aby žiaci základnej umeleckej školy mohli dostať vysvedčenie v riadnom termíne.

    3. Ukončenie stupňa vzdelania

    3.1 V školskom roku 2019/2020 sa na základných umeleckých školách vykonáva záverečná skúška administratívne.

    3.2 Administratívne vykonanie záverečnej skúšky sa uskutočňuje nasledovne:

    • Hodnotenie v jednotlivých častiach príslušnej skúšky sa získa ako aritmetický priemer známok zo skupiny príbuzných vyučovacích predmetov. Do aritmetického priemeru známok sa započítajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov príslušného druhu a stupňa štúdia a polročné známky z posledných dvoch ročníkov príslušného druhu a stupňa štúdia.
    • Aritmetický priemer známok sa zaokrúhľuje na celé číslo, pričom 1,5 sa zaokrúhľuje na 1; 2,5 sa zaokrúhľuje na 2; 3,5 sa zaokrúhľuje na 3. Aritmetický priemer s desatinnou časťou do 0,50 sa zaokrúhľuje na celé číslo smerom nadol a nad 0,50 sa zaokrúhľuje na celé číslo smerom nahor.
    • Riaditeľ základnej umeleckej školy určí do 7. mája 2020 skupiny príbuzných vyučovacích predmetov, ktorých známky sa započítajú do hodnotenia jednotlivých častí záverečnej skúšky.
    • Aritmetický priemer a výslednú známku v jednotlivých častiach záverečnej  skúšky kontrolujú dvaja členovia komisie a schvaľuje ho predseda komisie do 29. mája 2020 (viď. príloha č. 1).
    • Riaditeľ základnej umeleckej školy vymenuje členov komisie pre záverečnú skúšku do 7. mája 2020.

    4. Postup do vyššieho ročníka

    4.1 V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak zo žiadneho vyučovacieho predmetu hodnotený stupňom prospechu neuspokojivý, t.j. nemôže opakovať ročník okrem prípadov, uvedených v bode 4.2.

    4.2 V čase mimoriadnej situácie žiaci prvého stupňa základného štúdia, druhého stupňa základného štúdia a štúdia pre dospelých, ktorí v prvom polroku dostali známku neuspokojivý  z dvoch alebo viacerých vyučovacích predmetov alebo boli nehodnotení, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31. augusta 2020.

    5. Prijímacie skúšky

    5.1 Riaditeľ základnej umeleckej školy do 30. apríla 2020 zverejní na webovom sídle základnej umeleckej školy a verejne dostupnom mieste termín, dokedy je potrebné doručiť vyplnenú prihlášku príslušnej základnej umeleckej škole buď elektronicky alebo poštou.

    5.2 Prijímacie skúšky na školský rok 2020/2021 sa uskutočnia v termíne od 24. augusta 2020 do 10. septembra 2020. Zriaďovateľ určí konkrétny termín prijímacích skúšok na jednotlivé druhy štúdia a odbory a základná umelecká škola oznámi termín konania prijímacej skúšky do 14 dní od obnovenia školského vyučovania v školách, najneskôr však do 15. augusta 2020 na webovom sídle základnej umeleckej  školy a verejne dostupnom mieste.


                                                                                                                                                             

    Mgr. Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR

  • Vyučovanie počas karantény v tanečnom odbore - správa pani riaditeľky k aktuálnej situácii a k výučbe počas karantény

    Milí rodičia,

    o chvíľu to budú už 2 mesiace, odkedy sa rozhodnutím ústredného krízového štábu zatvorili všetky školy na Slovensku a my sme sa zo dňa na deň objavili v karanténe. Nastala situácia, na ktorú sme neboli pripravení. S učiteľmi našej ZUŠ sme sa na začiatku karantény dohodli, že počkáme avizované dva týždne a zameškanú látku odučíme hneď po návrate do školy. Žiaľ, ako už iste viete, pôvodné dva týždne sa zmenili na dobu neurčitú. Dnes už vieme, že pôjde o ďalšie dva  mesiace. Objavujú s správy, že sa školy možno čoskoro otvoria, ale len pre základné a materské školy. O ZUŠ- kách sa nehovorí nič, a tak nám neostáva nič iné, len čakať a pokračovať v práci a vyučovaní na diaľku ako doposiaľ. Vzhľadom na zmenenú situáciu, sa učitelia naozaj snažia, nájsť čo najlepšie riešenie pre Vaše/naše deti. V základných a stredných školách je možné preniesť vyučovanie do virtuálneho priestoru formou zadávania úloh, alebo formou videokonferencií. V prípade umeleckého vzdelávania je to o dosť komplikovanejšie. Nepracujeme totiž iba s vedomosťami žiakov, ale aj s ich zručnosťami. V našej práci sme s nimi aj vo fyzickom kontakte. Upravujeme presné pozície končatín pri tanci, tvoríme choreografie, na veľké skoky využívame celú tanečnú sálu a pod. Toto všetko do online priestoru preniesť nedokážeme. Robíme ale všetko, čo je v našich možnostiach, aby naši tanečníci ostali vo forme a aby návrat do ZUŠ bol čo najplynulejší. Sledujem však aj obrovské zaťaženie detí pri vypracovávaní úloh z ich základných a stredných škôl. A som si istá, že v situácii, kedy deti trávia celé doobedia pri počítačoch nad úlohami zo svojich škôl, nie je správne, zaťažovať ich v plnej miere aj úlohami z hudobnej, výtvarnej, či tanečnej oblasti. Z dôvodu vyššie uvedeného, snažili sme sa s kolegami nájsť spôsob (a najmä mieru), ako ďalej pokračovať v štúdiu ZUŠ, ostať so žiakmi v kontakte a pritom neprispieť k ich preťaženiu. Preto sme sa rozhodli že:

