ÚSPECHY NA SÚŤAŽIACH

Súťaže

SMIŽANY ZNOVU V NAJLEPŠOM SVETLE

Žiaci Základnej umeleckej školy Dezidera Štraucha v Smižanoch opäť zažiarili.

Zdá sa, že skutočných umelcov pribúda nielen v televíznych speváckych a talentových súťažiach, ale aj na rôznych festivaloch.

Veľkolepý umelecký zážitok mali účastníci XII. ročníka akordeónového festivalu v rytme rôznych hudobných žánrov, ktorý sa uskutočnil 19. marca 2014 v Kysuckom Novom Meste.

Zakladateľom tohto festivalu je umelec a skladateľ profesor Miroslav Košnár, ktorého diela zazneli aj v podaní najlepších akordeonistiek smižianskej ZUŠ: Nikoly Plutovej a Petry Pollákovej.

Nácvik nielen týchto, ale aj ďalších súťažných skladieb, dal dievčatám poriadne zabrať. Veď zahrať boogie, swing, či ruskú pieseň na akordeóne tak, aby to chytilo človeka za srdce a bolo aj pastvou pre oči, nie je žart. Dievčatá sa však motivované pani učiteľkou Oľgou Horáčkovou, DiS.art bravúrne zhostili mentality víťaza. A že to nebolo jednoduché možno cítiť aj z toho, že podanie skladieb hodnotili v porote skutočné akordeónové kapacity, ako napríklad svetoznámy Mgr.art Michal Červienka, PhD, Mgr. Oto Mello a další. Smižany a ich ZUŠ mali zastúpenie ako sa patrí a na tejto celoslovenskej súťaži s medzinárodnou účasťou (boli tam aj súťažiaci z pardubického kraja) získali žiačky Nikola Plutová a Petra Polláková vo svojej kategórii úžasné zlaté pásmo! Blahoželáme!

Oľga Horáčková, DiS.art

vedúca klávesového oddelenia hudobného odboru ZUŠ

8. ročník súťažnej prehliadky v hre na klavíri

Dňa 15. apríla 2014 sa v Základnej umeleckej škole v Spišskej Novej Vsi uskutočnil 8. ročník súťažnej prehliadky v hre na klavíri. Súťaže sa zúčastnili aj dvaja žiaci z triedy pani Alice Faixovej. Táto súťaž sa uskutočňuje v dvojročných intervaloch a zúčastnilo sa jej cca. 90 žiakov ZUŠ v štyroch kategóriách, študujúcich hru na  klavíri.  Súťažná prehliadka bola jednokolová a repertoár súťažiacich musel obsahovať:

- 1 skladbu z obdobia baroka alebo klasicizmu;

- a 1 skladbu z obdobia romantizmu alebo skladbu autora 20. alebo 21. storočia.

V III. kategórii žiakov narodených v rokoch 1999, 2000 našu základnú umeleckú školu Dezidera Štraucha úspešne reprezentovali:

• Samuel Repaský, ktorý získal v silnej konkurencii východoslovenských základných umeleckých škôl bronzové pásmo

• Žofia Bendíková, budúca študentka konzervatória v Bratislave obdržala čestné uznanie.

Alica Faixová

učiteľka hudobného odboru