Vidiečanova Habovka 2014

DĽH Oriešok v Habovke

Sála kultúrneho domu v Habovke 7. a 8. júna bola vyhradená mladým folklórnym hudobným talentom. Viac ako 300 účinkujúcich - víťazov krajských súťaží sa stretlo v programe celoštátnej postupovej súťaže detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov. Festival detského hudobného folklóru pod názvom Vidiečanova Habovka pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obecným úradom v Habovke. Jeho vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum v Bratislave a realizuje sa s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Program Vidiečanovej Habovky začal v sobotu 7. júna, kedy sa v prvom súťažnom bloku predstavili najskôr najúspešnejšie detské spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti - muzikanti. Pokračovalo sa od 16.30 súťažou sólistov spevákov a detských ľudových hudieb. Večer bola pre mladých folkloristov pripravená tanečná škola. V nedeľu 8. júna sa vedúci skupín a hudieb stretli na rozborovom seminári, pre mladých spevákov a muzikantov bola pripravená návšteva zuberského skanzenu. Celoštátny festival detského hudobného folklóru bol zavŕšený galaprogramom spojeným s vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien. Súťaž bola vyvrcholením práce najvyspelejších detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov na Slovensku. Košický samosprávny kraj reprezentovali dve detské ľudové hudby - DĽH Oriešok zo Smižian a DĽH Malí muzikanti z Košíc. Výsledky v kategórii ľudových hudieb a hudobných zoskupení boli nasledovné:

Zlaté pásmo: ĽH Martinky Bobáňovej z Terchovej, Goralská muzika z Hladovky, DĽH DFS Črip z Devínskej Novej Vsi, DĽH DFS Čečinka z Bratislavy

Strieborné pásmo: DĽH DFS Zornička zo Zvolena, DĽH DFS Malý Vtáčnik z Prievidze, DĽH DFS Oriešok

Bronzové pásmo: DĽH Mladí huslisti z Červeníka, DĽH DFS Maguráčik z Kežmarku, DĽH Čardáš z Hrušova, DĽH DFS Čipečka z Prešova, DĽH Malí muzikanti z Košíc

Laureát: Goralská muzika z Hladovky

Špeciálne ocenenie: ĽH Martinky Bobáňovej z Terchovej – za štýlovú interpretáciu terchovského hudobného štýlu