     - Veľkú časť učebnej látky preberieme počas karantény prostredníctvom inštruktážnych videí a odporúčaných videí rôznych druhov tanca. / tie pravidelne aktualizujme na facebookovej stránke Art school)

     - Choreografie budeme potom tvoriť cez víkendové sústredenia po skončení karantény. Ich počet závisí od toho, ako dlho bude karanténa a ako rýchlo sa nám bude dariť a koľko detí bude mať skutočný záujem.

    - V septembri nás čaká celoslovenská rockenrolová súťaž, ktorej budeme účastní (uskutoční sa množstvo pracovných sústredení počas víkendov).

    Počas online vyučovania je našim cieľom udržať tanečníkov v kondícii a preto im zasielame  zadania a inštruktážne videá, ktoré pre nich tvorí naša pani učiteľka Žaneta Hrubiznová, DiS.art a Mgr.Ján Olejník. Súčasťou videí sú aj krátke kombinácie, ktoré sú pre žiakov ako „výzva“. Keď sa žiak kombináciu naučí, môže ju nahrať a video zverejniť na facebookovej skupine Art School Smižany https://www.facebook.com/groups/253730453619. Je možné, že si žiak bude musieť kombináciu pozrieť aj viackrát, no to je v poriadku. Výhodou videí je, že sa môžu prehrávať toľkokrát, koľko bude tanečník potrebovať, kým sa kombináciu nenaučí. Posielanie videí nie je povinné, no je to výborný spôsob, ako deti udržať motivované. Kolegovia však chodia kvôli Vám aj do školy a odtiaľ vedú online tanečné hodiny tanečné kondičné rozcvičky. Teší ma, že na hodinách je pripojených a tancuje niekedy aj 20-30 žiakov a zopár rodičov. Pán učiteľ si dokumentuje mnoho fotografických záberov z online vyučovania a teší sa z Vášho záujmu. Týždenne ich aj zverejňuje. Sú bohužiaľ aj takí, ktorým sa nepodarilo s nami spojiť. (dôvody však nepoznáme) Ale naši vyučujúci všetkých rodičov kontaktovali a priebežne vždy kontaktujú a informujú kedy a ako prebieha hodina tanca. (Som toho svedkom). Majú o tom aj doklady. Niektorí nám zasielate aj Vaše videjká o tom ako sa Vám darí. Aj tie si uchovávame a tešíme sa z nich. Keď sa vrátime do školy,  určite si ich spoločne pozriete. Ak by si Vaše deti nevedeli  s niečím rady, pokojne nás kontaktujte. Telefónne čísla na svojich vyučujúcich máte. Ostatné kontakty sú na www.zussmizanyedupage.org.  Prajem Vám a celým rodinám hlavne pevné zdravie. Pozdravujem všetkých tanečníkov a teším sa na osobné stretnutia. Dovtedy urobíme všetko preto, aby návrat do školy bol čo najhladší.

     S úctou,

                                                                              riaditeľka školy Marcela Maniaková

  • VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍ PROCES - VYUČOVANIE, PLATBY, PRIJÍMACIE SKÚŠKY POČAS PREVENTÍVNYCH OPATRENÍ

    Na základe rozhodnutia hlavného hygienika a záverov Ústredného krízového štábu, ktoré je zapríčinené šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19, pokračuje prerušenie dochádzky na vyučovanie do ZUŠ  od pondelka 30. 3. 2020 do odvolania.

    Vážení žiaci, rodičia,

    pevne verím, že ste všetci zdraví a spoločným zodpovedným prístupom zvládneme túto situáciu. Učitelia si našli náhradný spôsob realizácie vyučovania. Každý je  kreatívny individuálne a je v kontakte s Vami. Budem rada, ak toto obdobie prekonáme a opäť sa stretneme v priestoroch ZUŠ a na našich krásnych spoločných podujatiach.

     

    Základné umelecké školy - platby

    Podľa § 49 ods. 4 a 5 zákona č. 245/2008 Z. z. výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium v základných umeleckých školách zriadených obcou alebo samosprávnym krajom určí zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením. Zriaďovateľ základnej umeleckej školy môže rozhodnúť o znížení alebo odpustení príspevku, ak plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka o to písomne požiada a predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu.

    Úhrady za školné za mesiac apríl, máj a jún je potrebné uhrádzať naďalej, pretože prebieha vyučovanie na diaľku. Prosíme všetkých rodičov, aby uhradili svoje nedoplatky za mesiace február až marec do 30.4.2020.

    Absolventské podujatia spojené so slávnostným vyraďovaním sa neuskutočnia a platby za večierok, ktoré ste už uhradili, Vám budú vrátené prostredníctvom triednych učiteľov, ktorých prosím kontaktujete osobne, prostredníctvom mailu. 

    Prijímacie skúšky budú prebiehať v mesiaci od 15. mája - do 15.júna formou elektronických prihlášok, ktoré sú uvedené na našej webovej stránke .izus.cz/prihlaska_do_zus/nova/?zus=781

    Nových uchádzačov o štúdium budeme  po obdržaní elektronickej prihlášky osobne kontaktovať po spracovaní všetkých prihlášok do 30.6.2020.      

    Pokračujeme vo vyučovaní "na diaľku".

    Naši pedagógovia sú Vám k dispozícii, kontaktujte ich vo veciach Vašej domácej práce. Sú pripravení konzultovať s Vami priebeh samostatného štúdia, poskytovať potrebné rady, vyjadrovať sa k Vašim výkonom, výsledkom Vašich tvorivých aktivít a zadávať Vám nové zadania, aby ste napredovali. Momentálne od Vás zaznamenávame záujem o štúdium aj touto formou a prevažná väčšina ste v kontakte so svojimi pedagógmi. Kto tak ešte neurobil, je najvyšší čas. K službám sú nám všetky vymoženosti elektronických zariadení, môžete zasielať videá, vyučovať cez Messenger, Whatsapp, konzultovať telefonicky, cez Skype, sledovať náš FB profil a pod. Radi by sme boli v týchto časoch tými, ktorí Vás nezahltia ďalšími úlohami, ale naopak prinesú Vám radosť, zábavu, uvoľnenie a otvoríme Vás novej kreativite. Tešíme sa, že sme v spojení a fungujeme aj na diaľku.

    Usmenenie MŠVVŠ SR k horeuvedenému prístupu nájdete tu: https://www.minedu.sk/usmernenie-ministerky-skolstva-vedy-vyskumu-a-sportu-sr-vo-veci-prerusenia-vyucovania-v-skolach-a-skolskych-zariadeniach/

    Odporúčame sledovať aktualizované informácie a odporúčania nášho zriaďovateľa tu:https://www.smizany.sk/opatrenie-uradu-verejneho-zdravotnictva-slovenskej-republiky-pri-ohrozeni-verejneho-zdravia-oznam/mid/420609/.

    Viac na:  https://www.ucimenadialku.sk/usmernenia/

     

    Hodnotenie žiakov a prijímacie skúšky

    https://www.minedu.sk/rozhodnutie-o-hodnoteni-organizacii-zaverecnej-skusky-a-prijimacom-konani-ziakov-zakladnych-umeleckych-skol-v-case-mimoriadnej-situacie-v-skolskom-roku-20192020-28-4-2020/

     

    Vedenie triednych kníh

    http://emu-slovakia.sk/2020/04/triedne-knihy-v-zus/

     

    Prajeme našim žiakom, ich rodinám, našim zamestnancom a všetkým našim priateľom doma i v zahraničí pevné zdravie.                                                                                                

                                                                                                     riaditeľka školy Mgr.Maniaková Marcela

  • UČÍME NA DIAĽKU

    https://vlcimak.wixsite.com/vytvarka

    Asociácia základných umeleckých škôl Slovenskej republiky „EMU-Slovakia“

    Batkova 2, 841 01 Bratislava

     

    Návrh dištančných zdrojov a aktivít pre žiakov Základných umeleckých škôl

    Princípy:  má to zmysel

                     dá sa to

                     má to pridanú hodnotu, napr.

    • zasahuje to do oblastí alebo činností na ktoré nie je počas  bežného vzdelávacieho procesu dostatok času a pritom sú dôležité ( nadväznosť na kľúčové kompetencie a vzdelávacie oblasti v RUP ŠVP)
    • vytvára to alternatívny potenciál do budúcnosti ( otvárame sa novým možnostiam vyučovacích metód v rámci umeleckého vzdelávania)
    • pomáhame deťom striedať činnosti, predchádzať stereotypu aby sa dokázali na základe  svojich schopností za podpory nás pedagógov sami zabaviť a pritom sa niečo naučiť

    Hudobný odbor:

    • Konverzačná forma – konzultácie prostredníctvom telefónu – ako napreduje nácvik zadanej skladby, s čím potrebuje žiak poradiť, návrh ďalšieho postupu pri nácviku skladby
    • Interaktívna komunikácia – vyučovanie prostredníctvom sociálnych sietí Skype, WhatsApp – prenos audio- video – žiak hrá na nástroji, učiteľ má možnosť okamžitej spätnej väzby, ukážky na vlastnom nástroji, umožňuje okamžitú konverzáciu
    • Krátke náučné videá učiteľa pre žiakov ( napr. Whats App,  YouTube)
    • Ukážka pedagóga, nahrávka skladby v rôznych tempách, rôznom frázovaní...(napr. audiotrack e-mailom)
    • Nahrávka „podkladov“ – sprievody pre sólovú hru, sólový spev, zborový spev
    • Nahrávka žiaka odoslaná učiteľovi (audiotrack e-mailom, WhatsApp video, úložisko atď.) – spätná väzba zo strany pedagóga (telefón, e.mail, soc. siete...) – vhodné pre sebareflexiu žiaka, vypočuje si čo skutočne zahrá
    • HN: Posielanie prezentácií, pracovných listov, kvízov, odporúčaní na počúvanie hudby, e-mial, skype, telefón, webstránka, spätná väzba k vypracovaným zadaniam prostredníctvom rovnakých kanálov
    • Zadanie štúdia partov pre komornú, súborovú či orchestrálnu hru (e-mailom), prípadne zaslanie ostatných partov/hlasov pre prípadné rodinné muzicírovanie
    • Inšpirácia od učiteľov pre vypočutie študovaných skladieb youtube, komentáre, výmena názorov k jednotlivým interpretáciám e-mailom, telefónom, WhatsApp...
    • Žiaci môžu experimentovať, interpretovať známe skladby z filmu, reklamy podľa sluchu...
    • Zápis v jednoduchom notačnom systéme https://musescore.org/, https://www.instaluj.sk/program/sibelius-first/

    https://www.youtube.com/watch?v=TLVRCAznDeQ

    •  Violončelová YouTube ladička (podľa sluchu) so zvukom jednotlivých strún https://www.youtube.com/watch?v=r5Ksaf2D0uc
    •  Gitarová YouTube ladička (podľa sluchu) so zvukom jednotlivých strún: https://www.youtube.com/watch?v=DktOSfJPA4o
    •  Online metronómy a ladičky „podľa zraku“: mnoho aplikácií pre mobilní telefóny dostupných na  Google Play apod.

     

    Výtvarný odbor:

     

    Tanečný odbor:

    • Zadanie pohybových cvičení e-mailom, skype, facebook a.p. 
    • Zadanie tvorby vlastnej choreografie na určenú hudbu
    • Ďalšie zadanie k vlastnej tvorbe: scénografické návrhy žiakov, improvizácia na zadanú či vlastnú tému, (inšpirácia YouTube), vyhľadávanie vhodnej hudbe k danej téme, príprava pohybových a tanečných etúd
    • Individuálna spätná väzba k interpretácií alebo tvorbe žiaka (ktorú zdieľal s učiteľom prostredníctvom dostupných kanálov)

     

    Literárno-dramatický odbor

    • Zadanie hlasových cvičení (e-mailom, telefonicky, WhatApp, Skype )
    • Výber vhodnej literatúry na čítanie, interpretáciu (poézia, próza, monológ)
    • Výber témy pre vlastnú tvorbu
    • Návod na vytvorenie vlastného námetu a vytvorenie vlastného literárneho alebo  dramatického útvaru, k improvizácií
    • Zadanie k tvorbe scény, kulís, kostýmov, výberu hudby
    • Odporučiť vhodný výber filmov, divadelných predstavení, scénok, reklám pre budovanie  vlastného názoru jeho formuláciu a schopnosť argumentácie
    • Zadanie  domácej výroby rekvizít, kostýmov, doplnkov, a.p.
    • Individuálna spätná väzba k tvorbe alebo interpretácií žiaka (ktorú zdieľal s učiteľom prostredníctvom dostupných kanálov)
    • Informácie a podklady k téme ktorú žiaci spracúvajú

    http://www.nocka.sk/wp-content/uploads/2020/02/Moje-umenie-2019_PREDNES_AKO_CESTA_03.pdf?fbclid=IwAR3hXhQAQHtqRk7i1VXurC3DxieFJ5C7HoRvfmd3P_AlzQEGUsh922l9FWM

    • 60 rozhovorov s filmármi- Peter Konečný - starší žiaci, vhodné k príprave na umelecké VŠ

    http://www.kinema.sk/filmova-novinka/236118/60-rozhovorov-so-slovenskymi-reziserkami-rezisermi-hereckami-hercami.htm?fbclid=IwAR0V8Tne-Vtc3mhVvG73pRBGWVAg83YAHtsE-sZMRYBERAxyWQNBt_xjTQo

     

    Webové zdroje pre dištančné vzdelávanie všeobecné:

  • Usmernenie vo veci prerušenia vyučovania v ZUŠ

    https://www.minedu.sk/usmernenie-ministerky-skolstva-vedy-vyskumu-a-sportu-sr-vo-veci-prerusenia-vyucovania-v-skolach-a-skolskych-zariadeniach/

     

    Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podľa ustanovenia § 3 ods. 8 vyhlášky č. 231/2009 Z. z. Ministerstva školstva SR o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách v dôsledku ohrozenia života a zdravia detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení na základe rozhodnutia hlavného hygienika a záverov Ústredného krízového štábu, ktoré je zapríčinené šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 prerušuje vyučovanie na školách a školských zariadeniach v období od 16. marca 2020 do 27. marca 2020 vrátane.   Riaditelia zabezpečia podľa podmienok a možností samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy.   

       V nadväznosti na vývoj epidemiologickej situácie zostáva v platnosti zákaz organizovania športových podujatí, výletov, exkurzií, súťaží a predmetových olympiád realizovaných v sústave škôl a školských zariadení.     Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2019/2020 sa presúva na obdobie od 31. marca 2020 do 3. apríla 2020. Náhradný termín pre žiakov, ktorí sú v tomto období práceneschopní alebo boli v karanténe v zmysle rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR publikované Verejnou vyhláškou č. SHHSRVSU/2448/2020 zo dňa 9. 3. 2020, sa presúva na obdobie od 15. apríla 2020 do 20. apríla 2020. Týmto usmernením sa mení termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky uvedený v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2019/2020 v časti 1.4. Maturitná skúška v bodoch 1. a 2. Pokyny a harmonogram organizácie maturitných skúšok budú zverejnené na webovom sídle Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania www.nucem.sk.     V nadväznosti na túto skutočnosť sa mení aj termín uvedený v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2019/2020 v časti 1.4. Maturitná skúška v bode 3 týkajúci sa termínov internej časti maturitnej skúšky. Termín konania internej časti maturitnej skúšky sa presúva na obdobie od 1. júna 2020 do 19. júna 2020.     Termíny prijímacích skúšok na stredné školy na overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania sa presúvajú na obdobie od 30. marca 2020 do 30. apríla 2020. Pre jednotlivé stredné školy konkrétne termíny určia okresné úrady, odbory školstva v spolupráci s riaditeľmi škôl.     Testovanie žiakov 9. ročníkov základných škôl a žiakov 4. ročníkov gymnázií s osemročným vzdelávacím programom sa uskutoční v pôvodnom termíne, t. j. 1. apríla 2020 a 2. apríla 2020.     Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nariaďuje rovnako prerušiť všetkým vysokým školám využívanie prezenčnej metódy štúdia v rámci uskutočňovania študijných programov, a to do 27. marca 2020 a odporúča jej nahradenie využívaním dištančných metód vzdelávania v tých predmetoch, pre ktoré je to možné, alebo úpravou harmonogramu akademického roka a posunutím realizácie prezenčnej metódy vzdelávania na neskôr po zrušení mimoriadnych opatrení.     Súčasne upozorňujeme na vydaný zákaz organizovania hromadných podujatí, čo sa vzťahuje aj na verejné prednášky a iné podujatia na pôde vysokých škôl (teda vrátane habilitačných a inauguračných prednášok).     V nadväznosti na posuny termínov maturitnej skúšky sa vysokým školám odporúča zvážiť úpravu termínov prijímacieho konania na bakalárske študijné programy a študijné programy spojeného prvého a druhého stupňa, prípadne využiť možnosť podmienečného prijatia.

     

  • Smižianka gitara 2020 sa NEUSKUTOČNÍ !

    Vážení kolegovia, vážené kolegyne, milí žiaci. Z dôvodu preventívných opatrení nariadených vládou SR kvôli šíreniu Koronavírusu COVID-19 a vzhľadom na situáciu, ktorá na Slovensku momentálne je, sa 2. ročník celoslovenskej gitarovej súťaže Smižianska gitara 2020 NEUSKUTOČNÍ.! Nasledujúci ročník súťaže bude v roku 2021.

    Kolektív ZUŠ Smižany

  • Oznam o veľkonočných prázdninách

    Veľkonočné prázdniny sú pre  tento školský rok 2019/2020 od  9. apríla 2020 (štvrtok) do 14. apríla 2020 (piatok) Vyučovanie začína 15.apríla 2020 (streda) podľa rozvrhu hodín.

    Učil si ma, Pane, láske v Tvojej škole.

    Keď si hľadel z kríža,

    ja som zrakom cúval.

    Tvoje slovo tieklo, stekalo až dole.

    Učil si ma, Pane,

    ja som nepočúval.

    Učil si ma, pane, žiť, keď život škrtí.

    Neodradil Ťa môj strach a neistota.

    Otvoril si bránku

    a pod rúškom smrti

    si ma nasmeroval k sebe.

    Do života.

                                                             Valentín Šefčík

     

    Požehnané veľkonočné sviatky, hojnosť darov Božích milostí a dobrodení zeme i slnka úprimne prajú zamestnanci ZUŠ Smižany a žiačka Mia Lara Šuliková.

  • OZNÁMENIE O RIADITEĽSKOM VOĽNE 13.03.2020

    Riaditeľstvo Základnej umeleckej školy v Smižanoch oznamuje žiakom a rodičom, že v  zmysle zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) Ministerstva školstva SR časť 10 - § 150 o organizácii školského roka, ods. 5, v zmysle Vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z.z. o základnej škole, udeľuje riaditeľské voľno dňa 13. 3. 2020 – piatok  z dôvodu preventívnych opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu COVID-19. Od 16.03.2020 (pondelok) bude škola zatvorená na základe rozhodnutia predsedu vlády SR Petra Pellegriniho zo dňa 12.3.2020 až do odvolania. Prosíme Vás, aby ste sledovali webovú  a facebookovú stránku školy, kde Vás budeme priebežne informovať.  

     

    Za porozumenie  ďakujeme

     

     

                                                              Mgr. Marcela Maniaková

                                                                        riaditeľka školy

  • Usmernenie MŠVVŠ SR č.2 k šíreniu koronavírusu

    Žiadame všetkých žiakov aj kolegov, ktorí boli cez jarné prázdniny v zahraničí, aby ostali doma v karanténe! Žiadame taktiež rodičov, aby choré a nachladené deti v žiadnom prípade neposielali do školy!Dnešným dňom rušíme všetky koncerty a akcie až do odvolania. Priestory školy budeme vo zvýšenej miere dezinfikovať a vetrať. Pre zvýšenú ochranu rodičia môžu odprevadiť svoje dieťa len pred vstupnú bránu do školy a taktiež ho tam po vyučovaní vyzdvihnúť, žiakov nižších ročníkov si pri vstupe prevezmú učitelia. Učitelia budú dozerať na dôkladné umývanie rúk, k dispozícii budú papierové jednorazové utierky.Žiadame všetkých, aby tieto opatrenia rešpektovali, akékoľvek pokyny od nášho zriaďovateľa alebo RÚVZ oznámime.

    Ďakujeme za pochopenie.

    Riaditeľstvo školy

  • OZNAM O ZRUŠENÍ PLÁNOVANEJ VERNISÁŽE - Vernisáž Slovenský ornament majstra Kostelníčka, ktorá sa mala uskutočniť 12. 3. 2020 je zrušená.

  • Oznam o jarných prázdninách 2019/2020

    Jarné prázdniny sú pre  tento školský rok 2019/2020 od  2. marca 2020 (pondelok) do 6. marca 2020 (piatok) Vyučovanie začína 9. marca 2020 (pondelok) podľa rozvrhu hodín.

  • VERNISÁŽ JE ZRUŠENÁ , pričom výstava bude sprístupnená v priestoroch ZUŠ do 30. 4. 2020

  • XIV. Festival detských folklórnych súborov vo Zvolene

     Podpolianske osvetové stredisko v meste Zvolen organizuje od roku 2001 Festival detských folklórnych súborov. Prvé ročníky boli koncipované za účasti štyroch zahraničných a štyroch slovenských detských folklórnych súborov. Poslaním festivalu je spoznávať a prezentovať  tradičnú kultúru rôznych kútov Slovenska a rôznych národov Európy. Od roku 2010 festival organizujú každý druhý rok a v rámci programov nechávajú priestor prezentovať sa aj folklórnym kolektívom, ktoré zastupujú národnostné menšiny na Slovensku. V roku 2016 sa podujatia zúčastnili súbory zo Srbska a Českej republiky, DFS Črip z Devínskej Novej Vsi a Malá Rakonca z Fiľakova, reprezentanti chorvátskej a maďarskej menšiny.  Program festivalu prebieha na námestí, v uliciach mesta Zvolen, v základných školách, v priestoroch Domu kultúry  ŽSR, na scéne Divadla J. G. Tajovského a na Zvolenskom zámku. Okrem toho sú pre účastníkov festivalu organizované spoločenské stretnutia a tvorivé dielne, v rámci ktorých sa vytvárajú vzácne medzinárodné i medzietnické priateľstvá. V tomto roku si organizátori pozvali aj spevácku skupinu Šafolka a ľudovú hudbu Oriešok zo Smižian  a spolu s nimi sa vzdelávali a účinkovali aj detské súbory: FDS Hajovček zo Strečna, DFS Vartášik z Krupiny, DFS Zornička a DFS Lastovičky zo Zvolena. Program bol zostavený na tri dni od  16. 2. do 18. 2.2020. V nedeľu nás privítala pani primátorka mesta Ing. Lenka Balkovičová v nádhernej Rytierskej sále Zvolenského zámku. Hneď po prijatí a privítaní nasledovala prvá tvorivá dielňa a škola spevu pod taktovkou hlasovej pedagogičky PhDr.Andrey Jágerovej, vynikajúcej speváčky ľudových piesní. Druhá dielňa  bola zameraná na výrobu fašiangových masiek a spev piesní spojených s blažejáciami a gregoriáciami. Po nich nasledovala večerná prehliadka zámku. V pondelok sa opäť deti vzdelávali v piatich tvorivých dielňach zamerané na hlasovú rozcvičku, rytmické cvičenia, hru na xylofóny, výučbu fašiangových ľudových piesní, hra ľudových hudieb spolu s  predníkom ĽH Marína zo Zvolena Milanom Hrončekom, DiS.art. Aj deti z Podpoľania sme naučili tri smižianske piesne. Potom nasledovala v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku prehliadka detí MŠ v speve ľudových piesní a vystúpenia zúčastnených kolektívov „Čížiček, čížiček“. Večer sa už deti spoznávali v Dome kultúry ŽSR na spoločenskom večeri, ktorý sa niesol v duchu „Fašiangových hier a palicových tancov“. Posledný tretí deň pripravila Šafolka a Oriešok výchovný koncert – interaktívnu prácu na hodine hudobnej výchovy v Základnej škole Sliač. Ostatné kolektívy učili vo zvolenských základných školách. Žiakov 7.ročníka ZŠ sme naučili  3 smižianske piesne a kolesové tance. Posledným podujatím festivalu bol slávnostný – fašiangový hudobno-spevácko-tanečný program v Dome kultúry ŽSR pod názvom  „Veselosti do sýtosti“, v ktorom účastníci festivalu okrem svojich skvelých čísel odprezentovali aj všetko, čo sa počas troch dní naučili vo Zvolene. V závere si dovolím citovať pani Andreu Jágerovú, ktorá je autorkou skvelej publikácie: „Ako spievať ľudové piesne“, a v ktorej hovorí: „... našťastie je tu ešte dosť akoby „švihnutých“ obdivovateľov ľudovej piesne, ale i odborne fundovaných jednotlivcov, ba aj skupín či inštitúcií. Títo neraz so skromnými prostriedkami a s nie malým úsilím zachraňujú tieto skvosty, prebúdzajú ich do nového života, hoci dnešné existenčné podmienky týchto našich „organizmov“ sú skoro diametrálne odlišné od tých minulých, v ktorých vznikali a žili.“  Veríme, že účasťou na tomto festivale mohli aj deti zo Šafolky a Orieška pomôcť šíriť a  uchovávať krásu ľudových tradícií a motivovať ďalšiu mladú generáciu v spomínanom regióne.

     

  • Darujte 2% zaplatenej dane ZUŠ SMIŽANY

    Ak chcete darovať 2% Vašej zaplatenej dane na verejno-prospešný účel Základnej umeleckej škole v Smižanoch, môžete tak urobiť prostredníctvom poukázania 2% Občianskemu združeniu Art School Smižany  (keďže ZUŠ nie je registrovaným prijímateľom 2% zaplatenej dane. Na tento účel slúži občianske združenie Art School). Vaše darované 2% použijeme na financovanie činnosti súborov ako napr. spevácky zbor SUENO, SpSk Šafolka, ĽH a DFS Oriešok, rockenrollový súbor ROCKINO, divadelný súbor Len tak..., akordeónový súbor SNEŽIENKY, kapela Art school band, gitarové duá a komorné flautové súbory, na výtvarné pomôcky, na organizovanie našich školských súťaží, na dopravu na súťaže a festivaly našich žiakov na Slovensku a v zahraničí a na ďalšiu prezentáciu a propagáciu činnosti školy. Vďaka Vašim príspevkom v minulom roku sme vydali bulletin k 15.výročiu založenia SpSk Šafolka, nahrali prvý CD nosič Šafolka a kamaráti, uskutočnili galaprogram a výstavu Šafolka v obrazoch, pre ktorú sme zakúpili obrazové klipy a maliarske stojany, zakúpili kroje, reprezentovali Slovenskú krajinu na medzinárodnom folklórnom festivale v Maďarsku, uhradili členské poplatky za rockerollový súbor Rockino pre účasť na celoslovenských súťažiach a uchádzali sa o granty z FPU, ktoré sú podmienené spolufinancovaním projektov.   

    Postup:

    Ak ste zamestnanec:

    • Do 15. 2. 2020 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.
    • Následne požiadajte zamestnávateľa aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane – UPOZORNITE ZAMESTNÁVATEĽA NA NOVÉ TLAČIVO! (TLAČIVO JE TOTOŽNÉ S TÝM Z ROKU 2019, LEN JE NUTNÉ SKONTROLOVAŤ UVEDENÝ ROK, ZA KTORÝ SA TLAČIVO PREDKLADÁ A TEDA 2019)
    • Z toho potvrdenia si vypočítajte 2% z Vašej zaplatenej dane, to je suma, ktorú môžete darovať. (V prípade potreby Vám s vyplnením tlačiva pomôžeme)
    • Uvedenú sumu ako aj všetky potrebné údaje vypíšte do tlačiva pridajte údaje o prijímateľovi:
      • Riadok 15: IČO/SID: 501014210
      • Riadok 16: Právna forma: Občianske združenie
      • Riadok 17: Obchodné meno(názov): Art School Smižany
      • Riadok 18: Sídlo – Ulica: Námestie M.Pajdušáka
      • Riadok 19: Súpisné/orientačné číslo: 2
      • Riadok 20: PSČ: 05311
      • Riadok 21: Obec: SMIŽANY
    • Originály oboch vypísaných tlačív, teda Potvrdenie o zaplatení dane a Vyhlásenie o poukázaní sumy, doručte na riaditeľstvo ZUŠ do 17. 4. 2020 a my to za Vás doručíme na daňový úrad.
    • Ak sa rozhodnete sami odniesť Potvrdenie a Vyhlásenie na daňový úrad, prosím, urobte kópiu vyhlásenia a dajte ju opečiatkovať daňovému úradu, potom doručte len kópiu vyhlásenia na riaditeľstvo ZUŠ do konca mája 2020.
  • Novoročný koncert a výstava fotografií

  • CD Šafolka a kamaráti

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Tento CD nosič si môžete zakúpiť v Základnej umeleckej škole na Námestí M.Pajdušáka 2 v Smižanoch, alebo objednať prostredníctvom e-mailu: zus.smizany@stonline.sk, alebo na telefonickom čísle: 053/4297990, 0904294760

    https://www.facebook.com/groups/122570768352447/ 

    Cena:

    Pri priamom odbere: 10 Eur

    S poštovným a balným: 11 Eur

     

  • Čaro folklórnych Vianoc 2019

    Téma Vianoc a s tým spojených  vianočných trhov, vianočných koncertov je už za nami. No pre spevácku skupinu Šafolka a ľudovú hudbu Oriešok a folklórnu skupinu Smižančanka boli akosi výnimočné.

    Týždne na prahu Vianoc sú obdobím, keď sa do zimného súmraku rozžiarili vianočné trhy plné romantiky a čara adventu. Pri potulkách, ochutnávaní a obdive tradičných výrobkov bolo očakávanie najkrajšieho sviatku roka pre mladých smižianskych folkloristov ešte radostnejšie. Vianoce sa pre nich začali už 5.decembra kedy na smižianskom vianočnom trhu počas osláv príchodu Mikuláša  do kultúrneho domu v Smižanoch po prvý krát ukázali svoj tohoročný darček pre všetkých milovníkov folklóru - CD nosič „Šafolka a kamaráti“, ktorý bol uvedený do života 19.12.2019 na slávnostnom galaprograme „ Špievajme dzjevčeta“ pri príležitosti 15.výročia založenia speváckej skupiny Šafolka a ľudovej hudby Oriešok. V mikulášskom programe odzneli aj betlehemské hry v podaní chlapcov z detského folklórneho súboru Oriešok. 13.decembra potešili koledami návštevníkov spišskonovoveských vianočných trhov, kde sa predstavili hodinovým programom spolu s koledníkmi betlehemcami z DFS Oriešok, pod vedením Mgr. Veroniky Šubovej, DiS.art. Napokon sa  22.a 23. decembra 2019 ocitli medzi 717 účinkujúcimi kultúrneho programu na vianočných trhoch „Čaro Vianoc pod hradom“ v meste Trenčín. Okrem tohto programu účinkovali spolu s DFS Kornička aj vo vianočnom  programe trenčianskych folklórnych súborov „Hojné požehnanie Vám nesieme“ v kine Hviezda. Vianočné trhy majú v mnohých mestách dlhú a bohatú tradíciu. Pozývajú na prechádzky, poobzeranie sa a na družné stretnutia s priateľmi a rodinou. Pri vôni vianočného pečiva, medovníkov a punču môžu návštevníci aspoň na pár hodín uniknúť ruchu obce, či mesta. Hlavné námestia naplnia vianočné stánky s rozličnými pochúťkami a nápojmi. Predajcovia ponúkajú okrem jedla aj ručné výrobky, vianočné ozdoby a gule. O sviatočnú atmosféru sa vždy postarajú hudobníci, folkloristi a umelci počas koncertov a umeleckých workshopov. A na správnom vianočnom trhu nesmie chýbať ani klasický predstaviteľ týchto sviatkov – svätý Mikuláš. Verím, že táto tradícia, ktorá ožila aj v našej obci, sa nevytratí a nájde si svojich priaznivcov aj v budúcom roku. Už teraz sa na Vás tešia všetci folkloristi, deti a mládež z materských a základných škôl v obci Smižany a verím, že aj členovia FSk Smižančanka, ktorá pre nás všetkých pripravila svoj originálny vianočný darček. Je ním ich druhý CD nosič „Mal som jedno serco mile“.  Nech sa Vám milí smižančania celý rok 2020 dobre počúvajú naše vianočné hudobné darčeky a nech Vám urobia takú radosť, akú ste robili vy nám na kultúrnych vystúpeniach počas kalendárneho roka 2019.                                                                                                                                            

  • Oznam o vianočných prázdninách 2019

    VIANOČNÉ PRÁZDNINY: 20. 12. 2019 – 7. 1. 2020

    Podľa ustanovenia vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, atď. vianočné prázdniny trvajú od 20. decembra 2019 do 7. januára 2020.

    Vyučovanie začne podľa rozvrhu 8. 1. 2020 (stredu)

    „Želáme Vám, nech sú Vaše Vianočné a Novoročné sviatky plné pokoja, šťastia a radosti z prítomnosti najbližších.Dovoľte nám poďakovať sa za spoluprácu a prejavenú dôveru v roku 2019 a v Novom roku zaželať veľa osobných ako aj pracovných úspechov a našim žiakom, Vašim deťom, príjemné chvíle strávené v  ZUŠ Dezidera Štraucha v Smižanoch“.

     

     

     

     

     

     

     

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná umelecká škola
    Námestie M. Pajdušáka 2,
    053 11 Smižany

    Zriaďovateľ:
    Obec Smižany
  • +421 53 4297990

Fotogaléria